Sremuš je višegodišnja zeljasta biljka iz porodice ljiljana. Iz lukovice u visinu do 30 centimetara izrastu 2-3 duguljasta eliptična lista, sjajne površine i tamnozelene boje. Iz listova izrasta 25 cm visoka stabljika uglavnom trouglastog oblika s belom cvasti i cvetovima zvezdastog oblika. Sama lukovica sastoji se od više manjih lukovica, ukupne dužine do 6 cm, bele ili žućkaste boje. Cela biljka sremuš miriše na beli luk, posebno ako se protrlja ili zgnječi u ruci.
Raste u vlažnim bukovim šumama, ravnicama i uvalama, a pored vodotokova je obično gusto rasprostranjena. Pogoduje joj humusno, duboko i rastresito tlo. Vlažna, senovita i mesta gde se dugo zadržava sneg su tipična staništa sremuša. Raste nezagađen i isključivo na čistom tlu.
LEKOVITO DELOVANJE SREMUŠA
Smiruje i leči kašalj, jača srce i oslabljeni srčani mišić, štiti kao preventiva od infarkta, usporava i leci aterosklerozu krvnih sudova, smanjuje visok krvni pritisak, poboljšava apetit, otklanja smetnje u varenju, smiruje upalu sluzokože želuca, otklanja nadutost i gasove, omogućava bolje izlučivanje žuči, koristi jetri, podstiče rad bubrega, smiruje upale mokraćne bešike, deluje lekovito na matericu, sprečava i leci osteoporozu, smanjuje bolove kod artritisa i reume.
Odlično je sredstvo kao kupka za nadraženu kožu, ekceme, dermatitis, modrice, hematome i rane. Šteta je što većina ljudi koji imaju probleme s krvnim pritiskom ne poznaje ovu iznad svega lekovitu biljku. Mnogi bi prolećnom kurom od sremuša mogli da stabilizuju krvni pritisak na neko vreme (2-3 meseca) i odmore jetru od lekova, a uz to i da smanje vrednost ukupnog holesterola. Iako nije dostupan cele godine, ubran se može održati u frižideru čak 7-10 dana.
UPOZORENJE: Sremuš ili medvedji luk lako možete zameniti za OTROVNI durđevak, mrazovac ili čemeriku. Najlakši način raspoznavanja je po mirisu belog luka!
Listovi sremuša mogu se upotrebiti kao dodatak siru, salatama i varivima. To važi i za lukovice, koje su belkaste i 2-5 cm dugačke, a kao vrlo pikantan začin mogu poslužiti i nedozreli plodovi, koji se na biljci javljaju tokom leta. Koristi se samo u svežem obliku. Sušenjem i kuvanjem gube se njegova lekovita svojstva. Kao dobru salatu za prolećno čišćenje probajte mešavinu od po 1/3 sremuša, maslačka ili radiča i zelene salate. Obavezno s maslinovim uljem.
BILJNE KAPI SREMUŠA
Biljne kapi sremuša doprinose:
- snižavanju visokog krvnog pritiska
- snižavanju triglicerida i holesterola
- održavanju zdravlja kardiovaskularnog sistema
- opštem zdravlju i detoksikaciji organizma
- kod prehlada, gripa, infekcija, crevnih parazita
- ubrzanom zarastanju rana
- prirodan antioksidans
- doprinosi izbacivanju sluzi iz pluća