Krvni pritisak se određuje na osnovu količine krvi koju pumpa srce i koliko krvi prolazi kroz arterije. Visok krvni pritisak (hipertenzija) je kada krv prolazi kroz krvne sudove sa preteranom silom ili pritiskom.
Ovo je uobičajeno stanje, ali ga nikako ne treba zanemariti. Visok pritisak takođe povećava rizik od srčanih bolesti.
Simptomi ozbiljno visokog krvnog pritiska mogu uključivati:
- glavobolje
- kratak dah
- krv iz nosa
- bol u grudima
- vizuelni problemi
- vrtoglavica.
Mnogi od ovih simptoma se ne prikazuju dok krvni pritisak ne postane opasno visok. Zato je važno da redovno proveravate svoj krvni pritisak.
Šta se smatra visokim krvnim pritiskom?
Čitanje krvnog pritiska ima dva broja. Gornji je sistolni broj (pritisak u krvnim sudovima kada se srce kontrakuje). Donji je dijastolni broj (pritisak u arterijama kada se srce opusti između ”udaraca”). Dva broja zajedno pokazuju da li je vaš krvni pritisak zdrav ili nezdrav. Visok sistolni (130 i više) ili dijastolni (80 i više) mogu se smatrati visokim krvnim pritiskom. Ali ”zdravi” brojevi mogu biti različiti za odrasle, decu i trudnice.
Visok krvni pritisak kod odraslih
Zdrav krvni pritisak kod odraslih je ispod 120 sistolni i 80 dijastolni. Krvni pritisak između 120 i 129 sistolni i iznad 80 dijastolni – smatra se povišenim. Vaš lekar može predložiti da jedete manje soli, da jedete zdravu hranu i da živite aktivniji način života.
Visok krvni pritisak kod dece
Visok krvni pritisak takođe može uticati na decu, od odojčadi do tinejdžera. Za razliku od odraslih, postoji određen zdrav opseg za decu na osnovu starosti, visine i pola.
Visok krvni pritisak kod trudnica
Visok krvni pritisak može se javiti tokom trudnoće. Vrednost veća od 140 za sistolni ili 90 za dijastolni je visok pritisak kod trudnica. Normalni krvni pritisak tokom trudnoće je manji od 120 sistolni i manje od 80 dijastolni. Oko 8% žena razvija neku vrstu hipertenzije tokom trudnoće.
Postoje dve glavne kategorije visokog krvnog pritiska u trudnoći:
Hronična hipertenzija: kada je krvni pritisak visok, pre nego što žena postane trudna ili kada se visok krvni pritisak razvija pre 20. nedelje trudnoće.
Hipertenzivni poremećaji trudnoće: te vrste problema sa visokim krvnim pritiskom su specifične za trudnice i obično se razvijaju nakon 20. nedelje trudnoće. Ove vrste problema obično nestaju nakon što se žena porodi.
Vaš lekar može da preporuči lekove ako imate visok pritisak tokom trudnoće.
Komplikacije visokog krvnog pritiska
Nelečeni i nekontrolisan visok krvni pritisak može oštetiti vaše krvne sudove i druge organe, uključujući oči, bubrege, srce i mozak.
Komplikacije hipertenzije kod odraslih i dece uključuju:
- infarkt
- moždani udar
- aneurizma
- otkazivanje srca
- insuficijencija bubrega
- gubitak vida
- teškoća razmišljanja ili problemi sa pamćenjem.
U trudnoći, komplikacije visokog krvnog pritiska mogu biti:
- preeklampsija (visok krvni pritisak i nepravilnost rada organa bubrega, pluća, jetre ili mozga)
- eklampsija (visok krvni pritisak; nepravilnost rada organa bubrega, pluća, jetre ili mozga i epileptični napadi)
- prevremeni porođaj
- niska telesna težina deteta na rođenju
- abrupcija placente (kada se placenta razdvaja od materice pre rođenja).
Visok pritisak prirodno lečenje
CARDIOPLANT BILJNE KAPI su potpuno prirodan preparat koji dokazano pomaže kod visokog krvnog pritiska. Naime, zahvaljujući svom sastavu, ove biljne kapi regulišu krvni pritisak na potpuno prirodan i bezbedan način.
CARDIOPLANT KAPI su na bazi ekstrakta divljeg kestena, bele imele, gloga, lincure, matičnjaka, valerijane.
Delotvorne su kod svih kardiovaskularnih tegoba i možete da ih koristite bez bojazni od neželjenih reakcija.