Ukoliko i vas muče lenja creva, tvrda stolica, zatvor i slični probavni problemi – ne brinite, imamo rešenje iz prirode!
Sindrom lenjih creva ili jednostavno lenja creva se odnose na stanje sa simptomima konstipacije (zatvora) i bolnih pokreta creva. Neki ljudi koriste izraz “lenja creva” kako bi opisali način na koji se creva ponašaju nakon česte upotrebe laksativa. Kada imate ovo stanje, debelo crevo sporo prenosi otpad kroz digestivni trakt vašeg tela.
Lenja creva mogu biti hronično stanje, sa simptomima koji se redovno pojavljuju i zatim prolaze. Promene u životnom stilu i promene u ishrani mogu da umanje ove neugodne simptome.
Postoje slučajevi sindroma lenjih creva koji zahtevaju nadzor i dijagnostiku od strane lekara. U okviru ovog teksta ćemo videti zašto se javljaju lenja creva i kako da se izborite sa ovim neprijatnim stanjem.
Lenja creva uzrok
Svaki put kada jedete, nervi šalju signal vašem digestivnom traktu da započne niz aktivnosti.
Mišići u vašem digestivnom sistemu pomeraju hranu napred talasastim pokretima pod nazivom “peristaltika”. Ali ovi pokreti mogu biti blokirani, sporiji nego sto bi trebalo, ili nedovoljno jaki za pomicanje hrane napred.
Refleksi povezani sa crevima mogu postati slabiji ili manje efikasni zbog:
- korišćenja laksativa
- ograničenih obroka u ishrani
- poremećaja u ishrani, kao što su anoreksija ili bulimija
- upotrebe narkotika
- anestezije
- sindroma nervoznih creva.
Možda postoje i drugi razlozi za slabije mišiće creva. Ponekad je uzrok za lenja creva to što nema dovoljno vlakana u vašoj ishrani.
Lenja creva lečenje
U zavisnosti od uzroka usporenih pokreta creva, lečenje može da varira. Evo nekih rešenja kojima možete podstaknuti češće i lakše kretanje creva.
Promene u ishrani
Odloženi ili usporeni pokreti creva mogu biti uzrokovani nedostatkom vlakana u vašoj ishrani. Dijeta koja naglašava prirodno, neprerađeno voće i povrće treba da deluje pozitivno na vašu probavu. Primeri uključuju:
- bademi i bademovo mleko
- šljive, smokve, jabuke i banane
- povrće kao što su brokoli, karfiol, prokelj i bok čoj
- laneno seme, seme suncokreta i semenke bundeve.
Takođe treba da pijete minimum 8 čaša vode dnevno.
Potrebno je da ograničite unos mlečnih proizvoda i obrađenog i jako konzervisanog peciva. Sladoled, čips i zamrznuti obrok imaju malo vlakana i treba ih izbegavati.
Izbegavajte kafu, koja dehidrira digestivni sistem, i to takođe može biti način da se izbalansiraju pokreti creva.
Prirodni laksativi
Veštački laksativi mogu pogoršati lenja creva ili ih čak i uzrokovati. Ali postoje prirodni laksativi.
Dodavanje tri do četiri šoljice zelenog čaja u vašu svakodnevnu ishranu može učiniti da se poboljša varenje.
Najbolji prirodni laksativi su:
- čia seme
- bobice
- leguminoze (mahunarke)
- laneno seme
- kefir
- ricinusovo ulje
- zeleno lisnato povrće
- sena
- jabuke
- maslinovo ulje
- rabarbara
- aloe vera
- ovsene mekinje
- šljive
- kivi
- psilijum
- voda.
Probiotici
Pokazano je da uzimanje probiotičkih suplemenata poboljšava regularnost crevnih pokreta.
Jedenje probiotične hrane, kao što su kimhi, kiseli kupus i jogurt, je još jedan način za konzumiranje živih vrsta probiotičkih bakterija.
Vežbanje
Lako vežbanje može usmeriti krv u cirkulaciju kroz vaš abdomen. Konzistentno vežbanje može da utiče na simptome lenjih creva, tako što će ih ublažiti. Neke vrste joge mogu čak pomoći da se oslobodite konstipacije (zatvora).
PROHERB BILJNE KAPI su prirodan preparat, na bazi pažljivo odabranog bilja (kima, anisa, krušine, nane i artičoke), koji pomaže kod:
- lenjih creva
- akutne i hronične opstipacije
- čišćenja creva
- usporenog metabolizma
- gasova i nadimanja
- tvrde stolice.
PROHERB KAPI doprinose boljoj probavi, smanjuju tegobe u slučaju zatvora, normalizuju rad creva i digestivnog trakta i predstavljaju odličan prirodni laksativ.