Bokvica (lat. Plantago) je biljka koja pripada porodici Plantaginaceae. Postoje 3 vrste bokvice koje se koriste u lekovite svrhe: muška bokvica, koja se odlikuje dužim i užim listom (Plantago lanceolata); ženska bokvica, koja se odlikuje širokim listom (Plantago major) i srednja bokvica (Plantago media).
Bokvica je višegodišnja zeljasta biljka, koja se zapravo smatra vrstom korova koji je nastao u Evropi i Aziji, ali je sada rasprostranjen u celom svetu. Mladi listovi bokvice su jestivi i sirovi se naročito koriste za pripremu salate. S druge strane, list bokvice ima bogatu istoriju medicinske upotrebe (i za spoljašnju i za unutrašnju primenu), naročito za lečenje bolesti kože. Danas su nam dostupni i suplementi bokvice, koji se koriste za razne zdravstvene svrhe.
Zdravstvene prednosti
List bokvice ima anti-inflamatorno (protiv-upalno), analgetsko (protiv bolova), antibiotičko (protiv bakterija) i imuno-stimulativno dejstvo.
Bokvica deluje kao diuretik, pomaže da se telo oslobodi viška vode. Ona takođe poboljšava zdravlje digestivnog sistema, pomažući da se olakša probava i gorušica i leči dijareju i dizenteriju.
List bokvice kao lek takođe deluje pozitivno na pluća i poboljšava respiratorno zdravlje, a naročito se koristi za lečenje kašlja i bronhitisa.
Dodatne lekovite koristi bokvice uključuju:
- – poboljšanje cirkulacije,
- – stimulisanje materice,
- – lečenje cistitisa (upale mokraćne bešike)
- – lečenje alergija i
- – smanjenje ukupnog nivoa holesterola.
Aktivni sastojci i lekovita dejstva
Hemijska analiza bokvice otkriva izuzetan glikozid aukubin. Aukubin je veoma moćan anti-toksin. Postoji mnogo više visoko efikasnih sastojaka u ovoj biljci, uključujući askorbinsku kiselinu, apigenin, baikalein, benzoevu kiselinu, hlorogeničnu kiselinu, limunsku kiselinu, feruličnu kiselinu, oleanoličnu kiselinu, salicilnu kiselinu i ursoličnu kiselinu.
Listovi i semena bokvice se koriste kao antibakterijsko sredstvo, protiv-otrov, adstrigentno sredstvo, anti-inflamatorno sredstvo, antiseptik, antitusiv, za zdravlje srca, kao melem, diuretik, sredstvo za iskašljavanje, hemostatik, laksativ, sredstvo za oči, topla obloga, sredstvo koje hladi i deluju protiv parazitskih crva.
Postoje medicinski dokazi o upotrebi bokvice kao alternativnog leka za astmu, emfizem, probleme sa bešikom, bronhitis i dr.
Dekokt od korena bokvice (koji se dobija prelivanjem biljne materije vrelom vodom) se koristi u lečenju širokog spektra tegoba, uključujući dijareju, dizenteriju, gastritis, peptične čireve, sindrom iritabilnog creva, hemoragiju, hemoroide, cistitis, bronhitis, katar, sinuzitis, kašalj, astmu i polensku groznicu.
Bokvica za želudac
Bokvica kao prirodni lek za želudac ima brojna pozitivna dejstva, pa se tako koristi za lečenje gorušice, gastritisa (upale želudačne sluznice) i čira na želucu.
BIOGASTRITIS ČAJ je 100% prirodan biljni preparat koji u sebi sadrži mešavinu sledećih biljaka: kamilice, slatkog korena, hajdučke trave, kantariona, petrovca, bokvice, virka, podubice.
BIOGASTRITIS ČAJ pomaže kod:
- Akutnog ili hroničnog gastritisa
- Helikobakter – Helicobacter pylori
- Čira na želucu i dvanaestopalačnom crevu
- Neprijatnog zadaha prouzrokovanog zapaljenjem želudačne sluznice
- Bola i pečenja želuca kod GERB-a
- Smanjuje gorušicu i želudačnu kiselinu
- Regeneriše propustljiva creva kod sindroma nervoznih creva.
Upotrebom ovog čaja postižete željene rezultate i nakon samo 7 dana konzumacije.
BIOGASTRITIS ČAJ nema nikakvih kontraindikacija.
Upotreba:
Prelijte 4 supene kašike čajne mešavine sa 1 l hladne vode, poklopite sud, zagrejte do ključanja i ostavite da odstoji 45 minuta. Zatim procedite čaj i pripremljenu količinu popijte u toku dana.
Koristiti minimum 3 do 6 meseci u kontinuitetu.
Takođe savetujemo i upotrebu preparata BIOGASTRITIS KAPI.