Povišena telesna temperatura, sunčanica, ubod ili ugriz insekata, ogrebotine, crevne viroze. Sve su to tegobe koje bi vas mogle zadesiti na putovanju. Tako i skori odlazak na letovanje, pogotovo s malom decom, zahteva da sa sobom ponesete malu putnu apoteku s lekovima, medicinskim potrepštinama i priborom za ličnu higijenu.
Ako uzimate hroničnu terapiju, pobrinite se da pre putovanja pribavite dovoljnu količinu lekova. Bitno je da lekovi budu u originalnom pakovanju s uputstvom za upotrebu i dobrim rokom trajanja. Hronični bolesnici, trudnice i osobe s invaliditetom, trebalo bi da obaveste svog doktora o putovanju kako bi im dao potrebne preporuke i savete.
Šta poneti?
Osobe sklone mučnini pri vožnji automobilom, autobusom ili brodom, svakako bi trebalo da uz sebe imaju lekove namenjene za takve tegobe. Obavezno ponesite i sredstva protiv bolova i povišene telesne temperature u obliku tableta, sirupa ili čepića za decu. Isto tako je dobro imati neku kremu ili gel protiv bolova u mišićima i zglobovima. Kad je reč pak o priboru za prvu pomoć kod rana i povreda, onda neka vam pri ruci budu sredstva za obradu površinskih rana, alkohol, antibiotik za primenu na koži, sterilna gaza, zavoj i flaster. Dobro će doći makazice, pinceta i lepljiva traka.
Sredstva protiv alergija i uboda buba
Krema ili gel za upotrebu na koži korisni su kod alergijskih reakcija koje su moguće ako vas ubode komarac, opeče meduza, dođe do neželjene reakcije na sunce, pojavi se osip i slično. Ponesite i lekove protiv alergija, to može biti sirup ili tablete. Za ubode buba opremite se sredstvima za zaštitu od insekata i takođe sredstvima koja ćete koristiti nakon uboda insekata. Sredstva za zaštitu od insekata primenjuju se nanošenjem na kožu, a deluju do tri sata. Ako sa vama putuje i dete, treba paziti da je sredstvo koje kupujete prilagođeno njegovom uzrastu. Sredstva koja se primjenjuju nakon uboda obično su gelovi koji hlade, a pored toga sprečavaju crvenilo, oteknuće i svrab na mestu uboda.