Lupanje srca sigurno nikome nije prijatno. Od prvih nedelja života embriona pa do smrti srce kuca bez prekida. Međutim, njegovo prisustvo primećujemo samo kad, usled nekog napora ili uzbuđenja, osetimo da kuca više ili manje jače. Ali kod nekih nervoznih i hipohondričnih osoba (takozvanih uobraženih bolesnika), zabrinutih činjenicom da je kod njih, greškom, dijagnosticirano srčano oboljenje, pažnja je neprekidno usmerena na srce i njegovi otkucaji mogu postati jaki i izazvati strepnju i strah,takve osobe stalno osećaju “tegobe sa srcem i bol u srcu”.
Redovna lupanja srca, neprijatna i uznemiravajuća, mogu da se jave posle obroka usled poremećaja u varenju, posebno aerofagije (povećanja količine vazduha u stomaku) i dispepsije (teškog varenja); ili usled preterivanja sa duvanom i kafom; ili u menopauzi, praćena valunzima; ili posle “preteranog uzimanja nekih lekova.
Psihosomatski poremećaji i lupanje srca
Lupanja srca i bol u srcu, za koje se veruje da je bolesno dok je u stvari zdravo, vrlo često nisu ništa drugo do srčani poremećaji psihosomatske prirode, to jest, srčane manifestacije emotivnih patnji izazvanih strahom i depresijom. »Srčana neuroza« naziv je kojim se obuhvataju funkcionalni poremećaji psihičkog porekla. Funkcionalni poremećaji srca često su izazvani konfliktom zbog razdvajanja, straha od odbacivanja, usamljenosti, ili nekog gubitka, razočaranja u druge ili samog sebe.
I preterani zamor, glavobolja, zatvor, dispepsija, dispnea, vrtoglavice, znojenje, lipotimija (delimičan gubitak svesti) simptomi su psihosomatske vrste koji se često udružuju sa lupanjem srca i bolom u srcu. Sve stvarne poremećaje ne treba umanjivati. Međutim, uvek je neophodno da onaj ko ih oseća bude umiren, pogotovo ako se plaši da će iznenada umreti, instistirajući na činjenicu da mu srce nije bolesno i da ti poremećaji nemaju nikakvog uticaja na trajanje njegovog života.
Najčešći uzroci lupanja srca
- iscrpno vežbanje
- kofein
- nikotin od duvanskih proizvoda kao što su cigarete
- stres
- anksioznost
- dehidratacija
- hormonske promene, uključujući trudnoću
- nizak nivo šećera u krvi
- anemija
- prekomerno akivna tiroidna žlezda ili hipertiroidizam
- nizak nivo kiseonika ili ugljen-dioksida u krvi
- gubitak krvi
- lekovi bez recepta, uključujući lekove za prehladu i kašalj, biljne suplemente i prehrambene dodatke
- lekovi na recept, uključujući beta-blokatore, inhalante za astmu i dekongestante
- ilegalne droge, kao što su amfetamini i kokain
- bolest srca
- aritmije ili nepravilan srčani ritam
Umanjivanje anksioznosti i stresa
- vežbe za opuštanje
- joga
- tai-chi
- biofidbek
- aromaterapija.
- Izbegavanje određenih namirnica, pića i drugih supstanci, a one mogu uključivati:
- Alkohol
- Nikotin
- Kofein
Fitorelax biljne kapi za umirenje sadrže ekstrakte lekovitog bilja čije aktivne supstance provereno deluju umirujuće, kod napetosti i nervoze i kod težih oblika nesanice.
Fitorelax biljne kapi za smirenje, su jedinstvene biljne kapi na našem tržištu, koje mogu da deluju i kod anksioznosti i depresije, i svih drugih oblika psihičke uznemirenosti, doprinose da se organizam opusti i oporavi od svakodnevnih stresnih situacija, pritom ne izaziva pospanost i ne remeti normalno dnevno funkcionisanje, kao neki drugi lekovi iz grupe sedativa.