Hrana je glavni uzročnik nadimanja, a neke se namirnice smatraju prirodnim proizvođačima gasova: vrući hleb, voće, povrće, (naročito pasulj, kupus, karfiol, boranija i grašak), mlečni proizvodi i gazirana pića. Navedene namirnice sadrže puno ugljenih hidrata koje organizam ne može u potpunosti da svari, te dolazi do pojave gasova. Veštački zaslađivač — sorbitol ima osobinu da stvara gasove.
Namirnice koje povećavaju gasove: kiseli kupus, crni luk, gazirana pića , pivo, mineralne vode, karfiol, kelj, kupus, mlečni proizvodi, pasulj i proizvodi od pšenice i brašna i radič — salata i voće, naročito jabuka.
Kod pojave jačeg nadimanja treba koristiti laganu hranu uz ograničenje jako začinjene i masne hrane, šećera, skrobne hrane i sirovog povrća i ne mešati skrobnu sa belančevinastom hranom (na primer, slatkiše sa voćem, hleb ili krompir sa mesom). Treba ograničiti korišćenje kafe, jakih čajeva i šećera i ne piti u vreme obroka.
Prirodni lekovi protiv nadimanja nadutosti i gasova
Čaj od korena angelike je klasičan lek kod teškoća u varenju praćenog nadimanjem: 30g korena angelike preliti sa 6 dl ključale vode, ostaviti poklopljeno 10 minuta, procediti i uzimati po 2 kašike pre jela, tri puta dnevno. Lišće i koren angelike kada su sirovi, mogu se žvakati.
Seme slačice (gorušice) i to nekoliko zrnaca žvakati sa dosta vode na prazan stomak. Blagotvorno dejstvo imaju i seme anisa ili kima ako se grickaju posle obilnog obroka. U indijskim restoranima zrnca anisa se serviraju besplatno na kraju obroka.
BIOCOLON
BioColon biljne kapi su odličan biljni preparat koji deluje na sledeće bolesti:
- nervozna creva i nervozan stomak
- iritabilni kolon
- gasovi i grčevi u stomaku
- nadimanje stomaka
- hroničan proliv
- mukozni kolitis i upale creva
- ulcerozni kolitis
- usporen rad creva
- Kronova bolest
Sastav biljnih kapi za nervozan stomak čine lekovite biljke: kantarion, hajdučka trava, macina trava, lavanda i matičnjak, u specijalnim odnosima i proporcijama.
Izbegavajte žvakanje žvakaćih guma, posebno onih bez šećera – zbog sadržaja manitola ili sorbitola koji izazivaju nadutost. Kako bi bili sigurni da je iz ishrane izbačena upravo namirnica „odgovorna“ za tegobe, eliminišu se namirnice jedna po jedna i prati poboljšanje. Ako je u pitanju povećan broj bakterija, poboljšanje se postiže antibiotskom terapijom koja smanjuje broj bakterija, a samim tim i produkciju gasova.
Povremena nadutost uglavnom ne predstavlja problem. Međutim, ukoliko se i pored primenjenih mera simptomi ne povuku, ili čak budu praćeni dodatnim tegobama – mučnina, povraćanje, bolovi, prisustvo krvi u stolici, opstipacija ili dijareja, neophodno je obaviti detaljnija ispitivanja kako bi bili sigurni da ne postoji neka druga prikrivena bolest.