Valerijana ili odoljen (lat. Valeriana officinalis) je biljka koja je u svetu tradicionalne medicine poznata kao prirodni lek za nesanicu i smirenje.
Opis biljke: Valerijana je višegodišnja biljka koja može da dostigne visinu od 1.2 m. Stabljike biljke su uspravne i šuplje sa belim ili crvenkastim cvetovima koji cvetaju svako leto. Listovi su tamno zeleni i upareni u njihovoj bazi.
Cveće ima čudan, mada ne potpuno neprijatan miris. Neki opisuju ovaj miris sličan starijem siru ili mleku.
Stanište: Biljka je nativna u Evropi, Južnoj Africi i delovima Azije. Preferira bogatu, tešku ilovaču sa odgovarajućom vlagom.
Delovi biljke koji se koriste u lekovite svrhe: Koren i rizom valerijane se koriste u medicinske svrhe.
Aktivne supstance: Koren valerijane sadrži iridoide nazvane valepotriati, glukozid (valerosidatum), oko 1.4% esencijalnog ulja i alkaloida.
Izovalerična kiselina se tokom sušenja i skladištenja raspada i proizvodi karakterističan miris biljke.
Koren valerijane sadrži flavonoide, sluzi, tanine, smole, šećere, skrobove, masti, mangan, kalcijum, holin i vitamine B grupe. Najaktivniji sastojci nalaze se u svežem korenu.
Valepotriati su vrlo nestabilna jedinjenja, i od njih skoro ništa ne ostaje u tinkturi i ekstraktima valerijane.
Zdravstvene prednosti valerijane
Valerijana za spavanje
Koren valerijane se uglavnom koristi kao biljna pomoć za spavanje. Pokazano je da biljka obezbeđuje poboljšani kvalitet spavanja i duži san, a da ujutru ne daje osećaj “mamurluka”, kao što to čini toliko sintetičkih lekova koji se koriste za lečenje nesanice.
Neke kliničke studije sugerišu da bi valerijanu trebalo koristiti dve do četiri nedelje pre nego što se poboljšaju dnevna raspoloženja i spavanje.
Takođe je važno napomenuti da valerijana može delovati kao diuretik, tako da preparati ove biljke možda nisu dobar izbor za pomoć pri spavanju za ljude koji imaju tendenciju da mokre noću.
Druge upotrebe
Pored toga što je prirodni lek za nesanicu, valerijana se koristi za razdražljivost, depresiju, anksioznost, nervozu, iscrpljenost, konfuziju, histeriju i nervoznu tenziju.
Takođe se koristi kao lekovita biljka za napade panike.
Koren valerijane takođe može da ublaži bol. Ovo, u kombinaciji sa sedativnim efektom, čini ovu biljku efikasnom u oslobađanju glavobolje (naročito stresnih glavobolja), migrene, artritisa i bolova u mišićima.
Ova biljka je takođe pokazala obećavajuće rezultate u lečenju nekoliko nervnih poremećaja. Herpes zoster, išijas, neuralgija, multipla skleroza, epilepsija i periferna neuropatija su svi uslovi koji odgovaraju upotrebi valerijane u lekovite svrhe.
Koren valerijane se takođe koristi kao biljni lek za ADHD (hiperaktivnost) kod odraslih i dece, kao i drugih nervnih poremećaja u detinjstvu.
Ova biljka ima pozitivan efekat na zdravlje srca. Usporava srce u tahikardiji, pomaže u regulisanju aritmija i stabilizuje krvni pritisak. Njen anti-trombotski efekat pomaže u prevenciji krvnih ugrušaka.
Valerijana se koristi za hronične probleme sa digestijom, stomačne grčeve, kolike, dijareju i nadimanje (posebno kada je izazvano emocionalnim ili fizičkim stresom ili zloupotrebom kafe, alkohola i nikotina).
Jedna italijanska naučna studija pokazuje da se može koristiti za smanjivanje grčeva crevnih mišića uzrokovanih Kronovom bolešću i ulceroznim kolitisom.
Valerijana u kombinaciji sa drugim biljem
Moguće je povećati efekte valerijane kombinovanjem sa drugim biljem. Kao biljna pomoć za spavanje može se koristiti sa hmeljem (Humulus lupulus) i matičnjakom (Melissa officinalis).
Druge sedativne biljke koje mogu da se koriste sa valerijanom su grozničnica (Scutellaria galericulata), kapica (Scutellaria lateriflora) i Hristov venac (Passiflora incarnata).
Ukoliko nesanica i anksioznost budu povezani sa depresijom, biljka se može kombinovati sa kantarionom (Hypericum perforatum).
Ako nervne palpitacije i visok krvni pritisak koji se odnose na stres izazivaju nesanicu, onda valerijana i glog (Crataegus monogina) čine dobru kombinaciju.
Za menstrualne grčeve i grčeve u digestivnom sistemu, biljka se može koristiti sa kamilicom (Chamomilla recutita) i lavandom (Lavandula angustifolia), a za mišićne spazme se može koristiti sa biljkom snežna lopta (Viburnum opulus).
Doziranje i primena
Uobičajena doza korena valerijane u obliku kapsule za olakšanje nesanice je od 300 do 600 mg ekstrakta. Ovo je jednako oko 2 do 3 grama osušenog korena pripremljenog u vidu čaja.
Preporučuje se da se ova biljka uzima 30 minuta do dva sata pre spavanja.
Za druge namene, valerijana se može uzimati u podeljenim dozama tokom dana ili u jednoj dozi u večernjim časovima.
FITORELAX BILJNE KAPI su 100% prirodan proizvod koji je baziran na mešavini biljnih ekstrakta valerijane, matičnjaka, nane i hmelja – u pažljivo odabranom odnosu.
FITORELAX BILJNE KAPI pomažu kod:
- Uznemirenosti i napetosti
- Nervoze i nesanice
- Depresije i anksioznosti
- Grčeva u mišićima
- Slabe koncentracije
- Nervoze stomaka.
Ove biljne kapi za umirenje i nesanicu sadrže ekstrakte lekovitog bilja čije aktivne supstance deluju umirujuće, kod napetosti i nervoze, kao i kod težih oblika nesanice.
Upotreba:
Rastvoriti 30 kapi u 2dl vode, tri puta dnevno, najbolje pola sata pre obroka. Koristiti minimum 3 meseca u kontinuitetu.