Šta izaziva visok krvni pritisak? Prvo što vam pada na pamet je verovatno mnogo soli, puno stresa i mnogo alkohola. Ali, niste baš u pravu. Postoji veliki broj razloga za visok krvni pritisak, stanje sa kojim se susreće svaka treća osoba.
Istraživanja pokazuju rezultate koja kažu da je hipertenzija skoro neizbežna sa godinama, kaže Klajd Jensi šef kardiologije na institutu Bloom u Čikagu.
On dodaje da kada dođemo do 55 godina starosti, imamo 90% šanse da postanemo hipertenzivni, odnosno da imamo visok krvni pritisak.
To ne znači da ne možemo ništa da uradimo povodom toga. Prvi korak je da se promeni način života, da se smanje kilogrami, vežbanje, dijetalna ishrana itd. Druga stvar koja može da pomogne jeste da znamo kako smo došli do ove situacije i da sagledamo sledeće faktore.
1.) BPA (Bisfenol A – Carbon na bazi sintetičkog sastojka)
To je hemikalija koja se koristi u proizvodnji plastičnih boca i limenki. Istraživanja su pokazala da je izloženost ovoj hemikaliji povezano sa srčanim bolestima i visokog krvnog pritiska.
Smanjiti upotrebu proizvoda koji sadrže ovu hemikaliju. Lako je doći do plastike u proizvodima ove vrste ambalaže. Nemojte koristiti hranu iz konzerve. Umesto plastike koristite porculan, staklo ili prohrom, kada služite toplu hranu ili tečnost. Izbegavajte hranu za mikrotalasnu pećnicu koja je u plastičnim posudama.
2.) Šećer
Preslatki proizvodi su loši ne samo za vaše područje, već isto tako i za krvni pritisak. U stvari, šećer više može da ugrozi zdravlje srca nego so. Nedavna studija preporučuju uputstva za lečenje visokog krvnog pritiska, koja se fokusirana na smanjenje šećera. Oni su najveći deo koji čini fruktoza, šećer koji se dodaje najviše prerađenoj hrani i piću.
Američka organizacija za srce preporučuje dnevnu dozu šećera za žene koja ne prelazi šest kašika, a za muškarce devet kašika. Samo jedan gazirani sok sadrži devet kašika šećera!
3.) Hrkanje
Izgleda, da je ovo naizgled bezopasni poremećaj koji obično ide bez dijagnoze i dovodi do hrkanja i nemirnog sna. Stručnjaci kažu da kada je poremećeno disanje, nivo kiseonika u organizmu opada. Mozak šalje signale kroz nervni sistem da poveća nivo kiseonika u mozgu i srcu, što dovodi do povećanja krvnog pritiska.
Promene u načinu života, kao što je gubitak kilograma, rešavanje problema hrkanja operacijom, može značajno da pomogne za vaš san i krvni pritisak.
4.) Usamljenost
Vreme provedeno sa prijateljima je povezano sa bolje zdravlje i život. Suprotno tome, izolacija je povezana kako sa stresom, tako i sa krvnim pritiskom. Petogodišnja studija na Univerzitetu u Čikagu su pokazala direktnu korelaciju između usamljenosti i visokog krvnog pritiska kod ljudi koji imaju više od pedeset godina.
-Kada ste blizu prijatelja i imate socijalnu pomoć, osećate se bolje i opuštenije, kaže stručnjak za prijateljstvo, S. Levin, profesor psihijatrije na Medicinskom fakultetu u Njujorku.
5.) Topla kupka i sauna
Ovo zvuči lepo, pogotovu kada je hladno napolju i kada imate bolove u mišićima. Čuvajte se vruće kupke i saune, ako već patite od visokog krvnog pritiska.
ČAJ KOD VISOKOG KRVNOG PRITISKA
- – visokog krvnog pritiska
- – slabosti srčanog mišića
- – slabe cirkulacije