Maslačak je bogat nutritientima koji su osnov svake zdrave ishrane i široko je rasprostranjen i lako dostupan. Lekoviti su svi delovi biljke, i mogu da se koriste sušeni ili sveži, ali je najlekovitiji koren iz kog se dobija beli, mlečni sok.
Koren maslačka čisti jetru, žuč, bubrege i limfu te podstiče bubrege da toksine kroz urin šalju van iz tela. Ovaj koren koristi se i za lečenje mnogih bolesti, poput opstipacije, čisti kožu od akni, edema i slično, leči artritis, reumu, hepatitis, žučni kamenac …
Koren maslačka je izrazito dobar za ženska oboljenja, posebno u prevenciji i lečenju različitih bolesti dojki, poput cista, karcinoma, raznih tumora, nateknutih grudi i problema s dojenjem i majčinim mlekom.
Lekovit je zbog obilja pelina, cinka, flavonoida, B vitamina, sterola, tanina, kalijuma. Listovi su puni vitamina C i gvožđa. U terapiji se koristi u raznim oblicima kao čaj, sok, sirup, a od listova može da se napravi veoma ukusna i lekovita salata.
Čaj od maslačka deluje kao diuretik jer pospešuje izbacivanje viška vode iz organizma. Dnevno, i to šest nedelja, treba da pijete po dve šolje čaja.
Njegova delotvornost biće veća ukoliko, dok ga pijete, bar jednom nedeljno pojedete i činiju salate od maslačka. Čaj možete da pripremate i tako što ćete pomešati po kašičicu osušenih listova, cvetova i sitno seckanog korena. Sve to stavite u posudu, prelijte šoljom vrele vode, poklopite i ostavite da odstoji 20 minuta.
Maslačak olakšava izbacivanje otrova iz organizma i ublažava osećaj nadutosti. Osim toga, čaj od ove biljke koristan je i za dobar san. Ova lekovita biljka pomaže i u lečenju lišajeva i osipa, čisti želudac od štetnih materija, dok njen koren podstiče varenje, izaziva znojenje i deluje diuretički i osvežavajuće, a pritom i razređuje gustu krv. Zahvaljujući lekovitim sastojcima, maslačak efikasno pročišćava krv, pa se koristi i u terapiji gihta, reume, žutice i oboljenja slezine, ali i u kozmetici, prvenstveno za spravljanje preparata za negu lica.
Čaj za čišćenje organizma
Kašiku korena maslačka preliti sa 2 dl ključale vode i kuvati na blagoj temperaturi nekoliko minuta, a potom skloniti sa šporeta i ostaviti poklopljeno da odstoji 15 minuta. Procediti i piti tokom dana u gutljajima. Ovaj čaj podstiče znojenje, pročišćava organizam, a pomaže i u slučaju degeneracije hrskavice.
Od mladih listova koji se beru u proleće spravlja se osvežavajuća salata, a mogu se pripremiti kao varivo. Da bi se otklonila gorčina, ostavljaju se da odstoje u hladnoj vodi preko noći.
Proherb biljne kapi predstavljaju prirodan biljni laksativ koji blagotvorno deluje na creva i normalizuju peristaltiku creva.
Proherb biljne kapi posebno su efikasne kod lenjih creva, stimulišu rad celokupnog digestivnog sistema, pri čemu smanjuju i tegobe nadutosti i gasove koji se javljaju usled slabog i usporenog rada creva.
Prirodni biljni laksativ pomaže da se uspostavi normalno i redovno pražnjenje creva, kako kod lakših tako i kod težih oblika zatvora.