Virusne infekcije kod dece i odraslih spadaju u najčešće sezonske bolesti koje nas pogađaju u ovom periodu godine. Sa dolaskom kišnih i nešto hladnijih jesenjih dana, moramo se spremiti za sezonske prehlade i dosta proraditi na jačanju imuniteta, kako nas samih, tako i naših mališana. Evo nekoliko predloga…
SIMPTOMI PREHLADE – Ovo oboljenje izaziva više sojeva virusa, najčešće rinovirus i coronavirus. Obično počinje kao virusna infekcija grla, koja traje nekoliko dana, može se javiti i glavobolja, ali daleko blaža nego u slučaju gripa, što važi i za sve ostale simptome. Temperatura je retko povišena, a kašalj je produktivan (iskašljavanje sekreta). Prehlada se može javiti tokom cele godine, ali je statistički učestalija tokom hladnijeg perioda, jer više vremena provodimo u zatvorenim prostorijama, pa je veći rizik od prenošenja virusa. Dakle, hladnoća, stajanje na pločicama i promaja nisu izazivači prehlade, već virusi koje prljavim rukama preko sluzokože unosimo u organizam. Lečenje je simptomsko, osim u slučaju komplikacija. Trajanje prehlade je dosta kraće nego kod gripa, jer ipak je u pitanju blaža virusna infekcija, sem u slučaju komplikacija koje su retke. Prevencija: Redovna higijena ruku.
ALERGIJSKI RINITIS –
Simptomi alergijskog rinitisa (kijavica, suzenje očiju i gušobolja), koji se najčešće javlja kao reakcija na prašinu i polen, često se pripisuju prehladi. Kod ove virusne infekcije telesna temperatura nije povišena, osim kada usled začepljenja nosa i pojačane sekrecije kada dolazi do upale sinusa. Lečenje je simptomsko, uz korišćenje antialergijske terapije, koju određuje alergolog. Prevencija: Primena antialergijske terapije.
LEČENJE VIRUSNE INFEKCIJE
Najpre da kažemo reč, dve o vitaminu C. Iako je godinama važio za glavni i ujedno i najbolji lek protiv prehlade, najnovija istraživanja pokazuju da vitamin C ne sprečava pojavu ovog oboljenja niti ublažava neprijatne simptome virusne infekcije. Njegov glavni adut jeste stvaranje kolagena i uloga u celom procesu, koji je neophodan za rast i obnavljanje ćelija tkiva, pa deluje i protivupalno. S druge strane, iskorišćavanje vitamina C iz šumećih tableta i sličnih suplemenata veoma je slabo – od 5 do 15 odsto, što, kako tvrde naučnici, nije dovoljno za skraćenje trajanja bolesti. Protiv sezonskih prehlada, gripa, alergijskog rinitisa treba se boriti tokom cele godine konzumiranjem svežeg voća i povrća, koji su bogat izvor vitamina i minerala neophodnih za metabolizam i besprekorno funkcionisanje imunološkog sistema. Treba unositi dovoljne količine vode tokom dana i redovno se baviti sportom, makar rekreativno kako bi osnažili organizam i dobro ga pripremili za nadolazeći hladniji period kada su virusne infekcije najučestalije.
ĐUMBIR PROTIV PREHLADE
Pripremili smo jedan odličan napitak, podjednako dobar za gotovo sve virusne infekcije kao preventiva
- Uzeti jednu do dve čajne kašičice narednanog korena đumbira i preliti sa malom šoljicom provrele vode.
- Pustite da sve odstoji oko deset minuta..
- Nakon toga ispijte napitak od đumbira od jednom.
Slobodno po ukusu možete dodati i malo domaćeg meda, ali u mlak napitak (nikako u vruć, jer se lekovita svojstva gube), ali može i bez toga. Početni simptomi prehlade nestaju u vrlo kratkom periodu.
LIMUN I MED SPREČAVAJU VIRUSNE INFEKCIJE
Ovaj proveren recept pijte kad god ste u prilici da biste sačuvali vaše zdravlje:
- Pomešati malu kafenu kašičicu meda sa sokom od jednog celog limuna
- Dodati pola čaše tople vode i sve zajedno dobro promešati
- Pijte tokom dana najviše do pet čaša napitka.
U napitak će se lepo uklopiti i đumbir, ali nije neophodan. Trenutno jedini problem predstavlja cena limuna, koja je ovih dana otišla baš visoko.
REN, MED I ŽALFIJA PROTIV PREHLADE I GRIPA
Za ovaj lekoviti recept malo je reći da je samo efikasan, u pitanju je prava bomba za imunitet, koja uspešno eliminiše sve simptome virusne infekcije.
Potrebno:
- 100 g rena
- 200 g kadulje (žalfije)
- 500 g kvalitetnog domaćeg meda (bilo kojeg)
Oguliti ren, sitno ga naseckati i samleti zajedno sa ošišćenim listovima žalfije.
Mešavinu dodati domaćem medu i dobro promešati, da se sva tri sastojka fino sjedine.
Spremiti u odgovarajuću staklenu teglu i odložiti na hladno mesto, van domašaja svetla.
Uzimati jednu malu kafenu kašičicu izjutra na tašte i naveče pola sata pre odlaska na spavanje.
VIROPLANT– biljne kapi kod virusnih infekcija
Viroplant biljne kapi se preporučuju kao prirodno sredstvo za održavanje i unapređenje zdravlja kod:
- Virusnih infekcija
- Opšte slabosti organizma
- HPV virusa
- Kod osoba koje hronično pate od bakterijskih infekcija, čestih prehlada.
VIROPLANT– biljne kapi kod virusnih infekcija možete naručiti ovde >>>