Preterano lučenje sluznice koja sužava bronhije i sprečava da vazduh prodre do pluća je bronhijalna astma. Uzroci nastanka mogu biti unutrašnji i spoljašnji. Spoljašnji dolaze iz sredine u kojoj čovek živi. Unutrašnji se vezuju za njegov način života, njegove navike, da li konzumira alkoholna pića ili je dugogodišnji pušač, da li se hrani zdravo. U unutrašnje uzroke spadaju i genetske predispozicije.
U poslednjih nekoliko godina bronhijalna astma kod dece je u porastu, što je pre svega izazvano sve većim zagađenjem sredine u kojoj žive i učestale alergije na razne vrste supstanci koje se udišu ili se unose kroz ishranu. Kod bronhijalne astme se primenjuju lekovi za njeno brzo otklanjanje i lekovi za prevenciju simptoma. Naravno, sve zavisi od stepena bolesti. Kada se utvrdi stepen bolesti, odrediće se i adekvatni lekovi za dalje lečenje.
Znaci i simptomi bronhijalne astme kod dece i odraslih
Jedan ili više znakova i simptoma ukazuju na bronhijalnu astmu:
- Pomanjkanje daha
- Stezanje u grudima
- Malaksalost
- Znojenje
- Teško i ubrzano disanje
- Prekomerno kašljanje ili kašalj koji vas noću drži budnim
Lečenje astme prirodnim putem
Pored pumpica, inhalatora i određenih lekova, pozitivne efekte u suzbijanju i lečenju simptoma astme imaju i proizvodi iz prirode.
Iako beli luk stvara loš zadah, on se svrstava u dobre, stare domaće lekove koji mogu da pomognu u lečenju ove hronične bolesti. Obloge od senfa ili gline bi trebalo stavljati i na leđa i na grudi. Brojni vitamini mogu da smanje asmatične napade, zato se savetuje svakodnevno unošenje vitamina C i E. Preporučuje se i uzimanje magnezijuma koji utiče na širenje bronhija i na taj način se smanjuje šansa za asmatični napad.
Ono što je neophodno uraditi je redukovati ishranu. Što više ribe na meniju, posebno tune i lososa, jer subogate omega 3 kiselinama koje delotvorno deluju na astmu. Kada je reč o čajevima, preporučuju se zeleni čaj, majčina dušica i čaj od lipovog cveta.
Ne treba zaboraviti i na neke vrste eteričnih ulja kao što su ulja od žalfije u kombinaciji sa medom. Ulje crnog kumina, zahvlajujući posebnim sastojcima ima široku primenu, pa se između ostalog preporučuje i u lečenju astme.
Kako biste kontrolisali ovo hronično oboljenje važno je da sarađujete sa lekarom i pratite predviđenu terapiju. Izbegavajte duvan, alkoholna pića i sve stvari koje dodatno mogu pogoršati astmu. Vodite zdrav način života, trudite se da se zdravo hranite i budete fizički aktivni. Boravak na moru, planiniili u vazdušnoj banji je još jedna od stvari koja pozitivno deluje u lečenju astme.
Čaj kod bronhijalne astme
Pomaže kod:
- bronhijalne astme
- olakšava disanje
- smanjuje tegobe alergijske astme
- upale bronhija
Čaj kod bronhijalne astme možete poručiti putem telefona:011/380 62 81, kao i putem naše online prodavnice ovde >>>