Sladić ili slatki koren (lat. Glycyrrhiza glabra) je biljka koja se koristi u tradicionalnoj medicini zahvaljujući svojim brojnim lekovitim dejstvima.
Opis biljke: Sladić je uspravna biljka, visoka oko 1.5 m, sa šiljcima koji nose cvetove lila boje, sa mahunama poput onih kod mahunarki, sa tri ili četiri semena.
Glavni koren se spušta do metra u zemlju i ”šalje” mrežu rizoma. Ovi korenovi i rizomi se sakupljaju nakon tri do pet godina.
Rizomi imaju drvenast izgled sa smeđom kožom i žutom, vlaknastom unutrašnjošću.
Stanište: Sladić je nativan u jugoistočnoj Evropi i kultivisan u većini zemalja Evrope. Preferira otvorena, suva područja sa bogatim zemljištem. Prvo je bio sakupljan iz divljine sve dok nije bio kultivisan pre hiljadu godina.
Delovi biljke koji se koriste u lekovite svrhe: glavni koren i rizomi se koriste u medicinskim i aromatičkim aplikacijama.
Aktivne supstance i lekovita dejstva
Sladić je jedna od najčešće korišćenih lekovitih biljaka, kako u zapadnoj tako i u istočnoj biljnoj medicini i ima najmanje 3000 godina istorije kao lekovita biljka. Ova biljka sadrži razne supstance sa različitim mehanizmima delovanja.
Saponini koji se nalaze u ovoj biljci deluju kao razređivač sluzi i kao ekspektorans (za iskašljavanje).
Inhibitorno delovanje sladića protiv virusa je zbog supstance glicirizin koja povećava formiranje interferona, a inhibitorni efekat na rast bakterija je izazvan izoflavonoidima koji se zovu hispaglabridin A i B i glabridin.
Glicirizinska kiselina ima antispazmodični efekat na gastrointestinalni trakt, pri čemu se bakterije u crevima pretvaraju u supstancu koja deluje kao sredstvo za zaštitu jetre neutrališući slobodne radikale.
Takođe se pokazalo da ova biljka ublažava reumatizam i artritis.
Japanska istraživanja sprovedena 1985. godine su pokazala da glicirizin može da se koristi u lečenju hroničnog hepatitisa i ciroze.
S obzirom da koren sladića može da stimuliše nadbubrežne žlezde, biljka može biti korisna za lečenje Adisonove bolesti (nemogućnost korteksa nadbubrežne žlezde da proizvodi hormone).
Koren sladića smanjuje nivo kiseline u želucu i olakšava gorušu i indigestiju. Smanjuje sekreciju digestivnih sokova i pomaže u stvaranju zaštitne sluznice u želucu.
To čini koren sladića dobrim lekom za bolesti gastrointestinalnog sistema, od iritacije, spazma, sindroma iritabilnog creva (nervozan stomak) i upale želudačnih i duodenalnih ulkusa.
Neke zemlje su eksperimentisale sa aspirinom obloženim sladićem kako bi smanjile čireve uzrokovane upotrebom aspirina.
Biljka ima blagotvorno dejstvo na jetru i povećava sekreaciju žuči i smanjuje nivo holesterola. Pored toga, koristi se kao lekovita biljka za hipotiroidizam, menstrualne grčeve i regulaciju menstruacije.
Koren sladića sadrži supstancu koja sprečava pretvaranje testosterona u dihidrotestosteron. Dihidrotestosteron je supstanca koja stimuliše ćelijsku podelu u prostati. Stoga, može biti korisno u smanjivanju rasta prostate i pomoći u prevenciji nekih simptoma povezanih sa benignim povećanjem prostate.
Koren sladića se koristi interno kao biljni lek za bol u grlu , kašalj, alergijske poremećaje i virusne infekcije.
Glicirizin je jedna od najbolje opisanih antivirusnih supstanci iz biljnog porekla i pokazala se efikasnim protiv različitih virusa, uključujući i one koji uzrokuju grip i običnu prehladu.
Antivirusna svojstva ove biljke su zahvaljujući sposobnosti promovisanja otpornosti tela na viruse i prirodnog jačanja imunološkog sistema.
Koren sladića se koristi kao biljni lek za bronhitis i kašalj.
I glicirizin i glicirizinska kiselina su supstance sa antiinflamatornim i anti-alergijskim svojstvima, a to može objasniti korišćenje ove biljke kao sredstva za polensku groznicu, alergijski nosni katar, konjunktivitis i astmu.
Koren sladića takođe deluje protiv visoke temperature i za ublažavanje bolova.
Pokazano je da glicirizin inhibira nekoliko procesa koji omogućavaju da se virusi umnožavaju u organizmu, a neki laboratorijski eksperimenti su dokazali da glicirizin može takođe inhibirati rast virusa HIV-a, ali kliničke studije nisu potvrdile da je to održivi tretman za HIV. Izgleda da glicirizin smanjuje i neke neželjene efekte konvencionalnih antivirusnih lekova koji se trenutno koriste za lečenje AIDS-a i HIV-a.
Koren sladića se spolja koristi protiv dermatitisa, ekcema, herpesa.
Ima anti-gljivične i anti-bakterijske osobine koje objašnjavaju njegovu upotrebu kao biljnog leka za atletsko stopalo, afte i perut.
BIOGASTRITIS ČAJ je potpuno je prirodan i bezbedan biljni preparat koji u sebi sadrži mešavinu biljaka: kamilice, slatkog korena, petrovca, bokvice.
BIOGASTRITIS ČAJ pomaže kod:
- Akutnog ili hroničnog gastritisa
- Helikobakter – Helicobacter pylori
- Čira na želucu i dvanaestopalačnom crevu
- Neprijatnog zadaha prouzrokovanog zapaljenjem želudačne sluznice
- Bola i pečenja želuca kod GERB-a
- Smanjuje gorušicu i želudačnu kiselinu
- Regeneriše propustljiva creva kod sindroma nervoznih creva.
- Upotrebom ovog čaja postižete željene rezultate i nakon samo 7 dana konzumacije.
BIOGASTRITIS ČAJ nema nikakvih kontraindikacija.
Upotreba:
Prelijte 4 supene kašike čajne mešavine sa 1 l hladne vode, poklopite sud, zagrejte do ključanja i ostavite da odstoji 45 minuta. Zatim procedite čaj i pripremljenu količinu popijte u toku dana. Biogastritis čaj treba koristiti minimum 3 do 6 meseci u kontinuitetu.