Trnjenje ruke se najčešće javlja usled nedovoljnog dotoka krvi u određenu regiju ili zbog oštećenja nerva. Trnjenje leve ili desne ruke može da bude i posledica infekcije, upale, traume, maligniteta i drugih abnormalnih procesa. U većini slučajeva utrnulost ruke nije posledica oboljenja koje je opasno po život.
Trnjenje ruke je često praćeno ili mu prethodi osećaj žmaraca, peckanja ili žarenja – ove pojave se nazivaju parestezijama. Dok je utrnulost gubitak osećaja u rukama, paraliza je gubitak moći pokretanja, sa ili bez gubitka osećaja u regiji.
U zavisnosti od uzroka, gubitak osećaja može da nestane brzo, na primer, utrnulost usled ekstremno niske temperature koja prolazi nakon prelaska u toplije okruženje. Trnjenje ruke može da nastupi iznenada ili da se razvija polako. Hronična utrnulost ruke obično ukazuje na određeni nivo oštećenja nerva.Trnjenje ruku može da se pogoršava noću, što je inače zajedničko za parestezije.
Budući da trnjenje ruke, kao i utrnulost uopšte, može da bude simptom bolesti, poremećaja ili oboljenja, trebalo bi da se obratite lekaru ako imate neki neobičan osećaj ili trnjenje ruke koje traje duže od nekoliko minuta.
Kod dijagnostikovanja uzročnog oboljenja pomaže i činjenica da li se utrnulost javlja u levoj, desnoj ili obe ruke. Trnjenje obe ruke je obično posledica poremećaja koji utiču na čitav organizam, na primer, dijabetesa, multipla skleroze ili perniciozne anemije (anemija usled nedostatka vitamina B12).Trnjenje jedne ruke može da bude posledica uklještenog nerva, preloma kosti ili moždanog udara (šloga).
Ako se trnjenje javlja sa paralizom, konfuzijom, slabošću u rukama i/ili šakama ili nerazgovetnim govorom, tražite hitnu medicinsku pomoć. Ako je utrnulost uporna, ponavljajuća ili vas zabrinjava, obratite se lekaru.
Koji drugi simptomi mogu da se jave uz utrnulost ruke?
Trnjenje leve ili desne ruke može da se javi uz druge simptome ili u kombinaciji simptoma. Na primer, utrnulost, peckanje i svrab u kombinaciji, mogu da budu znak multipla skleroze. Utrnulost ruke usled diskus hernije vrata može da bude praćena izuzetno jakim bolom koji se širi na rame, ruku i neke prste.
Simptomi koji mogu da se jave uporedo sa utrnulošću ruke
Trnjenje ruke se javlja i sa drugim simptomima, kao što su:
- osećaj žarenja
- hladna ruka ili prsti
- pojačana utrnulost ili žmarci tokom kucanja i pisanja
- svrab
- mišićni grčevi
- bol u vratu
- žmarci
- osip
- osetljivost na dodir
- bol u ramenu, ruci, šaci ili prstu
- trzanje
Ozbiljni simptomi koji mogu da ukazuju na stanje opasno po život
U nekim slučajevima, utrnulost ruke se javlja sa drugim simptomima koji mogu da ukazuju na ozbiljna ili po život opasna stanja koja moraju da budu odmah ispitana u hitnim medicinskim uslovima. Tražite hitnu medicinsku pomoć ako se kod vas, ili nekoga u vašem prisustvu, pojavi bilo koji od ovih po život opasnih simptoma:
- trnjenje ruke koja je usledila nakon povrede glave, vrata ili leđa
- konfuzija ili gubitak svesti, čak i kada traje samo trenutak
- otežano disanje
- otežano hodanje
- vrtoglavica
- gubitak vida ili promena u vidu
- paraliza
- nerazgovetan govor
- iznenadna utrnulost
- malaksalost (gubitak snage)
Šta izaziva trnjenje ruke?
Trnjenje ruku može da bude simptom širokog spektra različitih bolesti, poremećaja ili stanja usled kojih dolazi do smanjenog dotoka krvi ili povrede nerava.
Privremena utrnulost može da nastupi nakon duže kompresije nerva ili nerava, na primer, usled neke motoričke aktivnosti (crtanje) ili spavanja na ruci.
Trnjenje ruke može da nastupi usled umerenih ali i ozbiljnih oboljenja povezanih sa ortopedijom ili cirkulacijom, kao i usled poremećaja i bolesti koji oštećuju nervi sistem. U nekim slučajevima trnci u rukama su simptom ozbiljnog, po život opasnog oboljenja koje mora što pre da se ispita u hitnim medicinskim uslovima.
Uzroci utrnulosti ruke povezani sa cirkulacijom
Utrnulost ruke može da nastupi usled prekida dotoka krvi u ruku, do čega može da dođe usled oboljenja kao što su:
- arteriovenska malformacija (patološki splet arterija i vena)
- Birgerova bolest (akutna upala i začepljenje arterija i vena trombom)
- promrzlina ili ekstremno niska temperatura
- periferna vaskularna bolest, odnosno sužavanje arterija usled nakupljanja masti i holesterola na zidovima arterija, čime se ograničava dotok krvi u ekstremitete
Ortopedski uzroci utrnulosti ruke
Do utrnulosti ruke može da dođe i usled umerenog ili ozbiljnog ortopedskog oboljenja koje povređuje ili oštećuje nerve, uključujući i:
- prelom kosti ili previše tesan gips
- cervikalna spondiloza (degenerativna bolest vratne kičme)
- diskus hernija
- povreda moždine u regiji vrata ili kičme
- uklještenje nerva ili nervna kompresija (na primer, usled spavanja na ruci)
- osteoporoza
Neurološki uzroci utrnulosti ruke
Utrnulost ruke do koje dolazi usled kompresije nerva ili njegovog oštećenja, može da bude posledica oboljenja kao što su:
- alkoholizam
- dijabetesna neuropatija (oštećenje nerva usled visokog nivoa šećera u krvi što je posledica dijabetesa)
- trovanje teškim metalima, na primer, olovom
- hipotireoza (nedovoljno aktivna štitna žlezda)
- multipla skleroza (bolest koja utiče na mozak i kičmenu moždinu)
- periferna neuropatija (poremećaj perifernih nerava)
- tumor ili povreda kičmene moždine
- moždani udar (šlog)
- sistemski eritemski lupus (poremećaj kod koga organizam napada sopstvene zdrave ćelije i tkiva)
- transverzalni mijelitis (neurološki poremećaj koji izaziva upalu kičmene moždine)
- nedostatak vitamina B12 (perniciozna anemija)
Trnjenje prstiju i ruku u trudnoći ?
Ako imate peckanje, tup i trnjenje ruku tokom trudnoće, verovatno je uzrok sindroma karpalnog tunela.
Trnjenje ruku je uobičajena pojava u trudnoći.Ovo se dešava zbog nagomilavanja tečnosti (edem) u tkivima u vašem zglobu. Ovaj otok steže petlju, koja se zove srednja nerv koji vodi do ruku i prstiju, uzrokujući trnjenje i ukočenost.
Trnjenje ruku je najučestalije u drugom trimestru ili trećem trimestru.Ako imate trnjenje ruku u prvoj trudnoći, verovatno ćete ga imati i tokom druge trudnoće.Trnjenje ruku takođe može da se nastavi, ili razvijaja i danima nakon rođenja vaše bebe.
Trnjenje može biti posebno neprijatno kad se probudite ujutru, jer su ruke sklupčane tokom noći.
Ako dobije previše težine u trudnoći većesu šanse da se javi trnjenje ruku i prstiju.Takođe trnjenje će biti jače i češće ako:
- očekujete više od jedne bebe
- imali ste problem sa težinom pre nego da zatrudnite
- grudi su vam značajno porasle tokom trudnoće
Sve ovo stavlja dodatni pritisak na ramena, rebara i ruke.
Trnjenje ruku u trudnoći je neprijatno, ali to obično nije ozbiljno stanje. Verovatno će potpuno prestati u roku od tri meseca posle porođaja. Do tada, vaši hormoni i nivo telesne tečnosti će se vratiti u normalu.
Kako se može sprečiti trnjenje ruku?
Važna je uravnotežena ishrana, za održanje optimalne težine.Obavezno smanjite unos soli, šećera i masti. Pijte puno vode i jedite više porcija voća i povrća dnevno.
Jedenje hrane bogate vitaminom B6 može da pomogne da se održi zdrav nervni sistem. Dobri izvori su:
- seme suncokreta i susama
- tamno zeleno povrće, kao što je brokoli
- beli luk
- lešnik
- posno meso
- avokado
- ribe, kao što su losos ili bakalar