Ukoliko imate gastritis, želudačna sluznica je upaljena i stvarate manje kiseline, enzima i sluzi. Kiselina i enzimi pomažu u razlaganju hrane, a sluz štiti želudac od kiseline. Gastritis može biti akutan ili hroničan i može dovesti do krvarenja želuca, erozije i čira. Na raspolaganju su lekovi za smanjenje želudačne kiseline i lečenje gastritisa, ali možete imati koristi od promena u vašoj ishrani. Određena hrana smanjuje zapaljenje želuca bez neželjenih efekata lekova.
Vlakna
Potrebno je jesti visoko-vlaknastu hranu kako bi se smanjilo zapaljenje želuca. Hrana visoke vrednosti u vlaknima uključuje voće, povrće, suvi pasulj i integralne žitarice. Neka hrana bogata vlaknima može izazvati gasove, pa izbegavajte hranu koja stvara ovaj problem. Postepeno inkorporirajte dodatna vlakna u vašu ishranu, tako da se vaš sistem za varenje može prilagoditi. Povećanje vlakana prebrzo može izazvati gasove, nadimanje i stomačne grčeve.
Flavonoidi
Heliko bakterija je bakterija koja inficira želudačnu sluznicu i to je vodeći uzrok hroničnog gastritisa. Hrana koja sadrži flavonoide može zaustaviti rast heliko bakterije. Ovo uključuje jabuke, brusnice, celer, crni luk, beli luk i čaj.
Antioksidanti i vitamini B kompleksa
Uzimanje hrane bogate antioksidantima olakšava simptome gastritisa. Stoga uključite u vašu ishranu više voća i povrća, naročito trešanja, bobica, paradajza, tikvica i paprike. Cink i L-karnozin takođe imaju antioksidativne osobine koje vam pomažu u popravci i lečenju želudačne sluznice. Cink se nalazi u ostrigama, mesu, morskim plodovima, mahunarkama i orašastim plodovima, dok se L-karnozin nalazi u mesu i pasulju.
Druge smernice
Ishrana sa visokim sadržajem masti, naročito bogata u trans mastima, može pogoršati simptome gastritisa, tako da treba da se klonite kolačića, krekera, pomfrita, margarina i prerađene hrane. Eliminišite kafu, alkohol i gazirana pića, koja mogu iritirati želudačnu sluznicu. Koristite zdrava ulja pri kuvanju, kao što je maslinovo ulje; izbegavajte previše šećera; i odlučite se za hleb i testenine od integralnih žitarica, umesto rafinisanih. Takođe se preporučuje da jedete hranu sa visokim sadržajem vitamina B i kalcijuma kao što su bademi, pasulj, spanać i kelj.
BIOGASTRITIS ČAJ i BIOGASTRITIS KAPI
Najbolji čaj za upalu želuca ili gastritis je BIOGASTRITIS ČAJ – potpuno prirodna biljna mešavina, koja uključuje sledeće biljke: slatki koren, kamilicu, virak, kantarion, hajdučku travu, podubicu.
Dokazano je da ovaj potpuno biljni čaj ublažava gastritis i podstiče isceljenje oštećene želudačne sluznice.
BIOGASTRITIS ČAJ takođe deluje protiv viška želudačne kiseline, heliko bakterije i čira na želucu. Nakon redovne primene ovog čaja ćete primetiti poboljšanje simptoma upale želudačne sluznice.
Za najbolje rezltate savetujemo da koristite i BIOGASTRITIS KAPI – takođe 100% prirodan proizvod namenjen lečenju upale želudačne sluznice ili gastritisa, koji nema neželjenih efekata i koji slobodno može da se koristi uz terapiju koju vam je inače propisao lekar.