Ako znate kako se proizvodi pivo, onda mora da ste čuli za biljku koja se zove hmelj. Hmelj je višegodišnja biljka, penjačica, čiji ženski cvetovi se koriste u medicinske svrhe. Ova biljka se koristi kao sredstvo za poboljšanje ukusa piva i predstavlja izbor svakog proizvođača piva koji želi da dobije pivo najboljeg ukusa i arome. Hmelj je otkriven u ranom 11. veku i prvo se koristio kao sredstvo za poboljšanje ukusa piva, ali je kasnije počeo da se koristi kao biljni lek u različite medicinske svrhe. Hmelj se uzgaja u mnogim delovima sveta, ima mnogo različitih vrsta hmelja, koje se različito koriste. Hmelj ima jaku aromu i kiseo ukus.
Hmelj lekovita dejstva
Hmelj sadrži različita eterična ulja, kao i razne minerale i vitamine, koji daju ovoj biljci terapeutske prednosti. Eterična ulja koja se nalaze u hmelju su: mircen, kariofilen, farnesen i humulen. Ova ulja imaju nekoliko moćnih terapeutskih svojstava, uključujući anti-inflamatorno (protiv upale) i antiseptično svojstvo.
Vitamini koji se nalaze u hmelju uključuju vitamine C, E i B6. Ovi sastojci imaju snažne antioksidantne osobine koje mogu pomoći u zaštiti tela od bolesti, jačaju imuni sistem i usporavaju proces starenja organizma.
Hmelj takođe sadrži vrstu flavonoidnog jedinjenja koje se zove ksantohumol, za koji se veruje da ima anti-inflamatorno, antibakterijsko, antivirusno, anti-tumorsko i dejstvo protiv zgrušavanja krvi.
Hmelj kao lek se koristi za:
- – anksioznost,
- – nesanicu i druge poremećaje sna,
- – uznemirenost,
- – napetost,
- – razdražljivost,
- – hiperaktivni poremećaj pažnje (ADHD),
- – nervozu,
- – poboljšanje apetita,
- – povećanje protoka urina (deluje kao diuretik),
- – podstiče protok mleka kod dojilja,
- – probavne smetnje,
- – alergije,
- – tretman kože i kose,
- – rast grudi,
- – deluje protiv raka,
- – snižava holesterol,
- – deluje protiv tuberkuloze,
- – infekcija bešike,
- – crevnih grčeva,
- – crevnog poremećaja koji se zove mukozni kolitis
- – smanjuje bol.
Hmelj protiv nesanice / za spavanje
Sedativne osobine čine hmelj savršenim prirodnim lekom za nesanicu ili druge poremećaje spavanja. Hmelj protiv nesanice može povećati dubinu i kvalitet vašeg sna, tako da ćete se probuditi puni svežine i energije.
Hmelj čaj
Hmelj čaj je umirujući čaj, idealan da se pije nakon stresnog dana. Ovaj čaj, ne samo da smiruje um i telo, već čisti organizam i leči vas na mnogo različitih načina.
Hmelj čaj je najpoznatiji po svojim pozitivnim efektima na nerve. Šolja ovog čaja može da smiri nerve i osećaj anksioznosti.
Ovaj umirujući čaj takođe može pomoći da se ublaži bol, smanjuje grčeve u mišićima i bolne grčeve.
Njegova sedativna svojstva će pomoći u lečenju glavobolje i migrene, budući da vas oslobađa napetosti u mozgu i nervnom sistemu.
Kada se primeni lokalno, hmelj čaj može biti dobar za vašu kožu, držeći je zdravom i čistom. Može se koristiti kao antiseptik da očisti i izleči rane, posekotine i druge povrede kože.
Kada natopite peškir u toplom čaju od hmelja i primenite ga na području koje je pod upalom, hmelj čaj čak može ublažiti bol povezan sa artritisom.
Nakon dugog dana, potopite stopala u kupku prožetu hmeljom, da se rešite svih eventualnih štetnih agenasa, pomažući tako da se odmore vaše umorne noge i poboljša kvalitet kože.
Ovde se ne završava lista svih pozitivnih dejstava čaja od hmelja (podsetimo se za šta je sve dobar hnelj).
Kako se priprema hmelj čaj?
Priprema ovog čaja je laka, to možete učiniti uz pomoć svežih ili suvih cvetova hmelja. Čaj od svežih cvetova hmelja se smatra najboljim za probleme sa varenjem, a čaj od sušenog cveta hmelja je više značajan za nesanicu ili druge sedativne akcije.
Dok neki recepti sugerišu potapanje cvetova hmelja u toploj vodi na oko 4 sata, ovde vam navodimo recept koji bi trebalo da pomogne da brže dobijete svoju šolju čaja od hmelja.
Počnite tako što ćete staviti jednu šolju vode da provri.
Stavite 1 do 2 kašičice cvetova hmelja u šolju.
Sipajte toplu vodu preko biljke i neka se natapa oko 10 do 15 minuta.
Procedite i pijte čaj od hmelja najviše 3 puta dnevno po 1 šolju. Možete piti ovaj čaj topao ili hladan.
Preostali čaj može da bude u frižideru do 2 dana.
Ovaj napitak može biti gorak, pa dodajte med ili ga pomešajte sa drugim sedativnim biljem da mu se poboljša ukus, kao što su: kamilica ili hristov venac.
Još jedna umirujuća biljka koja se može mešati sa hmeljom je valerijana, ali imajte na umu da i sama valerijana ima prilično jak miris.
FITORELAX BILJNE KAPI su 100% prirodan proizvod koji sadrži mešavinu biljnih ekstrakta valerijane, matičnjaka, nane i hmelja u pažljivo odabranom odnosu.
FITORELAX BILJNE KAPI pomažu kod:
- Uznemirenosti i napetosti
- Nervoze i nesanice
- Depresije i anksioznosti
- Grčeva u mišićima
- Slabe koncentracije
- Nervoze stomaka.
Ove prriodne kapi za umirenje i nesanicu sadrže ekstrakte lekovitog bilja čije aktivne supstance dokazano deluju umirujuće, kod napetosti i nervoze, kao i kod težih oblika nesanice.
Upotreba:
Rastvoriti 30 kapi u 2dl vode, tri puta dnevno, najbolje pola sata pre obroka. Koristiti minimum 3 meseca u kontinuitetu.