Usporeno varenje i nadimanje, oštri bolovi u stomaku, nekontrolisani gasovi, gorušica, su neki od simptoma sa kojima se svi susreću. Kao i sve probleme digestivnog sistema, i ovaj rešavamo uz pomoć lekovitog bilja.
Kim protiv nadimanja i usporenog varenja
Ovu biljku lakše možemo pronaći u prodavnicama kulinarskih začina nego u onima lekovitog bilja ili zdrave hrane, a njen ukus je neutralniji od navedenih biljaka.
Kineski zvezdasti anis protiv nadimanja (llicium verum)
Upotrebljava se na sličan način kao zeleni anis s tim da mu je ukus intenzivniji. U pojačanim dozama stimuliše nervni sistem, a u veoma velikim količinama može imati blago toksično dejstvo. Međutim, zbog ovoga ga ne treba odbaciti, s obzirom na to da je tokom dugog niza godina upotrebljavan kao poslastica za decu, što govori u prilog o relativnoj bezazlenosti ove biljke. Zvezdasti anis je naročito indikovan kada se osim od nadimanja pati i od usporenpg i otežanog varenja, jer dovodi do jačanja creva.
Anis (Pimpinella anisum).
Semenke ove biljke imaju veoma prijatan ukus. Uopšte govoreći, sve biljke koje imaju ukus sličan anisu i pripadaju porodici štitarki (Umbeliferae) imaju karminativno dejstvo, to jest, smanjuju nadimanje. Anis će se unositi u vidu čaja koji se kratko kuva jer bi se dugotrajnim ključanjem izgubilo njegovo terapeutsko dejstvo.
Korijandar protiv nadimanja (Coriandrum sativum)
Korijandar je biljka veoma infenzivnog ukusa. Upravo zbog veoma visoke koncentracije esencije, jedna je od veoma važnih lekovitih biljaka u rešavanju problema nadimanja. Ima i blago antiseptično dejstvo na namirnice, a verovatno je ovo njegovo svojstvo razlog zašto se upotrebljava u tropskim zemljama, gde visoke temperature dovode do toga da su uslovi čuvanja hrane otežani.
Kumin protiv usporenog varenja i nadimanja (Cuminum cvminum).
Kumin je veoma upotreblj avan za pripremu domaćih kolača, naročito u mediteranskim zemljama, a verovatno ova biljka dovodi do toga da budu manje teški za želudac. Odličan je i kao začin mnogim jelima i može se dodati u razna kuvana jela tipa gulaša, naročito kada sadrže mahunarke.
Morač (Foeniculum vulgare)
Može se upotrebljavati (kao i većina karminativnih biljaka) kao lekovita biljka za pripremu čaja ili kao začin u kuvanju. Ukoliko prilikom kuvanja hrani dodamo biljke kao što su morač, kim, selen, kardamom ili kumin, time smanjujemo nadimanje do kog može doći usled unošenja hrane.
Nana (Mentha spp.)
Nana se može dodati bilo kom čaju da bi se stimulisao rad organa za varenje. Ne preporučuje se kod problema sa crevima koji se javljaju sa spazmima i bolovima, kada bi se ipak trebalo odlučiti za neku od biljaka koja ima smirujuće dejstvo. Zbog veoma prijatnog ukusa, može se dodati raznim gorkim ili neukusnim čajevima radi poboljšanja ukusa, a ukoliko se uzima sama, može biti jedan od onih lekova kojima se pribegava u hitnim slučajevima, a koji se može naručiti u bilo kom baru kada ne postoje kompleksniji čajevi.
Majčina dušica (Thvmus vulgaris)
Najbolja vrsta majčine dušice je ona koja raste u oblasti Mediterana. S obzirom na to da sadrži različita esencijalna ulja, majčina dušica je najbolja za ovu terapiju.
Za probleme varenja, nikada nije na odmet pripremiti supfe od majčine dušice koja se sastoji od čaja ove biljke, malo prirodnog maslinovog ulja, seckanog belog luka i nekoliko kriški prepečenog hleba (koji se mnogo lakše vari od običnog hleba). Osim što je ova supa veoma ukusna, takođe pomaže u smanje-nju broja patogenih mikroorganizama sistema za varenje i opuštanju čitave sluzokože creva.
Čaj za varenje i protiv nadimanja
- varenja i nadimanja
- lenjih creva
- slabe probave
Sastav:
Plod mirođije ( Anethi fructus )
Cvet kamilice ( Chamomillae flos )
Plod korijandera ( Coriandri fructus )
Plod morača ( Foeniculi fructus )
Kora krušine ( Frangulae cortex )
Herba pitome nane ( Menthae piperitae herba )
Herba hajdučke trave ( Millefolii herba )
Upotreba:
Supenu kašiku čaja preliti sa 200 ml ključale vode, sud poklopiti i ostaviti da
stoji jedan sat, procediti. Piti po 200 ml nezaslađenog čaja posle ručka i večere.