Veoma važna stvar koju bi svaka devojka trebalo da upamti jeste da menstrualni ciklus varira od žene do žene. Menstruacija se javlja na svakih 21-35 dana i traje najčešće između četiri i šest dana.
Tokom menstruacije u proseku izlazi 30-40 mililitara krvi. Menstruacija može biti jaka ili slabija, redovna ili neredovna, da traje kratko ili da traje duže, da se jave bolovi ili da bude sasvim bezbolna – sve se to smatra normalnim.
Produžena menstruacija uzroci
Menoragija
U slučaju menoragije, javlja se produžena menstruacija, jače krvarenje i neredovan ciklus. Najčešći simptomi su sledeći:
- Imate jako krvarenje i morate da menjate uložak na svakih nekoliko sati.
- Potrebni su vam dupli ulošci.
- Morate da menjate uloške tokom noći.
- Menstruacija traje duže od nedelju dana.
- Primećujete velike ugruške.
- Menstruacija vam je toliko obilna da vam utiče na svakodnevnu rutinu.
- Javlja se tup i neprestan bol u donjem stomaku.
Drugi simptomi menoragije su umor, vrtoglavica i poteškoće sa disanjem.
Disfunkcionalno krvarenje
Disfunkcionalno krvarenje iz materice se javlja jer jajnici ne mogu da oslobode jajnu ćeliju. Ovo se može desiti u bilo kom životnom dobu žene (dok ima menstrualni ciklus), ali se najčešće javlja posle četrdesete godine. Osim jakog krvarenja i dugog trajanja menstruacije mogu se javiti i sledeći simptomi:
- Dobijate menstruaciju na manje od 21 dan ili vam kasni i prolazi više od 35 dana između dva krvarenja. Važno je upamtiti da je za tinejdžerke normalno da se menstruacija ne javi i do 45 dana; međutim, kod odraslih žena, menstruacija se javlja između 21 i 35 dana.
- Menstruacija traje duže od nedelju dana – normalno trajanje menstruacije je između četiri i šest dana.
- Imate veoma jako krvarenje.
Adenomioza
Tkivo koje oblaže matericu se naziva endometrijum, a ponekad se dešava da urasta u mišićni zid materice i to stanje se naziva adenomioza. Ovo „zalutalo“ endometrijsko tkivo zadebljava, razlaže se i izlazi u vidu krvi tokom menstruacije, tako da ponekada ni ne primetite promenu, ali se mogu javiti i sledeći simptomi:
- Produžena menstruacija.
- Jako krvarenje sa veoma jakim grčevima i oštrim bolovima.
- S vremenom se menstrualni grčevi pojačavaju.
- Javlja se bol tokom seksualnog odnosa.
- Primećujete krvne ugruške.
Hiperplazija endometrijuma
Sluzokoža koja oblaže šupljinu materice (endometrijum) je obično tanka, ali ponekad dolazi do zadebljanja iz različitih razloga, uključujući i prekomerno lučenje estrogena i manjak progesterona. Zadebljanje endometrijuma je poznato i kao hiperplazija endometrijuma. Obično ima sledeće simptome:
- Jako krvarenje i produžena menstruacija.
- Kraći menstrualni ciklusi – obično se menstruacija javlja u periodu manjem od 21 dan.
- Krvarenje nakon menopauze.
Sindrom policističnih jajnika
Hormonalni disbalans kod žena može dovesti do problema po imenu sindrom policističnih jajnika, koji obično otežava začeće. Najčešći simptomi su:
- Neredovne i obilne menstruacije koje dugo traju.
- Amenoreje (izostanak menstruacije).
- Prekomeran rast dlaka na licu, leđima, vratu, grudima, prstima i stomaku, a kosa počinje da opada.
- Masna koža i akne.
- Problemi sa plodnošću, uključujući i spontane pobačaje i izostanak ovulacije.
Miomi na materici
Miomi na materici su vrsta benignih tumora u materici. Pravi uzrok ovih tumora još uvek nije poznat. Kod nekih žena uopšte nema simptoma, dok se kod nekih javljaju sledeći simptomi:
- Jako krvarenje.
- Produžena menstruacija koja traje sedam dana i duže.
- Bolovi i jak pritisak u karlici.
- Često mokrenje i opstipacija.
- Bolovi u nogama i leđima.
Pilule za kontracepciju
Ako koristite hormonske pilule za kontracepciju, to može biti razlog zašto vam menstruacija produžena. Ove pilule mogu promeniti učestalost, trajanje i obilnost menstruacije. Ponekad i promene pilula za kontracepciju mogu imati direktan uticaj na vaš menstrualni ciklus i krvarenje.
Važno je da se konsultujete sa lekarom ako želite da pijete ove pilule i da ne menjate terapiju na svoju ruku. Vaš menstrualni ciklus je jedinstven i ono što odgovara nekom drugom vama možda neće odgovarati. Pre nego što počnete da pijete pilule za kontracepciju, obavezno pričajte sa svojim lekarom.
Trudnoća
Produžena menstruacija može biti znak trudnoće. Obično je reč o vanmateričnoj trudnoći, tako da je najbolje da uradite test ako sumnjate na trudnoću.
Hormonalni disbalans
Ako treba da uđete u menopauzu, mogu se javiti i dugačke menstraucije. To se obično dešava zbog hormonalnog disbalansa. Ipak, važno je da ne donosite sami nikakve zaključke i da se obratite lekaru kako biste utvrdili tačan uzrok jakog krvarenja i produžene menstruacije.
Problemi sa štitnom žlezdom
I neki problemi sa štitnom žlezdom mogu izazvati neke zdravstvene probleme, počev od depresije pa do naglog gubljenja kilograma. Jako krvarenje i produžena menstruacija mogu biti simptom nekog poremećaja u radu štitnjače.
Lečenje poremećaja menstruacionog ciklusa
Prvo i osnovno u lečenju ovakvih poremećaja menstruacionog ciklusa je obratiti se lekaru specijalisti ginekologije, kako bi se utvrdio tačan uzrok bolesti, što je osnova za primenu adekvatne terapije. Nije poželjno lečenje “na svoju ruku”.
Uz sve metode ginekološke dijagnostike, u gotovo svim slučajevima produženog krvarenja, vrši se eksplorativna kiretaža, kojom se uklanja nabujali endometrijum .
Ukoliko je uzrok hormonski disbalans, obično se u terapiji primenjuju oralna kontraceptivna sredstva.
Ako je u pitanju neki od ozbiljnijih uzročnika kakvi su polipi, ciste, miomi, ili neke od malignih bolesti genitalnog trakta, lečenje se dalje nastavlja na odgovarajući način (medikamentno, operativno…)…
Takođe veoma je važno lečiti i osnovnu bolest pacijenta kao što su gojaznost, stress, poremećaj rada štitne žlezde, hormonski disbalans i mnoge druge bolesti koje narušavaju uredan tok ciklusa.
Kako ovakva krvarenja često dovode do anemije potrebno je korigovati je preparatima gvožđa i folne kiseline.
Pored zvanične medicine, postoje i brojne metode prirodnog lečenja, kao što su upotreba biljnih čajeva (virak, macina trava, hajdučka trava kao i razne biljne mešavine), biljnih kapi, ali i metode opuštanja poput joge, akupunkture i drugih antistress metoda.
Pored svega toga veoma je važno voditi računa o opštem, celokupnom zdravlju organizma, kako fizičkom, tako mentalnom i socijalnom zdravlju.