Hajdučka trava (lat. Achillea millefolium) potiče iz Evrope i predstavlja jednu od najviše korišćenih lekovitih biljaka. Reč “Achillea” se odnosi na Ahila, drevnog heroja. On je rekao da je koristio hajdučku travu kao lek za sebe i za svoje vojnike. “Millefolium” znači “dolazi sa hiljadu listova”. Ovo se odnosi na veoma male, fine i pernate listiće ove biljke. Biljka hajdučka trava nosi nekoliko drugih imena: hajdučica, sporiš, stolisnik, jalovi mesečnjak, kostrijet, ravan, roman, romonika, ajdučica, armanj, jalova mesečina, kunica, paprac, petrovsko cveće, ravanj, stolista, tintorova trava, ranjenik, vražja kopriva.
Ovu biljku su prvi put koristili stari Grci pre 3000 godina za lečenje spoljnih rana na koži. Cvetovi i listovi hajdučke trave su se jeli i takođe se koristio čaj od hajdučke trave za piće. Sveži listovi hajdučke trave se koriste za zaustavljanje krvarenja rana, lečenje gastrointestinalnih problema, protiv groznice, umanjuju menstrualno krvarenje i poboljšavaju cirkulaciju. Sveži listovi su se takođe žvakali kako bi se ublažila zubobolja. Naučnici su povezali hajdučku travu sa prednostima koje se odnose na gotovo svaki organ u telu.
Hajdučka trava kao lek
Hajdučka trava kao lek se koristila za rane, infekcije i krvarenja. Kineska medicina hvali ovu biljku zbog njene sposobnosti da utiče na bubrege, slezinu, jetru i energetske kanale po celom telu. Istraživanja na životinjama su takođe pokazala prednosti korišćenja hajdučke trave u čišćenju rana i kontroli krvarenja rana, posekotina i ogrebotina. Mnogo puta je hajdučka trava kategorisana kao tonik materice, koji podržava cirkulaciju u materici. Mnoge studije pokazuju da hajdučka trava poboljšava tonus materice, povećava protok menstruacije i smanjuje grčeve u materici.
Hajdučka trava kao lek ima i sledeća dejstva:
– Bori se protiv bakterija. Hajdučke trava deluje kao antiseptik. Gorki delovi i masne kiseline podstiču protok žuči iz žučne kese, što je poznato kao efekat holagoga. Ovo poboljšava varenje i sprečava formiranje kamena u žuči.
– Dekongestant (protiv zapušenog nosa). Hajdučka trava poboljšava kašalj i sinusne infekcije.
– Adstrigent. Vrlo korisno kod alergija gde su nazalni sekret i suzenje očiju izazvani usled plesni, prašine, polena i dlaka kućnih ljubimaca.
– Poznato je da hajdučka trava izaziva znojenje u slučajevima gripa, groznice i prehlade, pomažući da se izleče jednostavne infekcije.
– Infuzija. Hajdučka trava se koristi za pomoć u lečenju kožnih oboljenja, kao što su ekcemi. Eterična ulja se koriste i utrljavaju na ugroženom području.
– Anti-inflamatorno dejstvo. Ulje koje se nalazi u hajdučkoj travi se koristi za lečenje artritisa.
– Ekspektorans. Pomaže da se izleči prehlada.
– Poboljšava varenje. Pomaže u lučenju enzima i probavnih sokova i povećava apetit – što pomaže u varenju.
Hajdučka trava za želudac
Poznato je da je hajdučka trava za želudac jedan od najboljih prirodnih lekova. Ukoliko patite od nadutosti, težine u grudima i crevima, lošeg varenja, bola u stomaku, gubitka apetita i slično – znajte da ovo obično izazivaju gasovi. Ukoliko se hronični gasovi ne leče, to može biti veoma opasno na duže staze. Hajdučka trava deluje kao karminativ i uklanja gasova iz creva u silaznoj putanji (gasovi se ne oslobađaju na gore) i ne dozvoljava da se gasovi ponovo stvore.
Već smo rekli da hajdučka trava poboljšava izlučivanje digestivnih sokova (kiseline i žuči), tako da obnavlja zdravlje jetre i drugih digestivnih organa (organa za varenje). Takođe deluje i kao stomahik, što znači da održava želudac u dobrom stanju, održavanjem pravilnog toka sokova za varenje u njemu. To obavlja održavajući ravnotežu između kiseline i žuči (tako da se višak kiseline neutrališe) i lečenjem rana, ako ih ima, u želucu. Zato se i koristi hajdučka trava za gastritis (upalu želudačne sluznice, što je često praćeno ranama u istoj). To smiruje želudac i daje olakšanje od upale.
Hajdučka trava za apetit – kako pozitivno deluje na čitav sistem organa za varenje, hajdučka trava za apetit takođe može da se koristi. Oslabljen apetit je često posledica problema sa organima za varenje, uključujući i pomenute gasove – tako da hajdučka trava rešavanjem ovih problema, poboljšava i apetit. Ova biljka svojim gorkim ukusom utiče na želudačnu sluznicu, podstičući izlučivanje želudačnih sokova, a samim tim pojačava apetit.
BIOGASTRITIS ČAJ je 100% prirodan biljni preparat koji u sebi sadrži mešavinu sledećih biljaka: kamilice, slatkog korena, hajdučke trave, kantariona, petrovca, bokvice, virka, podubice.
BIOGASTRITIS ČAJ pomaže kod:
- Akutnog ili hroničnog gastritisa
- Helikobakter – Helicobacter pylori
- Čira na želucu i dvanaestopalačnom crevu
- Neprijatnog zadaha prouzrokovanog zapaljenjem želudačne sluznice
- Bola i pečenja želuca kod GERB-a
- Smanjuje gorušicu i želudačnu kiselinu
- Regeneriše propustljiva creva kod sindroma nervoznih creva.
Upotrebom ovog čaja postižete željene rezultate i nakon samo 7 dana konzumacije.
BIOGASTRITIS ČAJ nema nikakvih kontraindikacija.
Upotreba:
Prelijte 4 supene kašike čajne mešavine sa 1 l hladne vode, poklopite sud, zagrejte do ključanja i ostavite da odstoji 45 minuta. Zatim procedite čaj i pripremljenu količinu popijte u toku dana. Koristiti minimum 3 do 6 meseci u kontinuitetu.
Takođe savetujemo i upotrebu preparata BIOGASTRITIS KAPI.