Kamen u bubregu može biti različitih oblika, sastava i veličina. Većina kamena u bubregu nastaje od kalcijuma. Veličina je obično manja od 5 milimetara. Oko 80% ljudi ima ovaj problem. Preostalih 20% ima urinsku kiselinu i silikatne kamenčiće, koji su veći od 5 milimetara.
Ako su kamenčići manje veličine (mani od 5 milimetara) obično ne zahtevaju lečenje i organizam ih sam izbacuje. Ovo je primećeno kod 90% pacijenata. Ipak, morate piti što više tečnosti. Ako se jave bolovi, možete uzeti lekove protiv bolove. Ako je bol nepodnošljiv i vaš doktor smatra da će se kamen razložiti i nestati sam, verovatno će vam prepisati neki jači lek protiv upale.
Zlatno pravilo je da ne zaboravite da pijete što više vode. Žene imaju veće šanse da dobiju kamen u bubregu nego muškarci i zato, osim vode, trebalo bi da piju i druge vrste tečnosti. Preporučljivo je piti najmanje 8-10 čaša vode tokom dana kako bi se urinarni trakt čistio.
Ljubitelji piva će savakako biti srećni kad čuju da je pivo odličan diuretik. Podstiče stvaranje i izlučivanje mokraće i pomaže u izbacivanju kamena iz bubrega. Sa druge strane, ako više volite kofein, onda imamo loše vesti. Kofein uzrokuje dehidrataciju i zato nije prikladan tretman za ovo oboljenje. Takođe, podstiče i stvaranje novih kamenčića.
Vežbanje, a naročito hodanje je odlično ako imate kamen u bubregu. Moguće je i da se teže krećete zbog bolova. Trebalo bi da pokušate da se krećete što više možete kako bi se kamen pomerio.
Kamen u bubregu lečenje
Bilo da uzrokuje simptome ili ne, svakom kamenu u bubregu treba stati na put, a lečenje zavisi od veličine i njegovih drugih karakteristika. Ukoliko prečnik kamena nije veći od četiri milimetra, obično se spontano izbacuje mokrenjem, a terapija se tada bazira na ublažavanju simptoma koje uzrokuje tokom prolaska kroz mokraćne puteve. Međutim, ako se kamen ne izmokri u roku od četiri nedelje ili je toliki da se spontano izbacivanje ne može očekivati, neophodno je pristupiti razbijanju neinvazivnim metodama ili uklanjanju hirurškim putem.
Kako razbijanje tako i izbacivanje kamena iz bubrega mogu podstaći i brojni lekoviti preparati.
Proso za kamen u bubregu
Uveče properite 200 g prosa u toploj vodi, potom ga sipajte u teglu zapremine tri litra i nalijte ključalu vodu do dve trećine tegle. Poklopite i ostavite da prenoći. Ujutru procedite i tečnost pijte tokom dana umesto vode. Potopljenu žitaricu možete skuvati za doručak i pojesti sa suvim voćem. Proso je jedan od najpoznatijih narodnih lekova za kamen u bubregu.
Za topljenje kamena preporučuje se i sok od crne rotkve treba je narendati i ostaviti da odstoji dva-tri sata, koliko je dovoljno da pusti tečnost. Tokom 20-30 dana tri puta dnevno piti po 50 ml soka. Istovremeno se može jesti i salata od crne rotkve i peršunovog lišća, začinjena maslinovim uljem.
Što se čajeva tiče, osim rastavića, dobro će doći čaj od kukuruzne svile, brezovih listova i pupoljaka, listova medveđeg grožđa (poznatiji pod nazivom uvin čaj), zatim čajevi od korena zečjeg trna, selena, celera, peršuna. Ne treba zaboraviti ni salatu od narendanog svežeg korena celera.
ČAJ ZA UBLAŽAVANJE TEGOBA KOD KAMENA U BUBREGU
- kamena u bubregu
- upale bubrega
- problema sa smanjenom funkcijom bubrega
Sastav:
Plod mirođije ( Anethi fructus )
List breze ( Betulae folium )
Plod šipurka ( Cynosbati fructus )
Herba rastavića ( Equiseti herba )
Plod kleke ( Juniperi fructus )
Koren zečjeg trna ( Ononidis radix )
List peršuna ( Petroselini folium )
List medveđeg grožđa ( Uvae ursi folium )
Sok od breze
Sok od breze jedan je od najboljih prirodnih lekova za topljenje kamena u bubregu, a do njega možete doći vrlo jednostavno. Izbušite rupu na stablu breze na visini od oko jednog metra. Rupa ne treba da bude previše duboka. U nju gurnite jedan kraj cevčice, a drugi kraj stavite u flašu ili posudu privezanu za stablo u koju želite da se sok slije. Kad završite, rupu začepite pčelinjim voskom. Sok se čuva u frižideru, ne duže od sedam dana. Pored toga, možete koristiti i čaj od vreska: dve kašike iseckanog nadzemnog dela biljke prelijte sa 500 ml ključale vode, ostavite da odstoji u termosu preko noći, pa ujutru procedite i pijte po 100 ml pet puta dnevno, između obroka.
Petrovac i rusomača
Pomešajte jednake količine listova žalfije i listova divlje kruške. Četiri kašike mešavine prelijte litrom i po ključale vode. Nakon što se ohladi, procedite i sedam dana pijte umesto vode. Može se koristiti i mešavina od jednakih delova petrovca, zečjeg trna, rusomače i lista breze. Jednu kašičicu mešavine preliti šoljom ključale vode i procediti nakon nekoliko minuta. Petrovac se može koristiti i samostalno tako što se jedna kašičica biljke prelije sa 250 ml ključale vode i procedi nakon nekoliko minuta.
Pomaže i kukuruzna svila
Pomešajte po 50 g rusomače i kukuruzne svile. Tri kašike mešavine prelijte litrom ključale vode i ostavite da odstoji poklopljeno dva sata. Procedite i pijte tokom dana umesto vode. Jednako je delotvorna i mešavina od po 20 g hajdučke trave, lista breze, uve, kukuruzne svile i peteljki od višanja. Umesto uve mogu se koristiti listovi slatke kruške. Tri kašike mešavine prelijte sa 500 ml vrele vode i ostavite da odstoji preko noći. Ujutru procedite i pijte tokom dana umesto vode.