Musli je bilo koja kombinacija žitarica, sušenog voća, orašastih plodova i semena. Žitarice u musliju su sirove, to je ono što ga razlikuje od granole, koju karakterišu pečene žitarice. Musli se obično služi sa niskim sadržajem mlečne masti, sokom od pomorandže ili jogurtom. Njegovi kompleksni ugljeni hidrati, vlakna, proteini i hranljive materije mogu se uključiti u dijete, ali pazite da ograničite kalorije.
Kako može da funkcioniše dijeta sa muslijem i šta sve treba da znate o ovome – otkrićemo u okviru ovog članka.
Musli i zdravlje
Musli je izmišljen u ranim 1900-im godinama od strane švajcarskog lekara po imenu Maksimilian Bircher-Bener, koji je bio vodeći član radikalnih vegetarijanaca. Dr Bircher-Bener je verovao da su ga jabuke izlečile od žutice, a tvrdio je da ishrana od muslija i svežeg povrća, sa malo ili nimalo mesa, bio način za optimalno zdravlje. Ne postoji “zvanična” musli dijeta, ali musli ishrana koja uključuje obilje povrća, posnih proteina i vežbi može pomoći da izgubite kilograme.
Musli je postao generički naziv za bilo koje žitarice koje sadrže sirovi zob, suvo voće i orašaste plodove. Komercijalno je dostupan upakovan ili u rasutom stanju u prodavnicama zdrave hrane.
Originalni musli je napravljen uglavnom od rendanih jabuka, sa kašikom natopljenog ovsa, limunovog soka, zaslađenog kondenzovanog mleka i seckanih orašastih plodova.
Moderni recepti su obradili original, pa sada imamo musli koji je nastao kombinovanjem valjanog ovsa, soka od jabuke ili narandže, jogurta, iseckanog sušenog voća, muskatnog oraščića i cimeta. Ovsenu smešu treba ostaviti preko noći i zatim možete da je ukrašavate sa rendanim Granny Smith jabukama, seckanim bademima i istopljenim puterom. Ako odlučite da dodate musli u svojoj ishrani, bilo da ga napravite sami ili da izaberete verziju koja sadrži samo prirodne sastojke – nećete se pokajati, jer su musli i zdravlje povezani na veliki broj načina! Veštačke boje, zaslađivači i konzervansi su narušili svrhu zbog koje je nastao musli.
Valjani ovas u musliju je bogat vlaknima, koja su neophodna za zdravo telo. Prema mišljenju stručnjaka za ishranu, vlakna imaju moguće koristi u lečenju opstipacije, divertikuloze i hemoroida, kao i u podsticanju zdrave eliminacije toksina. Kombinujući ovas sa vitaminom C u soku od jabuke ili pomorandže pomaže vašem telu da apsorbuje gvožđe iz ovsa. Jogurt je dobar izvor kalcijuma, a suvo voće će dodati vlakna, vitamine, teksturu i ukus. Istopljeni puter dodaje malo potrebnih masti, ali možete ga ostaviti po strani da se smanji unos zasićenih masti. Orašasti plodovi daju nezasićene masti, a ako dodate orahe, imate i omega-3 masne kiseline, koje su zdrave masti za srce.
Musli i zdravlje
Doručak sa činijom muslija je odličan način da pokrenete jedan dan zdrave ishrane. Vaš mozak radi ”na glukozu”. Ukoliko ne jedete od 10 sati uveče do podneva sledećeg dana lišavate mozak hranljivih materija koje su mu potrebne da se koncentriše, rešava probleme i pamti stvari. Preskakanje doručka može uticati na raspoloženje. Visok nivo vlakana u musliju bi trebalo da vas ”popuni” tokom jutra, pomažući vam da izbegnete loš izbor za doručak.
Musli sadrži složene ugljene hidrate za energiju, a to je i odličan izvor vitamina B, koji podržavaju vaš metabolizam i pomoćiće da pretvorite hranu u energiju. Musli je takođe dobar izvor cinka i gvožđa, od kojih su oba od suštinskog značaja za jak imuni sistem. Sve vrste muslija će sadržati neki prirodni šećer, ali neki brendovi mogu dodati zaslađivače. Izbegavajte musli sa šećerom, medom, sirupom ili drugim zaslađivačima u listi sastojaka. Količina masti varira od 2 do 11 grama. Iako je veći deo masti nezasićen tip koji je zdrav za srce, ako želite da pratite dijetu sa niskim sadržajem masti, izaberite brendove sa 3 grama masti ili manje po porciji.
Napomena:
Musli je nutritivno dobra kombinacija hrane, ali nije dovoljno izbalansiran da zameni sva vaša druga jela i užine. Musli dijeta ili jedenje samo muslija u ishrani neće obezbediti dovoljno proteina ili vitamina i minerala koji se nalaze u povrću. Zamena doručka i užine sa muslijem je dobar izbor ako pokušavate da oslabite, ali ne pruža uravnoteženu ishranu, tako da totalna musli dijeta neće promeniti navike u ishrani koje stavljaju težinu na prvom mestu, a postoji i garancija da će se sve vratiti onog trenutka kad prestanete sa dijetom.
Musli za doručak
Započnite dan uz musli za doručak! Dr Bircher-Bener je verovao u moć svežeg voća, povrća i drugih prirodnih namirnica za podršku i lečenje tela. Današnji stručnjaci se u tome slažu. Ishrana bogata svežim voćem i povrćem i sa malo šećera i zasićenih masti vam može pomoći u postizanju i održavanju zdrave težine i dobrog zdravlja. Zamena slatkih žitarica, trans mastima natovarenih komercijalnih kolača ili masnog doručka brze hrane sa muslijem će omogućiti bolju ishranu i manje masti, što gledano dugoročno, vodi ka pomoći da izgubite na težini i da održavate uopšteno dobro zdravstveno stanje.
Musli za mršavljenje
Kako je musli značajan za mršavljenje? Proteini iz muslija podržavaju gubitak težine tako što usporavaju kretanje hrane kroz vaš digestivni trakt, što stvara osećaj sitosti. Dok će se količina proteina u musliju razlikovati od jednog brenda do drugog, možete računati na dobijanje proteina od integralnih žitarica, orašastih plodova i semena. 1/2 šolje originalnog muslija sadrži 4 grama proteina. Ovaj iznos daje 9% i 7% preporučenog dijetetskog dodatka za žene i muškarce, respektivno.
Vlakna dodaju masu da fizički ispunjavaju želudac, što govori vašem mozgu da ste siti. Rastvorljiva vlakna takođe upijaju vodu i pretvaraju se u ”gumenu” masu koja usporava brzinu kojom hrana ostavlja vaš želudac – tako da se duže osećate sito. Ljudi koji jedu više vlakana, posebno vlakna iz žitarica, imaju veću verovatnoću da će imati manju težinu i imaju manji obim struka. Jedna polovina šolje originalnog muslija ima 3 grama vlakana, ili 12% i 8% dnevnog unosa za žene i muškarce, respektivno.
Musli kalorije
Kada je mršavljenje u pitanju, znate koliko je važno da se broje kalorije, što znači da treba da se vodi računa o količini muslija koju ćete sipati u činiju. Samo 1/2 šolje muslija sadrži od 144 do 250 kalorija, u zavisnosti od marke i mešavine sastojaka. Ako sipate šolju mleka ili soka od narandže preko žitarica, dodaćete još 100 ili 112 kalorija, respektivno. Možete ugraditi ove kalorije u plan mršavljenja kao celi obrok, ali to je visoko za užinu. Kao opšta smernica, užina treba da ima 100 kalorija ili manje.