Šta je kolitis?
Kolitis je upala debelog creva. Osoba koja ima kolitis oseća neprijatnost i bol u abdomenu, koji može biti blag i ponovo se javlja tokom dužeg vremenskog perioda, ili je težak i iznenada se pojavljuje.
Vrste kolitisa
Postoje različite vrste kolitisa, a tretman varira u zavisnosti od tipa kolitisa koji je u pitanju.
Vrste kolitisa su kategorizovane prema tome šta ih uzrokuje.
Ulcerativni kolitis
Ulcerozni kolitis je jedno od dva stanja klasifikovanih kao zapaljenske bolesti creva. Druga je Kronova bolest. Ulcerativni kolitis je doživotna bolest koja proizvodi zapaljenje i čireve koji krvare unutar unutrašnje obloge debelog creva. Uglavnom počinje u rektumu i širi se na debelo crevo. Ovo je najčešće dijagnostikovan tip kolitisa. Pojavljuje se kada imuni sistem preterano reaguje na bakterije i druge supstance u digestivnom traktu, ali stručnjaci ne znaju zašto se to dešava.
Pseudomembranozni kolitis
Pseudomembranozni kolitis nastaje zbog prenamnožavanja bakterije Clostridium difficile. Ova vrsta bakterije obično živi u crevima, ali ne uzrokuje probleme jer je uravnotežena prisustvom “dobrih” bakterija. Određeni lekovi, naročito antibiotici, mogu uništiti zdrave bakterije. Ovo omogućava prenamnožavanje bakterije Clostridium difficile, koja oslobađa toksine koji uzrokuju upalu.
Ishemični kolitis
Ishemijski kolitis se javlja kada se protok krvi do debelog creva odjednom prekine ili ograniči. Krvni ugrušci (tromb) mogu biti razlog za iznenadnu blokadu. Ateroskleroza ili nagomilavanje masnih naslaga u krvnim sudovima koji snabdevaju debelo creva obično predstavljaju razlog za rekurentni ishemični kolitis.
Ostali uzroci za kolitis
Drugi uzroci kolitisa uključuju infekciju od strane parazita, virusa i trovanje hranom od bakterija. Kolitis takođe može da bude posledica tretmana zračenja u predelu debelog creva.
Faktori rizika
Faktori rizika za ulcerozni kolitis:
- osobe između 15 i 30 godina (najčešće) ili 60 i 80 godina starosti
- imati člana porodice sa ulceroznim kolitisom.
- Faktori rizika za pseudomembranozni kolitis:
- dugoročno uzimanje antibiotika
- osobe koje su hospitalizovane
- osobe koje primaju hemoterapiju
- osobe koje uzimaju imunosupresivne lekove
- starije osobe.
Faktori rizika za ishemični kolitis:
- osobe preko 50 godina
- osobe koje imaju ili su u riziku od srčanih bolesti
- osobe koje imaju srčanu insuficijenciju
- osobe koje imaju nizak krvni pritisak
- osobe koje su imale operaciju u predelu abdomena.
Kolitis simptomi
- Abdominalni bolovi ili grčevi
- Nadimanje u abdomenu
- Gubitak težine
- Dijareja sa ili bez krvi
- Krv u stolici
- Hitna potreba za pražnjenjem creva
- Drhtavica ili groznica
- Povraćanje.
Kolitis lečenje
- Lečenje kolitisa se razlikuje na osnovu nekoliko faktora:
- koja vrsta kolitisa je u pitanju
- starost pacijenta
- ukupno fizičko stanje pacijenta.
Odmaranje creva
Ograničenje unošenja hrane putem usta može biti korisno, posebno ako osoba pati od ishemičnog kolitisa. Tokom ovog perioda može biti potrebno intravenozno uzimanje tečnosti i drugih hranljivih sastojaka.
Lekovi
Lekar može da propiše antiinflamatorne lekove za lečenje otoka i bolova, kao i antibiotike za lečenje infekcije. Mogu da se koriste i lekovi protiv bolova ili antispazmodični lekovi.
Operacija
Operacija uklanjanja dela ili celog debelog creva ili rektuma može biti neophodna ako drugi tretmani ne daju rezultat.
Kolitis prirodno lečenje
GASTOCOLON BILJNE KAPI su potpuno prirodan preparat koji dokazano pomaže kod kolitisa. Ove biljne kapi deluju blago umirujuće, opuštaju i smanjuju napetost u crevima, normalizuju crevnu floru i pomažu u regulisanju probave i regeneraciji crevne sluzokože.
GASTOCOLON BILJNE KAPI za kolitis najbolje rezultate daju uz odgovarajuću zdravu ishranu i izbegavanje namirnica koje pokreću simptome ove bolesti. Nemaju neželjenih efekata i kontraindikacija.