Plod pitomog kestena čisti krv i jača imunitet, daju puno energije jer sadrže mnogo ugljenih hidrata, belančevina, šećera, masti i celuloze.
Kesten je bogat mineralima, vitaminima B-kompleksa, kao i vitaminima A i C. Oni se čuvaju prilikom kuvanja, jer plod štiti debela kora. Kesten sadrži kalijum, fosfor, kalcijum, magneziju, sumpor, hlor, bakar, gvožđe i mangan.
U poređenju sa drugim orašastim plodovima, kesten se razlikuje po tome što ima niži procenat masti, a viši procenat skroba, čak dvostruko više od krompira. Takođe, kesten je jedino orašasto voće koje sadrži vitamin C. Poput oraha i badema, kesten ne sadrži gluten.
Osim toga, kesten je neobično bogat folnom kiselinom, koja se obično nalazi u zelenom lisnatom povrću. Folna kiselina je neophodna za rast ćelija, sintezu DNK i normalan rad nervnog sistema. Unos hrane bogate folnom kiselinom povećava šansu za začeće, a tokom trudnoće omogućava pravilan razvoj fetusa.
Kesten je bogat izvor mono-nezasićenih masti, poput oleinske i palmitinske kiseline. Mononezasićene masti štite kardiovaskularni sistem i pomažu u snižavanju visine holesterola.
Kesten pomaže kod bubrežnih i stomačnih tegoba, a može se koristiti i za izbacivanje viška vode iz organizma. Uz to, deluje i protivupalno, pa je idealna namirnica za osobe koje pate od artritisa i reume. S obzirom da se teže vari, budite umereni prilikom konzumiranja kestena. Dobro je kombinovati različite načine pripreme ovog ploda, jer je pečeni kesten bogatiji vitaminima, a kuvani mineralima.
Lekovitost kestena
I pitomi i divlji kesten, sadrže mnoga lekovita svojstva. Divlji kesten, na primer, najčešće se spominje kao pomoć kod varikoznih vena i oštećenja kapilara, a njegovi ekstrakti koriste se za pripremu lekovitih preparata. Pomaže u lečenju hemoroida, raznih krvarenja, reumatizma, gihta. U farmaceutskoj industriji se koristi samo jezgro ploda, dok se ljuska odbacuje. Iz kore se dobija glikozid eskulin koji ima svojstvo da upija ultravioletne zrake sunca, pa se koristi u izradi masti koje se koriste protiv opekotina od sunca.
Čaj od mlade kore drveta i smeđe kore ploda (bez žute iznutrice) pomaže kod hemoroida, povećane prostate, upale i proširenja vena, i smiruje bolove kod tih poremećaja.
Cenjen je i med od kestena za smanjenje kašlja i bolju cirkulaciju, ali i lečenje gastritisa i zaštitu jetre.
Naš čuveni čaj za upalu želuca ili gastritis – BIOGASTRITIS ČAJ – baziran je na potpuno prirodnoj biljnoj mešavini i zapravo uključuje sledeće biljke: slatki koren, kamilicu, virak, kantarion, hajdučku travu, podubicu.
Dokazano je da ovaj 100% prirodan biljni čaj ublažava gastritis i podstiče isceljenje oštećene želudačne sluznice – čime sprečavate nedostatak vitamina B12.
BIOGASTRITIS ČAJ takođe deluje i protiv viška želudačne kiseline, heliko bakterije i čira na želucu. Ukoliko budete redovno koristili ovaj čaj za gastritis, sigurno ćete primetiti poboljšanje simptoma gastritisa.
Za najbolje rezultate savetujemo da koristite i BIOGASTRITIS KAPI – 100% prirodan preparat namenjen lečenju gastritisa i drugih želudačnih tegoba. Ovaj preparat nema neželjenih efekata i možete da ga koristite uz terapiju koju vam je inače propisao lekar.