Protiv nesanice treba da se počnete boriti nekoliko sati pre odlaska na počinak. Za početak probajte jesti hranu bogatu triptofanom, amino kiselinom koja proizvodi serotonin, a serotonin nam pomaže da zaspimo. Hrana veoma bogata triptofanom jeste piletina, ćuretina i banane. Ugljenohidrati, s druge strane pomažu triptofanima da lakše dođu do mozga pa uz ove namirnice možete popiti i šolju toplog mleka sa kašikom meda ili keksom.
Pre spavanja izbegavajte velike obroke jer će vam trebati više vremena da sve probavite što može da nam ometa dobar san. Začinjena i jako slatka hrana nisu dobra ideja. Jako začinjena hrana može da vam iritira stomak, a šećeri mogu da vas učine hiperaktivnim.
Najčešći uzroci nesanice
Nesanicu uzrokuje čitav niz fizičkih i mentalnih faktora. Najčešće je izazvana stresom, a može da bude i posledica depresije i anksioznosti, uzimanja određenih lekova, neposredne okoline (buke, visoke temperature…), i nekih oboljenja (visok krvni pritisak, slabo srce, artritis, bolesti bubrega, astma…), te loših navika (konzumiranje određenih psihoaktivnih supstanci). Posebna vrsta nesanice jeste i takozvana bihejvioralna insomnija koja nastaje usled preterane želje da se zaspi.
Ishrana
Smanjite kofein – Visok unos kofeina može značajno da utiče na san, i da izazove nesanicu i uznemirenost. Pored kafe, čaja i bezalkoholnih gaziranih pića, obratite pažnju da li uzimate kofein u nekom drugom, skrivenom obliku, kao što su lekovi za kašalj i prehladu, ili čokolada.
Izbegavajte da dodajete šećer – Iako šećer može da obezbedi dodatnu energiju, to je kratkog veka i to često stvara promenu nivoa šećera u krvi. To može da poremeti spavanje u sred noći kada nivo šećera u krvi opadne.
Jedite hranu bogatu triptofanom – Triptofan je amino kiselina koja se pretvara u serotonin, koji se zatim pretvara u meltonin. Triptofan se prirodno može naći u ćurećem i drugom mesu, mleku, siru, bananama, semenkama od bundeve i mahunastom povrću.
Jedite hranu bogatu magnezijumom – Magnezijum je prirodni sedativ. Nedostatak magnezijuma može da izazove poremećaj sna, zatvor, drhtanje mišića ili grčeve, anksioznost, nervozu, i bol. Namirnice bogate magnezijumom su alge, pšenične mekinje, bademi, indijski orah, sirup od porta i pivarski kvasac.
Pobedite nesanicu na prirodan način
Valerijan – (Valeriana officinalis) je biljka koja se odavno koristi za nesanicu. Valerijan se obično uzima između 30 i 60 minuta pre spavanja. Valerijan obično ne utiče na sposobnost za vožnju i ne stvara jutarnju pospanost.
Kantarion – koristi se za nesanicu uzrokovanu depresijom.
Ostalo lekovito bilje – kamilica, hmelj, hristovo cveće, šišak, i ašvaganda (indijski ženšen) su biljke koje se takođe često koriste za nesanicu. Nekim ljudima je za dobar san dovoljno da 1 sat pre odlaska u krevet popiju čaj od kamilice. Kamilica može da smanji napetost, da smiri varenje i opusti mišiće.
Fitorelax biljne kapi
Fitorelax biljne kapi sadrže mešavinu biljnih ekstrakta valerijane, matičnjaka, nane i hmelja, u pažljivo odabranom odnosu.
Fitorelax biljne kapi za umirenje sadrže ekstrakte lekovitog bilja čije aktivne supstance provereno deluju umirujuće, kod napetosti i nervoze i kod težih oblika nesanice.
Fitorelax biljne kapi možete poručiti putem telefona: 011/380 62 81, kao i putem naše online prodavnice ovde >>>