Imunitet predstavlja odbrameni sistem vašeg ogrganizma u borbi protiv onoga što ga napada, a to mogu biti virusi, bakterije, pa i tumor. Vaš organizam treba da bude dovoljno jak u borbi protiv tih štetnih materija, a u tome nam pomaže upravo imunitet.
Svakodnevno bi trebali da radite na jačanju imuniteta, a to se postiže prvenstveno putem namirnica koje unosite. Na imunitet utiče i stres, koji bi trebalo smanjiti i treba se redovno baviti fizičkom aktivnošću, što je takođe veoma važno.
Ali pravilna i raznovrsna ishrana je ipak najvažniji faktor, putem nje se u velikoj meri utiče na imunitet.
Pazite da vaša ishrana bude izbalanisrana, znači da ona bude što raznovrsnija i raspoređena u tri obroka ravnomerno. Izbegavajte hranu bogatu velikom količinom šećera i zasićenih masti, jer to loše utiče na srce i krvne sudove. Takođe izbegavajte gazirane i previše zaslađene sokove, veštačke zaslađivače, kao i prskano voće i povrće, jer su puni toksina, odnosno otrova.
Duvan i alkohol se nikako ne preporučuju jer su glavni zagađivači našeg organizma.
Sada kada smo vam ukazali na to šta štetno deluje na imunitet, vratićemo se na to kako da ga ojačate. Ono što bi obavezno trebali da unosite u vaš organizam, na prvom mestu, jesu vitamini.
Vitamin C je veoma važan a njega najviše ima u voću kao što je limun, pomorandže, grejpfrut i kivi i povrću, kao je kupus, paprika i paradajz.
Ne bi trebalo zanemariti ni vitamin E, koji jača organizam u borbi protiv infekcija. Najveći izvori vitamina E su povrće, kao što su npr. šargarepa i bundeva, ali i biljna ulja.
Cink je takođe veoma važan u životinjskom mesu, kako goveđem, tako i ćurećem, kao i u ostrigama.
Pored vitamina, trebali biste da unosite i probiotike kojih ima u mlečnim proizvodima, posebno u jogurtu i jedete isključivo integralno pecivo i testenine, jer su mnogo zdraviji od prozivode koje se prave od belog brašna.
Ribu biste trebali da jedete nekoliko puta nedeljno, posebno one koje su bogate nezasićenim masnim kiselinama, kao što su oslić, sardine, tuna, skuša i sl. Riba je i veoma dobar izvor minerala cink-a i selen-a kao i vitamina.
Bademi, orasi i lešnici su bogati vitaminom E i mineralima, kao i semenke bundeve, što je veoma značajno za jačanje imuniteta.
Pečurke povoljno utiču na imuni sistem. One su dobre u borbi protiv kancera i regulišu pritisak.
Med, propolis i matični mleč bi trebali da budu neizostavni u vašoj svakodnevnoj ishrani. Oni jačaju vaše zdravlje, odnosno vaš organizam u borbi protiv prehlada, a takođe su dobri i za oporavak posle bolesti.
Nikako ne biste smeli da zaboravite i beli luk , koji jača imunitet i uništava mnoge bakterije. On predstavlja zaštitu u borbi protiv gripa i prehlada. Odličan je kod upale grla i plućnih bolesti jer olakšava disanje.
Pored svega navedenog, odnosno pored pravilne ishrane, bitno je i da redovno spavate, najmanje 8h i da unosite što više tečnosti 2 do 2,5 l dnevno a ukoliko se bavite fizičkom aktivnošću i do 4 l. Pored vode, dobro bi bilo da konzumirate i zeleni čaj koji će povoljno uticati na vaš organizam, tako što će ga očistiti i zaštiti od raznih infekcija.
Ako želite da budete zdravi, onda je najvažnije da izgradite jak imunitet, zato ne zanemarujte signale koje vam šalje vaš organizam i pomozite mu da se izbori sa bolešću.