Telo žene je po mnogo čemu jedinstveno i specifično, pre svega u pogledu reproduktivnog sistema. Iako je on u samoj osnovi identičan kod svake osobe ženskog pola, kod svake žene se neznatno razlikuje u načinu na koji funkcioniše.
Takođe, ženski reproduktivni organi su delikatni i, nažalost, podložni različitim stanjima koja iskaču van okvira onoga što bi se smatralo regularnim.
Poremećaji menstrualnog ciklusa su relativno učestala pojava kod velikog broja žena i javljaju se u raznim životnim dobima, često i u situacijama u kojima nema očevidnog razloga koji bi do njih doveo. Nepravilno menstrualno krvarenje je problem sa kojima se suočava zaista impozantan broj žena u reproduktivnom dobu, ali i nakon toga. Idealan menstrualni ciklus traje 28 dana, dok samo krvarenje obično traje oko nedelju dana, tokom kojih je intenzitet krvarenja različit, uz tendenciju ka postepenom smanjenju do kraja trajanja menzisa.
Međutim, dešava se da dođe do pojave neočekivanog krvarenja u periodima između menstruacija, odnosno onda kada u regularnom ciklusu nije vreme za to. Ova pojava se naziva ‘tačkasto krvarenje’ i dešava se iz više različitih razloga.
Iregularno i tačkasto krvarenje
Razlog za pojavu tragova krvi između dve menstruacije obično je bezazlen; na primer, dešava se da do toga dolazi usled hormonskih fluktuacija koje se događaju u telu mlade žene, na samom početku njenog reproduktivnog doba, odnosno, tokom menarhe (period mesečnih krvarenja), kao i na samom kraju tog životnog ciklusa, u menopauzi (kada menstruacije prestaju).
Međutim, tačkasto krvarenje nije ‘normalna’ pojava, što ne mora nužno da znači da nešto nije u redu sa zdravljem žene, ali se ne smatra regularnim delom ciklusa.
Ukoliko zapazite tačkasto krvarenje između menstruacija, javite se vašem ginekologu kako biste utvrdili o čemu se radi;
Kada lekar pokušava da otkrije zbog čega je došlo do ove pojave, on detaljno ispituje pacijentkinju o njenom menstrualnom ciklusu, sa posebnim fokusom na informacije o starosti žene, o njenoj seksualnoj aktivnosti, eventualnim trudnoćama i upotrebi kontraceptivnih pilula.
Na primer, često se dešava da do tačkastog krvarenja dođe kada se započne uzimanje pilula ili kada se koristi progesteronski implant. Takvo krvarenje obično prestaje, ali ako se produži, trebalo bi konsultovati lekara. I preskakanje redovne doze pilula može da izazove poremećaj u ciklusu i krvarenje.
Tačkasto krvarenje u ranom reproduktivnom dobu
Kada se javi na samom početku reproduktivnog života žene, tačkasto krvarenje može da uputi na razne stvari. Kada se javi prva menstruacija, sasvim je uobičajeno da narednih nekoliko meseci ciklus bude nepravilan i često ga karakterišu veći razmaci između menstruacija. Do toga dolazi zato što mozak, jajnici i materica mlade žene još uvek pokušavaju da sinhronizuju svoj rad, pre svega u hormonskom smislu.
Sve dok krvarenje koje se u tom periodu javlja nije abnormalnog obima ili dužine, obično nema razloga za brigu. Od trenutka kada žena postane seksualno aktivna, krvarenje nakon odnosa je znak za uzbunu.
Krvarenje nakon odnosa bez zaštite ili nakon odnosa sa novim partnerom zahteva konsultaciju sa ginekologom;
Krvarenje može da ukaže na polno prenosivu infekciju, kao što su hlamidija i gonoreja, oboljenja koja zahtevaju pravovremeno lečenje; cerviks usled ovih infekcija može da se ljušti i veoma lako da krvari. Još jedno stanje koje izaziva krvarenje nakon odnosa je cervikalna entropija, koju karakteriše rast krkhih tkiva na samom otvoru cerviksa. U ređim slučajevioma, post-seksualno krvarenje može ukazivati na karcinom grlića materice.
Moguća trudnoća takođe može da se manifestuje tačkastim krvarenjem između menstruacija, ali uzrok može da bude i pobačaj; nije nužno da krvarenje između ciklusa ukazuje na pobačaj, ukoliko je trudnoća već potvrđena.
Vanmaterična trudnoća može da izazove pojavu tačkastog krvarenja između ciklusa. Pored trudnoće, do ove vrste krvarenja može doći usled povrede vagine i grlića materice; oni su sačinjeni od veoma prokrvljenih tkiva, pa tako vrlo lako mogu i da prokrvare. Ogrebotina zida vagine izaziva obilnije krvarenje, nego povreda spoljašnje kože.
Tačkasto krvarenje u srednjim godinama
Nakon tridesete godine života, pojava tačkastog krvarenja može da ukaže na ozbiljnije probleme, kao što je rak tela materice (veći rizik za ovo oboljenje imaju gojazne žene, čak i u ranijem periodu). Nakon trideset pete godine, tačkasto krvarenje se smatra još alarmantnijom pojavom u tom smislu, ali to nije nužno uzrok. Krvarenje mogu da izazovu polipi, fibroidi i hormonske promene, ali je važno uraditi sve potrebne lekarske preglede. Fibroidi su benigne izrasline koje se formiraju u uterusu i često su odgovorne za iregularno krvarenje, ako se jave na zidu materice. Polipi izazivaju krvarenje na isti način, a oba tipa izraslina se mogu odstraniti hirurškim putem.
U srednjim godinama tačkasto krvarenje može da izazove endometrijalna hiperplazija, stanje u kome tkiva koja oblažu unutrašnjost materice abnormalno narastaju i postaju deblja nego što je uobičajeno. Samo po sebi, ovo stanje nije opasno, ali povećava rizik za nastanak karcinoma tela materice. U slučaju da lekar posumnja na ovu bolest, uzeće uzorak tkiva kako bi ga detaljno mikroskopski pregledao u potrazi za opasnim ćelijama raka. Testovi poput ultrazvuka mogu da utvrde da li je krvarenje uzrokovano prisustvom fibrioda ili polipa.
Tačkasto krvarenje u menopauzi
Put ka menopauzi, koja se zvanično utvrđuje kada žena u poznim srednjim godinama nema menstrualno krvarenje godinu dana, obično počinje u četvrtoj deceniji života. Kako jajnici polako smanjuju zalihe jajašaca za reprodukciju, menstrualni ciklusi postaju neregularni.
Dešava se da ciklus izostane, da krvarenja budu preblizu jedno drugom ili da dođe do odliva. Kako jajnici stare, pojava tačkastog krvarenja između ciklusa nije neuobičajena pojava. To je uzrokovano pormenama u nivou hormona kod žena u tom dobu. Hormonski preparati koji se koriste da bi se regulisali simptomi menopauze takođe mogu da izazovu krvarenje između ciklusa.
Posle menopauze, svaka pojava vaginalnog krvarenja je razlog za posetu lekaru i smatra se definitivno abnormalnim;