Želudačni sokovi, saveznici uredne probave, postaju štetni ako ih želudac prekomerno izlučuje, a tada se javljaju bolovi, druge tegobe poput osećaja pečenja u jednjaku, podrigivanja i otežanog gutanja. Najvažnije je da promenite režim ishrane, izbegavate alkohol i cigarete.
Svako od nas je bar jednom osetio ovakve simptome pojačanog lučenja želudačne kiseline, a mnogima se to dešava gotovo svakodnevno. U takvim situacijama nam nikako ne prija slatka, ljuta i začinjena hrana.
Uloga želudačnih sokova je priprema hrane u procesu probave. Dok su u želucu, ne osećamo ih ukoliko ih želudac izlučuje u normalnoj količini, ali kad dođe do prekomernog lučenja, nastaje tzv. želudačni refluks.
Lečenje refluksa je dugotrajno, ponekad traje mesecima, pa čak i godinama. Reč je o hroničnoj bolesti, a oporavak se razlikuje od osobe do osobe. U nekim slučajevima, nakon uspešno završenog lečenja smetnje se mogu ponovno javiti u periodima povećanog stresa ili iscrpljenosti.
U skladu sa starom poslovicom „Bolje sprečiti, nego lečiti“, najbolje je da osoba na vreme promeni životne navike, reguliše svoj način ishrane i povede više računa o zdravijem načinu života.
Čaj kod viška želudačne kiseline
- viška želudačne kiseline
- bola u želudcu
- upaljene želudačne sluznice
Sastav:
Rizom iđirota ( Calami rhizoma )
Cvet kamilice ( Chamomillae flos )
Plod morača ( Foeniculi fructus )
Herba pitome nane ( Menthae piperitae herba )
Herba hajdučke trave ( Millefolii herba )
Cvet lipe ( Tiliae flos )