Promene spoljašnje temperature predstavljaju stres za organizam, a naročito za organe za varenje. Upala sluzokože želuca nije prolazan zdravstveni problem jer, ako se ne leči, može da preraste u mnogo ozbiljnija oboljenja organa za varenje.
Pored toga što moraju da odlaze na redovne kontrole i da se pridržavaju terapije, oboleli od gastritisa moraju da promene režim ishrane. Treba da izbegavaju paradajz i južno voće jer sadrže supstance koje pojačavaju želudačnu kiselinu. Iz jelovnika treba izbaciti mesne prerađevine i slatkiše koji usporavaju varenje, kao i mahunarke koje izazivaju nadimanje. Do iritacije želuca dolazi i usled prekomernog konzumiranja žestokih pića, ali i namirnica koje sadrže kofein, kao što su koka-kola, kafa i čokolada.
ŠTA OŠTEĆUJE ŽELUDAC
Gastritis je česta bolest koju mnogi olako shvataju i tretiraju kao prolazan problem s varenjem. Međutim, lekari upozoravaju da bolest nikako ne sme da se zanemaruje. Mora adekvatno da se leči jer u suprotnom može da pređe u hronično stanje, a zatim i da preraste u čir na želucu.
Problemi nastaju kada dođe do upale sluzokože želuca, odnosno njenog zaštitnog sloja koji treba da spreči prodor kiseline u dublje slojeve želudačnog tkiva. Upala se najčešće javlja kao posledica nepravilne i neredovne ishrane, ali i konstantnog stresa. Sluzokoža se oštećuje i usled dugotrajnog korišćenja lekova kao što su „aspirin“ ili „brufen“ ili usled infekcije bakterijom helikobakter pilori.
UPOZORAVAJUĆI BOL U STOMAKU
Tegobe koje prate gastritis javljaju se naglo i najčešće ne traju dugo. Obično se prvo oseti bol u gornjem delu stomaka, koji se pojačava ili smanjuje nakon uzimanja hrane. Od ostalih simptoma na bolest ukazuju mučnina, gubitak apetita, podrigivanje ili stomačni vetrovi, te osećaj nadutosti posle obroka.
Ukoliko se gastritis ne leči, javlja se čir na želucu, a neki oblici hroničnog gastritisa povećavaju rizik od nastajanja raka, naročito u slučajevima kada dolazi do istanjivanja želudačnog tkiva i promena u ćelijama tkiva.
Dijagnoza bolesti se postavlja gastroskopskim pregledom i pomoću nje se određuje tačno mesto oštećenja sluznice.
Terapija se sprovodi lekovima za regulisanje želudačne kiseline i za ublažavanje tegoba. Analizom krvi može da se ustanovi prisustvo bakterije helikobakter pilori, a u tom slučaju sprovodi se antibiotska terapija.
Prilagodite ishranu
Ako patite od gastritisa, pokušajte da se suzdržavate od đakonija koje mogu da vam pogoršaju tegobe. Pogledajte čime možete da zamenite pojedina jela i namirnice kako biste bili sigurni da se gorušica neće ponovo javiti.
- Umesto svežeg belog hleba jedite crni dvopek
- Ljutu papriku zamenite aromatičnim travama, kao što su timijan, origano, vlašac
- Kuvanu šunku, salamu, slaninu zamenite posnom sirovom šunkom
- Čokoladu, šlag i džemove zamenite biskvitima i kolačima sa suvim voćem
Čaj kod upale želudačne sluznice
- upale želudca
- gastritisa
- čira na dvanestopalačnom crevu
- viška želudačne kiseline
Sastav:
Koren belog sleza ( Althaeae radix )
Herba podubice ( Chamaedryos herba )
Cvet kamilice ( Chamomillae flos )
Rizom pirevine ( Graminis rhizoma )
Herba kantariona ( Hyperici herba )
Herba pitome nane ( Menthae piperitae herba )
List kupine ( Rubi fruticosi folium )
Herba trave ive ( Teucrii montani herba )
Upotreba:
Supenu kašiku čaja preliti sa 200 ml ključale vode, sud poklopiti, ostaviti da stoji
jedan sat i procediti. Piti tri puta dnevno pre jela po 200 ml nezaslađenog čaja.
Deci davati prema uzrastu.