Gastritis je zapaljenje zaštitne želudačne sluznice. Akutni gastritis podrazumeva ozbiljno zapaljenje koje se iznenada javlja, dok hronični gastritis podrazumeva dugotrajno upalu koja može da traje godinama ukoliko se ne leči.
Erozivni gastritis je manje čest oblik ovog stanja, obično ne uzrokuje mnogo zapaljenja, ali može dovesti do krvarenja i ulkusa na želudačnoj sluznici.
Gastritis uzrok
Slabost želudačne sluznice dozvoljava da je digestivni sokovi oštete i upale, što izaziva gastritis. Ukoliko imate tanku ili oštećenu želudačnu sluznicu, imate povećan rizik od gastritisa.
Gastrointestinalna bakterijska infekcija takođe može izazvati gastritis. Najčešća bakterijska infekcija koja uzrokuje gastritis je Helicobacter pilori. To je bakterija koja inficira sluzokožu želuca i obično se prenosi od osobe do osobe, ali se takođe može preneti kontaminiranom hranom ili vodom.
Određeni uslovi i aktivnosti mogu povećati rizik za razvoj gastritisa. Faktori rizika za razvoj gastritisa uključuju:
- ekstremno konzumiranje alkohola
- rutinska upotreba nesteroidnih antiinflamatornih lekova, kao što su ibuprofen i aspirin
- upotreba kokaina
- starost, jer želudačna sluznica prirodno stari sa godinama
- upotreba duvana.
- Ostali manje uobičajeni faktori rizika uključuju:
- stres izazvan ozbiljnim povredama, bolestima ili operacijom
- autoimuni poremećaji
- digestivni poremećaji kao što je Kronova bolest
- virusne infekcije.
Koji su simptomi gastritisa?
Gastritis ne uzrokuje primetne simptome kod svake osobe. Najčešći simptomi su:
- mučnina
- povraćanje
- osećaj punoće u gornjem delu stomaka, naročito posle jela
- indigestija.
- Ukoliko imate erozivni gastritis, možda ćete doživeti različite simptome, uključujući:
- crna stolica
- povraćanje krvi ili materijala koji izgleda kao talog od kafe.
Gastritis lečenje
Lečenje gastritisa zavisi od uzroka ovog stanja. Ukoliko je u pitanju gastritis izazvan upotrebom nesteroidnih antiinflamatornih ili drugih lekova, izbegavanje tih lekova može biti dovoljno za ublažavanje simptoma. Gastritis kao rezultat infekcije heliko bakterijom se rutinski tretira antibiotikom koji ubija bakterije.
Pored antibiotika, nekoliko drugih vrsta lekova se koristi za lečenje gastritisa:
Inhibitori protonske pumpe (međutim, dugotrajna upotreba ovih lekova, posebno kod velikih doza, može dovesti do povećanog rizika od preloma kičme, kuka i zgloba. Takođe može dovesti do povećanog rizika od bubrežne insuficijencije, demencije i nedostataka hranljivih materija)
Lekovi koji smanjuju količinu kiseline koju proizvodi želudac
Antacidi (neutrališu kiselinu u želucu)
Probiotici (pomažu digestivnoj flori i u zarastanju čira na želucu, međutim, nema dokaza da oni imaju uticaj na sekreciju kiseline).
Koje su potencijalne komplikacije gastritisa?
Ukoliko se gastritis ne leči, to može dovesti do krvarenja iz želuca i čira na želucu. Pojedini oblici gastritisa mogu povećati rizik od razvoja raka želuca, naročito kod ljudi sa stanjenom želudačnom sluznicom.
Gastritis – prirodno lečenje
BIOGASTRITIS ČAJ i BIOGASTRITIS KAPI
Najbolji čaj za gastritis jeste BIOGASTRITIS ČAJ – prirodan čaj sačinjen od mešavine slatkog korena, kamilice, virka, kantariona, hajdučke trave, podubice. Dokazano je da ova biljna mešavina deluje ublažavajuće na simptome gastritisa. Ovaj čaj za gastritis deluje protiv viška želudačne kiseline, heliko bakterije i čira na želucu. Redovnom primenom ćete primetiti poboljšanje simptoma gastritisa.
Za najbolje rezltate savetujemo da koristite BIOGASTRITIS ČAJ zajedno sa preparatom BIOGASTRITIS KAPI. Koristite ih bez bojazni od neželjenih efekata i uz terapiju koju vam je inače propisao lekar.