Smanjena učestalost kretanja creva se naziva lenja creva ili sindrom lenjih creva. Ali šta se tačno odnosi na pojam lenja creva? Normalna učestalost kretanja creva je oko tri puta dnevno do tri puta nedeljno, dok osoba koja pati od lenjih creva ima manje od dva ili tri kretanja creva nedeljno.
Ove osobe mogu doživeti konstipaciju i druge simptome. Zapravo, otprilike 15 do 30% slučajeva konstipacije je uzrokovano lenjim crevima.
Lenja creva – koji su uzroci?
Sindrom lenjih creva često se pripisuje zloupotrebi laksativa. Drugi uzroci sindroma lenjih creva uključuju sledeće:
- Poremećaji u ishrani kao što su anoreksija ili bulimija
- Hirschprungova bolest: Nedostatak nekih nervnih ćelija u debelom crevu, što dovodi do loše funkcije debelog creva kada je u pitanju pražnjenje creva
- Dehidracija
Neadekvaatn unos dijetalnih vlakana: Vlakna povećavaju količinu fekalija, što omogućava bolje kretanje stolice kroz digestivni sistem. Neadekvatna količina vlakana u ishrani može doprineti smanjenoj pokretljivosti creva i sindromu lenjih creva
Poremećaji nervnog sistema: Poremećaji u autonomnom nervnom sistemu creva mogu dovesti do lenjih creva
Lenja creva simptomi
Postoji nekoliko znakova i simptoma sindroma lenjih creva, koji se svi odnose na probleme digestivnog sistema:
- Manje od tri kretanja creva nedelju dana, što traje nedeljama ili mesecima
- Sporo tranzitna konstipacija, što dovodi do smanjene pokretljivosti creva
- Bolna kretanja creva izazvana suvim, tvrdim stolicama
- Poteškoće u naprezanju jer su kontrakcije creva slabe
- Generalizovani osećaj nadimanja , eventualno praćen bolovima bubrega ili u donjem delu leđa
- Mučnina i glavobolja
- Smanjen apetit
- Nepotpuno defekacija zbog slabih pokreta creva.
Lenja creva lečenje
Za lečenje lenjih creva, lekari preporučuju normalizaciju učestalosti kretanja creva i olakšavanje defekacije. Neke opcije lečenja uključuju upravljanje ishranom, više fizičke aktivnosti, lekove, i u najgorem slučaju operaciju.
Povećanje unosa vlakana i tečnosti u ishrani su dva važna koraka u tretiranju lenjih creva. Omekšivači stolice takođe mogu biti propisani ako je konstipacija suviše bolna ili uporna.
Povećati unos tečnosti: piti od 8 do 12 čaša tečnosti dnevno može pomoći u ublažavanju simptoma lenjih creva.
Povećana fizička aktivnost: Bilo je mnogo studija koje povezuju fizičke aktivnosti sa poboljšanjem pokreta creva. Za lenja creva koja se više javljaju kod starijih osoba pretpostavlja se da su prouzrokovana nedovoljnom aktivnošću. Trčanje, joga i aerobne vežbe su samo neke opcije koje mogu biti od pomoći u oslobađanju od nekih simptoma lenjih creva.
PROHERB BILJNE KAPI su 100% prirodan preparat, napravljen od pažljivo odabranog bilja (kima, anisa, krušine, nane i artičoke), i dokazano pomaže kod:
- lenjih creva
- akutne i hronične opstipacije
- čišćenja creva
- usporenog metabolizma
- gasova i nadimanja
- tvrde stolice.
PROHERB KAPI doprinose boljoj probavi, smanjuju tegobe u slučaju zatvora, normalizuju rad creva i digestivnog trakta i predstavljaju odličan prirodni laksativ. Važno je napomenuti da ove biljne kapi ne izazivaju zavisnost i nemaju neželjenih efekata ni kontraindikacija.