Ono što menstruacija čini telu definitivno nije ugodno. Ali, menstruacija može negativno da utiče i na vaš izgled.
Povećava proizvodnju sebuma
Oko 14. dana menstrualnog ciklusa, u telu je nivo estrogena nizak, a androgena visok. Tada dolazi do povećanja lučenja masti na koži, pore postaju začepljene i formiraju se bubuljice. Nemojte ih istiskivati kako biste izbegli trajnu štetu, kao što su ožiljci ili bakterijske infekcija. Čistite kožu blagim losionom koji će smanjiti koncentraciju bakterija, ojačati kožu i pomoći joj da zadrži vlažnost.
Pore postaju veće
Nagla promena u nivou testosterona i progesterona, koja se događa oko nedelju dana pre mentruacije, može začepiti pore, zbog čega one izgledaju veće. Koristite sredstvo sa salicilnom kiselinom koja će vam pomoći da očistite začepljene pore.
Koža postaje suva
Tokom menstruacije nivo estrogena se značajno smanjuje. To može dehidrirati kožu, zato je jako važno da pripazite na hidrataciju. Kožu negujte odgovarajućim losionima i povećajte unos vode.
Veća osetljivost na sunce
Stručnjaci ističu da promene u nivou hormona, koje izazivaju začepljenost pora, takođe mogu da izazovu povećanu osetljivost na sunce. Kremu sa zaštitnim faktorom koristite uvek, a posebno nekoliko dana pre i tokom menstruacije.
Gospin plašt, vrkuta, virak – biljka koja se od davnina koristila u lečenju ženskih bolesti. Vrkuta deluje kao hemostatik odnosno zaustavlja krvarenje i smiruje bolove. Koristite Virak biljne kapi.
Ishrana namirnicama koje sadrže gvožđe: crveno meso, jaja, piletina, losos, kopriva, blitva, pasulj, semenke suncokreta i bundeve.
Čaj od kadulje – dve šoljice dnevno/piti 3 dana pre početka menstruacije.
Čaj od kamilice – je izvrstan lek kada su u pitanju burne promene raspoloženja ili menstrualni bolovi.
Čaj od lišća maline i aromatični čaj od komorača imaju isti efekt kao i prethodno navedeni čajevi.
Floravitex biljne kapi takođe će vam pomoći kod ublažavanja obilnih i bolnih menstruacija.