Štitna žlezda, koja se nalazi na prednjem delu vrata, predstavlja malu žlezdu u obliku leptira koja je deo endokrinog sistema tela. Otečena štitna žlezda ili gušavost (struma) se javlja kada štitna žlezda otiče i postaje veća od normalnog. Veoma otečena štitna žlezda, vidljiva ili osetljiva na dnu vrata, može prouzrokovati stezanje grla, promuklost i teškoće disanja ili gutanja. Otečena štitna žlezda može povećati ili smanjiti proizvodnju hormona štitaste žlezde i može izazvati dodatne simptome.
Otečena štitna žlezda – koji su uzroci?
Autoimuna bolest štitne žlezde
Gravesova bolest je kada imuni sistem napada štitnu žlezdu, što uzrokuje prekomernu produkciju hormona štitne žlezde, tiroksina. Višak hormona i povećana stimulacija žlezda izazivaju oticanje štitne žlezde.
Hašimotova bolest je kada imuni sistem prouzrokuje oštećenje štitne žlezde i ona ne proizvodi dovoljno hormona. Hipofizna žlezda proizvodi više TSH, ili stimulirajućeg hormona štitne žlezde, pokušavajući da stimuliše štitnu žlezdu, što može prouzrokovati gušavost.
Tiroiditis
Tiroiditis ili zapaljenje štitne žlezde može izazvati privremeni hipertiroidizam, nakon čega sledi hipotiroidizam. Ovo zapaljenje štitne žlezde može da izazove osetljivost ili bol u vratu, vilici ili ušima. Virusi, groznica, lekovi, trudnoća ili imuni poremećaji mogu prouzrokovati tiroiditis, mada je često uzrok nepoznat.
Čvorići štitne žlezde
Čvorići su grudvice i uzrasline na štitnoj žlezdi. Pojedinačni čvorovi, koji se nalaze samo na delu štitaste žlezde, često se smatraju benignim. Multinodularna gušavost je kada se na štitnoj žlezdi razvijaju višestruki čvorići, što uzrokuje oticanje štitne žlezde.
Kancer štitne žlezde
Kancer štitne žlezde se može pojaviti u vidu uvećanog čvorića ili kancerogene izrasline na jednoj strani vrata. Smatra se da je samo oko 1 od 20 slučajeva čvorića na štitnoj žlezdi kancerogen.
Nedostatak joda
Jod, koji se nalazi u morskoj vodi i zemljištu priobalnih područja, potreban je za proizvodnju tiroidnih hormona. Ishrana koja je deficitarna u jodu može prouzrokovati uvećanu štitnu žlezdu. Štitna žlezda otiče u nastojanju da dobije više joda iz tela. Nedostatak joda se tipično ne vidi u zemljama prvog sveta, gde se jod dodaje hrani i u kuhinjsku so. Ljudi koji žive na visokim nadmorskim visinama ili u zemljama u razvoju mogu biti u riziku od nedostatka joda.
TIROX BILJNE KAPI su 100% prirodan preparat koji pomaže u lečenju poremećaja štitne žlezde, uključujući i otečenu štitnu žlezdu. Ove biljne kapi sadrže mešavinu biljnih tinktura gloga, bele imele, valerijane, matičnjaka, srdačice i virka.
TIROX BILJNE KAPI su bogate biološki aktivnim supstancama koje deluju i kod primene lekova kao što su eutirox i drugi hormoni, tako što normalizuju rad štitne žlezde bez obzira da li se radi o pojačanom ili smanjenom lučenju hormona štitne žlezde.
TIROX BILJNE KAPI za regulisanje rada štitne žlezde se koriste za lečenje bolesti i poremećaja rada štitne žlezde:
- za benignu eutiroidnu gušavost kod pacijenata sa normalnom funkcijom štitne žlezde
- za sprečavanje ponovne pojave gušavosti posle operacije
- kod smanjenog lučenja hormona
- za sprečavanje ponovne pojave tumora kod pacijenata sa karcinomom štitne žlezde
- za uspostavljanje ravnoteže hormona štitne žlezde
- kada se pojačano lučenje hormona leči antitiroidnim lekovima.
- Ovo su potpuno prirodne kapi koje možete da koristite bez bojazni od neželjenih efekata i kontraindikacija.