Ako iznenada osetite bol u krstima, to može biti zbog infekcije bubrega, unutrašnjih organa, kamena u bubregu, ili nekih drugih bolesti bubrega. Bol se razvija između najnižeg rebra i butine. Uglavnom se javlja na jednoj strani, obično je oštar i jak i dolazi u talasima.
Ovaj bol čak može da se proširi na kukove i prepone. Takođe možete osetiti simptome pri mokrenju, visoku temperaturu, drhtavicu, kao i krv u urinu koji ponekad ne može golim okom da se vidi. Ako imate čak i malo sumnje da bol u leđima može biti zbog problema s bubrezima, morate posetititi svog lekara, jer može da ukazuje na ozbiljan zdravstveni problem koji zahteva hitnu medicinsku pomoć. Ovi kućni lekovi za bol u bubrezima imaju za cilj da se koriste kao dodatna terapija pod nadzorom lekara.
1. Pijte mnogo vode da biste ublažili bol u bubrezima
Održavanje hidriranosti ne sprečava samo kamen u bubregu, već može isterati kamenčiće prisutne u mokraćnom kanalu. Voda će razblažiti vaš urin sprečavanjem taloženja minerala i soli, i formiranja kamena u bubregu. Voda takođe ispira sve toksine iz tela. Međutim, najvažnije je da pijete mnogo vode, kako bi se smirio bol u bubrezima.
Uradite sledeće:
Čim shvatite da imate intenzivan bol u leđima, počnite da pijete čistu filtriranu vodu. Možda ćete morati da pijete 1 do 1 ½ litra vode. Terapija vodom je posebno korisna kod infekcije i kamena u bubrezima.
2. Sok od limuna
Limunov sok je jedan od najboljih prirodnih lekova za kamen u bubregu kao i za bol u bubrezima. Sirćetna kiselina ovog citrusa razbija i rastvara kamenje. Međutim, morate da koristite svež limun, a ne sokove sa ukusom limuna.
Ujutru, započnite dan sa čašom vode pomešanog sa sokom od jednog svežeg limuna.
Čim osetite bol, popite vodu sa limunom i bol može nestati za nešto manje od 20 minuta.
Pijte hladno ceđeno maslinovo ulje sa 4 kašike limunovog soka. Takođe može da ublaži bol u bubregu.
3. Čaj od maslačka
Biljka maslačak ima diuretičko svojstvo što znači da može da poveća lučenje urina. Tako možete isprati bubrege i osloboditi od bola i kamena. I ne samo to, čaj od maslačka takođe može stimulisati cirkulaciju krvi u bubrezima.
Za čaj je potrebno:
- sušeni maslačak, 1-2 kašičice
- jedna šolja ključale vode
Neka čaj odstoji 10-15 minuta. Procediti i piti čaj. Pijte 2-3 šolje čaja maslačka tokom dana.
4. Čaj od kukuruzne svile za ublažavanje bola u bubrezima
Kukuruzna svila vas može vas spasiti od bolova. Mnoge studije su pokazale diuretička svojstva svile kukuruza. Ova tradicionalna biljka za lečenje bolnih upala bubrega je bezbedna i svako može da je koristi.
Potrebno je:
- kukuruzna svila – 1 kašika
- 2 šolje ključale vode
Pokrijte čaj i ostavite da odstoji 5-10 minuta. Procedite i pijte čaj, 2-4 šolje čaja svakodnevno.
- zapaljenja bubrega
- oslabljene funkcije bubrega
- izbacivanja tečnosti
Sastav:
Rizom pirevine ( Graminis rhizoma )
Seme lana ( Lini semen )
Plod šipurka ( Cynosbati fructus )
Herba rastavića ( Equiseti herba )
List medveđeg grožđa ( Uvae ursi folium )
List breze ( Betulae folium )
Cvet nevena ( Calendulae flos )
Upotreba:
Supenu kašiku čaja preliti sa 200 ml hladne vode, sud poklopiti, zagrejati do
ključanja, ostaviti da stoji jedan sat i procediti. Piti tri puta dnevno po 200 gml
nezaslađenog čaja posle jela.