Čvorići na štitnoj žlezdi su izrasline, grudvice koje se mogu razviti u štitnoj žlezdi; a mogu biti čvrsti ili ispunjeni tečnošću. Može da postoji samo jedan čvorić ili nodul ili grupa čvorova (nodusa). Čvorići na štitnoj žlezdi su relativno česti i retko kancerozni.
Ovi čvorići su klasifikovani kao hladni, topli ili vrući, u zavisnosti od toga da li proizvode hormone štitne žlezde ili ne. Hladni čvorići ne proizvode tiroidne hormone. Topli čvorići deluju kao normalne ćelije štitne žlezde. Vrući čvorići proizvode tiroidne hormone u višku.
Više od 90% svih tiroidnih nodula su benigni (nekancerozn). Većina njih, dakle, nije ozbiljna i uzrokuje svega nekoliko simptoma. Takođe je moguće da postoje čvorići na štitnoj žlezdi, a da osoba to ne zna, budući da ne proizvode simptome. Osim ako ne postanu dovoljno veliki da pritiskaju dušnik, pacijent možda neće doživeti primetne simptome.
Čvorići na štitnoj žlezdi simptomi
Kao što smo rekli, osoba može da ima čvorić na štitnoj žlezdi i da nema nikakvih primetnih simptoma. Ali ako čvor postane dovoljno veliki, mogu nastati sledeći simptomi:
- uvećana štitna žlezda (gušavost ili struma)
- bol u osnovi vrata
- poteškoće gutanja
- teškoće u disanju
- promukao glas.
Ukoliko čvor na štitnoj žlezdi proizvede višak hormona štitne žlezde, mogu se razviti simptomi hipertireoze, kao što su:
- brzi, nepravilni otkucaji srca
- neobjašnjiv gubitak težine
- slabost mišića
- teškoće sa spavanjem
- nervoza.
U nekim slučajevima, tiroidni noduli se razvijaju kod ljudi koji imaju Hašimoto bolest. Ako patite od ovog stanja, možete da doživljavate simptome hipotiroidizma, kao što su:
- uporan zamor
- neobjašnjivo dobijanje na težini
- konstipacija
- osetljivost na hladnoću
- suva koža i kosa
- krhki nokti.
Čvorići na štitnoj žlezdi uzrok
Većina čvorova štitne žlezde je uzrokovana preteranim rastom normalnog tkiva štitne žlezde. Uzrok ovog prerastanja je obično nepoznat.
U retkim slučajevima, tiroidni noduli su povezani sa sledećim bolestima/stanjima:
- Hašimotova bolest, što je autoimuna bolest koja dovodi do hipotiroidizma
- tiroiditis ili hronično zapaljenje štitaste žlezde
- tiroidni kancer
- nedostatak joda.
Čvorići na štitnoj žlezdi lečenje
Opcije tretmana zavise od veličine i vrste prisutnog čvora štitne žlezde.
Ukoliko čvor nije kancerogen i ne izaziva probleme, endokrinolog može proceniti da uopšte nije potreban tretman, već samo redovno praćenje stanja.
Čvorići štitne žlezde koji počinju kao benigni, retko se pretvaraju u kancerozne.
Ukoliko je čvor vruć ili prekomerno proizvodi hormone štitne žlezde, endokrinolog će verovatno koristiti radioaktivni jod ili operaciju da bi eliminisao čvor.
Kao alternativa radioaktivnom jodu ili operaciji, endokrinolog može da pokuša da tretira vrući čvor koristeći sintetički tiroidni hormon.
Čvorići na štitnoj žlezdi prirodno lečenje
TIROX BILJNE KAPI su 100% prirodan preparat koji se uspešno koristi kod poremećaja funkcije štitne žlezde. Sastav uključuje sledeće biljne tinkture: tinktura gloga, tinktura bele imele, tinktura valerijane, tinktura matičnjaka, tinktura srdačice, tinktura virka.
TIROX KAPI pomažu kod čvorića na štitnoj žlezdi, nakon redovne primene od minimum 2-3 meseca.