Najčešći uzrok oticanja nogu je zadržavanje tečnosti u tkivu što je poznato kao periferni edem. Vaskularni sistem, limfni sistem i bubrezi regulišu tečnost u telu, ali ako dođe do problema u nekom od tih sistema, tečnost se počne nakupljati u okolnom tkivu. Prilikom dugotrajnog stajanja ili sedenja javlja se oticanje nogu radi gravitacije jer krvne žile otežano pumpaju krv nazad u srce što rezultuje time da gravitacija povlači tečnost prema zglobovima.
Činjenici za nakupljanje tečnosti su: dugotrajno sedenje i stajanje, akutno zatajenje bubrega, bolest srčanog tkiva, otkazivanje srca, začepljenje limfnog sistema, hronično zatajenje bubrega, hormonska terapija, krvni ugrušak (najčešće u nozi), hronična venska insuficijencija, oštećenje malih krvnih žila u bubrezima, trudnoća, uzimanje nesteroidnih protivupalnih lekova (ibuprofen, advil, motrin i drugi), uzimanje drugih lekova na recept (neki lekovi za depresiju, dijabetes i visok krvni pritisak).
Upale u telu
Reakcija imunog sistema zbog koje dolazi do upale u telu, takođe je uzrok oticanja nogu. U ovom slučaju, može se raditi o sasvim normalnoj reakciji na bolest ili ozledu, ali razlog može biti i upalni poremećaj. Otoci koji su nastali zbog upale u telu u većini slučajeva su bolne.
Faktori koji dovode do upale tkiva u nogama:
- prelom gležnja
- infekcije ili rane
- ruptura Ahilove tetive
- uganuće gležnja
- lom noge
- lom prednjeg ukrštenog ligamenta kolena (ACL ozljede)
- bursitis kolena
- Bakerova cista
- osteoartritis
- giht
- reumatoidni artritis
Bolesti povezane oticanjem nogu
Problemi s bubrezima
Bubrezi regulišu tečnost u telu i filtriraju otpad iz krvi. Ako dođe do nepravilnog rada bubrega (zbog visokog krvnog pritiska ili dijabetesa) u krvi ostaje previše soli. So uzrokuje zadržavanje tečnosti u telu pa zbog toga celo telo bubri. Tečnost zbog gravitacije odlazi prema donjem delu tela što rezultuje oticanjem nogu.
Problemi sa srcem
Oticanje nogu zbog srčanih problema javlja se ako krv ne teče u pravom smeru (prema srcu) nego se nakuplja u nogama. Ako primetite da vam je neugodno ležati na leđima, nedostatak vazduha i ubrzano lupanje srca, nužno je javiti se lekaru.
Problemi s jetrom
Usred bolesti kao što su hepatitis ili neka druga bolest jetre, jetra se konstantno mora popravljati što rezultuje njenim usporenim radom u svojim funkcijama kao što su detoksikacija i pretvaranje otrovnih materija u neotrovne. Zbog toga se u telu nakuplja višak vode koje može uzrokovati i oticanje celog tijela.
Lečenje oticanja nogu
Svaku oteklinu potrebno je pregledati kod lekara radi uspostavljanja dijagnoze kako bi se što pre krenulo s lečenjem.
Ali ako otežano dišete, imate vrtoglavicu i bol u prsima, zbunjeni ste, osećate utrnulost ili trnce u nogama i bol u preponama ili donjem delu stomaka uz oteklinu, obratite se hitnoj pomoći. Takođe, ako ste trudnica ili znate da je telesna ozleda uzrok otekline zatražite hitnu pomoć.
Kako sprečiti oticanje nogu
Pripazite na telesnu težinu jer prevelika težina vrši pritisak na zglobove. Preporučuju se aerobne vežbe kao što su hodanje i trčanje barem 30 minuta dnevno da se potakne cirkulacija. Pijte zeleni čaj i čaj od maslačka jer su prirodni diuretici i sprečiće nakupljanje viška vode u telu.
Prehrana je takođe važna. Povećajte unos proteina (oslobađaju višak vode iz tela), povrća (kupus, zelena salata, krastavci) i uopšte namirnice koje sadrže vitamine i minerale. Preporučuje se izbegavanje unošenja velikih količina soli jer ona pridonosi zadržavanju tečnosti u telu. Izbegavajte dugotrajno stajanje ili sedenje. Ako ste primorani stajati ili sediti duže vreme, uzmite češće pauze i krećite se. Na otečena mesta možete staviti hladne obloge kako bi oteklina “splasnula”.