Opis
Latinski naziv i familija: Cichorium intybus L. (Asteracae)
Vodopija je zeljasta, višegodišnja, samonikla biljka, koja raste kao korov po rubovima šuma, pored puteva, na livadama i pašnjacima. Vodi poreklo iz Evrope, međutim rasprostranjena je i u Australiji i Americi. Biljka može da naraste do 1,5 m u visinu. U svim delovima sadrži beli mlečni sok, gorkog ukusa. Koren joj je vretenast, jako se širi i zalazi duboko u zemlju, a bočni delovi dostižu dužinu do pola metra. Iznutra je beo, a spolja žućkastobeo. U proleće vodopija dobija prizemne listove koji podsećaju na busen maslačka. Iz sredine izrasta uspravno, dugačko, čvrsto stablo koje se ka vrhu sve više grana. Na njemu su retko naizmenično raspoređeni duguljasti, duboko testerasto usečeni listovi koji su znatno manji u odnosu na prizemne. Listovi i stablo su prekriveni sitnim dlačicama. Cvetovi su svetloplavi, vrlo lepi i upadljivi, sakupljeni u glavice koje izbijaju pojedinačno na stabljici ili na granama. Cveta obilno preko celog leta.
Kao lekoviti deo biljke koristi se: osušen koren (Cichorii radix), ređe nadzemni deo biljke u cvetu (Cichorii herba). Koren se kopa u jesen kad je najdeblji i ima najviše lekovitih sastojaka i inulina. Posle branja se dobro očisti, raseče uzduž i suši na promaji u hladu.
Hemijski sastav: Sadržaj inulina u osušenom korenu može biti i do 50%. Vodopija sadrži i značajne količine jedinjenja gvožđa, gorki seskviterpen intibin, tanine, flavonoide, kumarine, pektin i složene šećere.
Koren vodopije bogat je inulinom, oligosaharidom koji je prirodno prisutan u mnogim namirnicama (asparagus, beli luk, banane), ali je najviše zastupljen u korenju biljaka (maslačak i vodopija). Inulin se ne vari u ljudskom organizmu, već ima ulogu dijetetskog vlakna koje poboljšava proces varenja. Osim toga, inulin se ponaša kao prebiotik, tj. kao hrana za dobre probiotske bakterije u crevima, i možemo reći da doprinosi poboljšanju crevne flore. S obzirom da je zdravlje crevne flore važno ne samo za dobro varenje, već i za imunitet, inulin dobijen ekstrakcijom iz biljnih izvora nalazi se i u sastavu raznih dijetetskih suplemenata.
Vodopija se najčešće koristi za ublažavanje digestivnih tegoba, kod nadimanja, usporenog varenja i kao sredstvo za olakšavanje eliminacije gasova, pa je čest sastojak čajnih mešavina za mršavljenje. Njeno blagotvorno dejstvo na jetru i slezinu takođe je dobro poznato: svež sok kao i čaj od nadzemnog dela i korena reguliše lučenje žuči, a novija istraživanja pokazuju da ekstrakti vodopije imaju zaštitno dejstvo na hepatocite izložene delovanju toksičnih materija. Alkoholni ekstrakt vodopije doprinosi sniženju nivoa šećera, triglicerida i holesterola u krvi.
Pržen, samleven i suv koren vodopije koristi se kao zamena za kafu. Ovaj napitak veoma pozitivno utiče na želudac i gastrointestinalni trakt i ne sadrži kofein.
Ograničenja u upotrebi: Savetuje se oprez kod pacijenata sa kamenom u žuči. Ne preporučuje se upotreba u trudnoći i tokom dojenja.
Način pripreme i upotreba čaja: Jednu kafenu kašičicu korena vodopije preliti sa 200 mL ključale vode, sud poklopiti, ostaviti da odstoji 15 minuta i procediti. Piti dva do tri puta dnevno po čolju čaja pre jela.
Način čuvanja: Na sobnoj temperaturi i tamnom mestu, izvan domašaja dece.
Pakovanje: 100 gr
Naručite artikal pouzećem direktno na vašu adresu: Čaj od korena vodopije može se naručiti direktno ovde na sajtu – opcija DODAJ U KORPU ili …
Telefon za naručivanje SRB: 011/4232-64 ili 011/3806-281 ili 063/214-426
E mail za naručivanje: [email protected]
PRODAJNO MESTO:
BILJNA APOTEKA MEDIFLORA, Bulevar Kralja Aleksandra 228, 11000 Beograd, Srbija,
Telefon/faks: + 381 11 380 62 81
BILJNA APOTEKA MEDIFLORA, Vojvode Stepe 112, 11000 Beograd, Srbija,
Telefon/faks: + 381 11 423 26 40
email: [email protected]
U apoteci vas očekuje mlada, raspoložena i ljubazna ekipa dipl. farmaceuta, farmaceutskih tehničara i lekara koji će vam u svako doba pružiti stručni savet i kvalitetnu uslugu.