Normalan menstrualni ciklus traje od 21 do 35 dana. Amenoreja je definisana kao izostanak menstruacije tokom najmanje šest meseci. Oligomenoreja predstavlja neredovan menstrualni ciklus u kome se menstruacija javlja u intervalu od 35 dana do šest meseci.
Uzrok nastanka Amenoreje
Amenoreja nije bolest već simptom koji mogu prouzrokovati različiti etiološki faktori: hipotalamusni poremećaji (tumori i infiltrativne lezije, psihotropni lekovi, gubitak telesne težine, prekomerna fizička aktivnost, psihogeni poremećaji – emocionalni stres, anoreksija nervoza), hipofizni poremećaji (destruktivne lezije, hipopituitarizam, tumori, kongenitalni poremećaji), poremećaji jajnika (sindrom policističnih jajnika, prevremena ovarijalna insuficijencija, tumori, testikularna feminizacija, galaktozemija, hemioterapija, iradijacija), poremećaji genitalnog trakta (atrofija endometrijuma, stenoza cerviksa, hematokolpos, kongenitalno odsustvo materice i vagine), oboljenja štitaste žlezde (hipotireoidizam, hipertireoidizam), oboljenja nadbubrežnih žlezda (kongenitalna adrenalna hiperplazija, Cushingov sindrom, tumori, Adisonova bolest).
Klinička slika
Primarna amenoreja je odsustvo menarhe (prve menstruacije), a sekundarna amenoreja je odsustvo spontanog krvarenja duže od šest meseci kod žene koja je prethodno menstruirala. Fiziološka amenoreja je odsustvo menstruacije pre puberteta, tokom trudnoće i laktacije i nakon menopauze.
Koje su komplikacije?
Nepravilan menstrualni ciklus može prouzrokovati brojne bolesti. Najčešće su to osteoporoza i sklonost prelomima kostiju. Osim toga postoji mogućnost i za prevremenu ishemičnu bolest srca. Osobe sa amenorejom u kasnijim godinama mogu da obole od dijabetesa, hipertenzije i hiperlipidemije (povišen nivo masti u krvi).
Kako se postavlja dijagnoza?
Najčešće se predlaže ginokološki, klinički, ultrazvučni pregled i kontrola nivoa hormona. Naravno, ponekad je potrebno uraditi i dodatna ispitivanja. To uključuje progesteronski test, koji je u stvari terapija, uz uslov da je nivo estrogena zadovoljavajući, a posle toga se dobija menstruacija. Ako se menstruacija ne pojavi, radi se estrogensko-progestronski test. Tada se daju preparati ženskih polnih hormona, a ako ni tada ne dođe do menstruacije, verovatno je u pitanju poremećaj koji je nastao u meterici. Ukoliko se krvarenje pojavi, treba uraditi test Clomidom, kao i GnRH test, a oni otkrivaju da li se radi o poremećaju na nivou hipofize ili hipotalamusa. Pored ovoga primenjuje se i histeroskopija, lapaposkopija i magnetna rezonanca ako lekar pomisli da je uzrok izostanka menstruacije tumor.
Amenoreja lečenje
Lečenje amenoreje zavisi od osnovnog uzroka koji izazivaju izostanak menstrualnog ciklusa. U nekim slučajevima, kontraceptivne pilule ili druge hormonske terapije mogu ponovo da dovedu do menstrualnog ciklusa. Amenoreja izazvana poremećajima štitne žlezde ili hipofize se može tretirati sa lekovima. Ako tumor ili strukturalna blokiranja stvaraju probleme, hirurgija može biti neophodna.
Ako vaš lekar smatra da su faktori životnog stila u korenu odsutne menstruacije, trebalo bi da možete da ispravite stanje sa jednostavnim promenama. Na primer:
- umereno vežbajte
- hranite se zdravo
- održavajte normalnu težinu za svoje godine i visinu
- spustite nivo stresa.
Floravitex kapi
Biljni sastojci Floravitex kapi imaju povoljno dejstvo kod predmenstrualnih problema i Amenoreje, neurovegetativnih problema u toku menopauze (napadi vreline, obilno znojenje, poremećaj sna, nervoza, iritabilnost) i cističnih promena na dojkama i jajnicima.
S obzirom da je menopauza stanje vezano za hormone, Floravitex kapi mogu biti korisni za zdrav hormonski i emotivni život žene.