Gotovo sve žene na svetu u jednom trenutku dožive hormonski disbalans. Sve mi prolazimo kroz brojne hormonske promene tokom menstrualnog ciklusa, a ceo proces eskalira kako se bližimo menopauzi. Manjak harmonije među vašim hormonima može značajno uticati na kvalitet vašeg života, vašu kilažu, libido i plodnost.
Ključni ženski hormoni progesteron i estrogen kod žena ne utiču samo na menstrualni ciklus nego i na vašu narav. Estrogen gradi ovojnicu materice, dok je progesteron održava. Ovi hormoni utiču na tkivo dojki, nivo energije, san i toleranciju na stres. Isto tako, oni napadaju neurotransmitere što utiče na vaše ponašanje i raspoloženje. Promena nivoa estrogena utiče na nivo serotonina, dok progesteron utiče na dopamin. Jesmo li vas zbunili? Evo ukratko kako da prepoznate hormonalni disbalans.
Najčešći simptomi hormonskog disbalansa
Simptomi koji upućuju da nešto nije u redu sa lučenjem hormona su veoma obilne menstruacije kao i pojačani simptomi PMS-a. Ti simptomi mogu biti povezani sa premalom količinom estrogena u organizmu što izaziva iszostanak menstruacije, a previše estrogena uzroguje veoma obilne menstruacije.
Smanjen nivo progesterona obično je povezan sa izostankom ovulacije što donosi mnoštvo problema sa začećem. Isto tako manjak progesterona rezultira pojačnim simptomima PMS-a kao što su bolne i osetljive grudi, oticanje edema, nadutost, promene raspoloženja, nervoza i anksioznost. U pojedinim slučajevima žena može imati normalne količine progesterona i estrogena, ali da opet ima izražene siptome PMS-a, a to se dešava zbog dominacije estrogena, odnosno nemogućnosti jetre da propisno rastvori estrogen.
Uzroci hormonskog disbalansa
Postoje brojni razlozi zbog kojih dolazi do disbalansa, a jedan od sigurno najvažnijih je višak stresa koji utiče na gotovo sve ćelije u vašem organizmu. Endokrini sisitem je veoma osetljiv na hormone stresa poput kortizola koji je proizvod hronične napetosti. Ženama koje su pod stalnim stresom često izostane ovulacija što rezultira manjkom progesterona.
Prirodno lečenje hormonskog disbalansa
Mnogi menstrualni problemi su povezani sa smanjenom proizvodnjom progesterona u drugoj fazi menstrualnog ciklusa, koji se naziva i lutealna faza. Usled nedostatka progesterona u ovoj fazi menstrualnog ciklusa dolazi do dominacije estrogena, pa se javlja skraćenje tog perioda ciklusa. Skraćena lutealna faza sa previše estrogena i nedovoljno progesterona dovodi do različitih problema kod žena: obilne menstruacije, prečeste menstruacije ili potpuni izostanak iste. Floravitex kapi utiču na još jedan hormon – prolaktin (hormon koji utiče na mlečne žlezde) može biti povećan u tom periodu, dovodeći do bola u dojkama, što je karakterističan sindrom PMS-a.
Biljni sastojci Floravitex kapi imaju povoljno dejstvo kod predmenstrualnih problema i dismenoreje, neurovegetativnih problema u toku menopauze (napadi vreline, obilno znojenje, poremećaj sna, nervoza, iritabilnost) i cističnih promena na dojkama i jajnicima. S obzirom da je menopauza stanje vezano za hormone, Floravitex kapi mogu biti korisni za zdrav hormonski i emotivni život žene.