Bršljan je zapravo zajedničko ime celog roda biljaka pod nazivom Hedera, koje se prvenstveno nalaze širom Evrope, Azije, severne Afrike i delova Pacifika. Postoji oko 15 vrsta bršljana, koji rastu puzeći po tlu, dok se ne postigne stabilna površina za penjanje, kao što su drvo ili zid. U tom trenutku, bršljan može pristupiti sunčevoj svetlosti direktnije i može naknadno povećati stopu rasta. Lišće bršljan biljke nije samo dekorativno, iako ono izgleda dosta lepo sa strane zgrade, ali je i lekovito po prirodi. Listovi bršljana su korišćeni u tradicionalnoj medicini Evrope u Azije hiljadama godina, i imaju veoma važno mesto u istoriji.
Listovi bršljana se mogu konzumirati i primeniti lokalno, a ekstrakt iz listova se obično koristi kao moćan suplement (dodatak ishrani) ili biljni tretman. Bilo da se radi o tinkturi, toploj oblozi, čaju ili infuziji od bršljana – treba biti oprezan u vezi toga koliko bršljana koristite, jer je jak antioksidant i hemijske komponente koje mu daju zdravstvene efekte, takođe mogu biti štetne ako se koristi u velikim količinama. Neke od ovih supstanci obuhvataju različite saponine i poliine, između ostalih hemikalija u manjim količinama, od kojih sve utiču na telo na različite načine.
Kada je u pitanju bršljan alergija se često javlja. Neki ljudi su izvestili da direktan kontakt njihove kože sa ovom biljkom dovodi do iritacije, tako da ako imate osetljivu kožu, prvo nanesite bršljan u umerenoj količini i pratite svoju reakciju. Oralna potrošnja bršljana je smatra sigurnom u većini slučajeva.
Međutim, da li ste znali da je bršljan otrovan za decu, mačke i pse? Bršljan je blago toksičan kada se uzima oralno.
Životinje i deca mogu da povraćaju, imaju proliv ili razviju neurološka stanja nakon konzumiranja ove biljke.
Listovi bršljana mogu izazvati alergijske reakcije na koži, ako ih dodirnete.
U visokim dozama, bršljan može izazvati mučninu i povraćanje.
Bobice bršljana su najotrovnije, jer sadrže najviše saponina.
Dakle, bršljan uvek treba koristiti u malim dozama.
Bršljan za hemoroide
Bršljan za hemoroide se takođe koristi kao prirodan lek. Postoji čaj od biljne mešavine, u koju ulazi i bršljan, koji efikasno tretira hemoroide (šuljeve).
Sastav čaja:
– 40 g stabljike zlatice s kamena
– 40 g cvetova i listova petrovca velikog
– 40 g hrastove kore (donje bele)
– 40 g listova i cvetova vreska (plavog cveta)
– 20 g listova bršljana
– 20 g stabljike ive trave
Priprema i upotreba:
Usitnite navedeno bilje i pomešajte ga, pa u 1 l ključale vode stavite 10 g ove mešavine, kuvajte poklopljeno oko minut i zatim sačekajte da se ohladi, takođe poklopljeno. Čaj prespite u staklenu bocu i pijte ga 3 puta dnevno po 100 ml pre i 50 ml posle jela. Nakon uzimanja napitka pre jela, uzima se srednja kašika meda, a posle napitka nakon jela, uzima se srednja kašika rafinisanog ili filtriranog maslinovog ulja. Nakon napitaka koji se uzimaju između jela, ne treba uzimati ništa. Tretman treba da traje oko 30 dana.
CARDIOPLANT BILJNE KAPI su potpuno prirodan preparat, na bazi sledeće biljne mešavine: divljeg kestena, bele imele, gloga, lincure, matičnjaka i valerijane. Koriste se uspešno kod mnogih kardiovaskularnih tegoba i poremećene cirkulacije, uključujući proširene vene i hemoroide. Redovnom primenom CARDIOPLANT KAPI možete da se rešite neugodnih simptoma hemoroida i da ih potpuno sanirate.
BILJNE KAPI BABIN ZUB takođe povoljno deluju na protok krvi i mogu da se koriste i protiv hemoroida.