Angina pektoris ili jednostavno angina (stabilna angina) je bol ili neugodnost u predelu grudi, što se dešava kada deo srca ne dobije dovoljno krvi i kiseonika. Ljudi koji doživljavaju anginu imaju veći rizik od srčanog udara ili srčanog zastoja. Iako je angina pektoris češća kod starijih odraslih osoba, postoji nekoliko uslova koji mogu uzrokovati anginu u detinjstvu i ranim tinejdžerskim godinama.
Roditelji moraju da prate svoje dete i da obavezno traže medicinsku pomoć ako njihovo dete doživi znake i simptome angine, što može uključiti bol ili zatezanje u grudima, ili bol u ramenima, vratu, vilici ili leđima.
Angina pektoris simptomi
Bolna senzacija koja se javlja tokom epizode stabilne angine često se opisuje kao pritisak ili punoća u centru grudnog koša. Bol može da se oseća kao stiskanje u grudima ili kao velika težina na grudima. Ovaj bol se može širiti od grudi do vrata, ruku i ramena.
Tokom epizode stabilne angine, takođe mogu da se jave sledeći simptomi:
- kratak dah
- mučnina
- umor
- vrtoglavica
- obilno znojenje
- anksioznost.
Stabilna angina se obično javlja nakon fizičkog iscrpljivanja. Simptomi su privremeni, u većini slučajeva traju do 15 minuta. Ovo se razlikuje od nestabilne angine, u kojoj bol može biti kontinuiran i ozbiljniji.
Pacijent može da doživi epizodu stabilne angine u bilo koje doba dana. Međutim, veća je verovatnoća da će doživeti simptome ujutru.
Uzroci
Kada je u pitanju angina pektoris kod mladih uzroci mogu da uključuju sledeće bolesti srca:
Koronarna bolest srca
Koronarna bolest srca ili bolest koronarne arterije obično je glavni krivac iza angine. Ova bolest nastaje kada se nagomila plak duž zidova arterije, čime se arterije stvrdnjavaju i smanjuje se protok kiseonika i krvi do srčanog mišića. Deca i mladi tinejdžeri koji su gojazni ili koji imaju dijabetes tipa 2, imaju povećan rizik od angine i koronarne bolesti srca. Prema istraživanjima iz 2003. do 2004. godine, skoro 17% tinejdžera ima prekomernu težinu ili su u riziku da postanu gojazni.
Kongenitalne (urođene) srčane mane
Urođena bolest srca je kada određeno srčano stanje postoji od rođenja. Primer čestog kongenitalnog stanja srca je rupa u srcu. Ponekad doktori ne otkrivaju urođene bolesti srca do kasnog detinjstva ili rane adolescencije, kada pacijent počne da prijavljuje simptome angine pektoris.
Visok nivo holesterola
Porodična hiperholesterolemija je retko genetsko stanje koje može ekstremno podizati krvni pritisak i može izazvati anginu i konačno srčani udar u tinejdžerskim godinama. Pacijenti sa ovim poremećajem treba da započnu lečenje protiv visokog holesterola što je pre moguće.
Pošto je visok holesterol faktor rizika za anginu pektoris i bolesti srca, tinejdžeri i mladi sa visokim holesterolom, ali bez ovog genetičkog stanja, treba da usvoje zdrav način života koji uključuje zdravu ishranu i vežbanje.
Angina pektoris prirodno lečenje
CARDIOPLANT BILJNE KAPI su 100% prirodan proizvod koji deluje povoljno kod svih kardiovaskularnih tegoba, uključujući i anginu pektoris. Sadrže mešavinu biljnih ekstrakata divljeg kestena, bele imele, gloga, lincure, matičnjaka, valerijane. Uspešno smanjuju simptome angine pektoris, a takođe deluju i protiv kardiovaskularnih tegoba koje inače dovode do angine, uključujući i visok holesterol i probleme sa snabdevenošću srca kiseonikom i krvlju.
CARDIOPLANT BILJNE KAPI mogu da koriste i potpuno zdrave osobe, budući a su prirodnog porekla i da nemaju kontraindikacija.