Predmenopauza je period od 3 do 5 godina pre menopauze, u kome dolazi do promena u odnosu na obilnost, trajanje i učestalost menstrualnih ciklusa, pojave preznojavanja i nesanice, ali periodi bez menstruacije ne traju duže od 3 meseca. Po definiciji ovog pojma, podrazumeva se da je perimenopauza vremenski ograničena na godinu dana od poslednje redovne menstruacije.
Predmenopauza ili perimenopauza kod žena najčešće počinje u četrdesetim. Na ranije javljanje mogu uticati razni faktori, ali su istraživanja pokazala da je ova pojava češća kod žena koje su pušači, i to u proseku dve godine ranije u odnosu na žene nepušače. Predmenopuza može biti i genetski nasleđena. Takođe, hemoterapija i zračenje male karlice sve su češći razlog ranijeg nastupanja perimenopauze.
U toku predmenopauze nivo estrogena i progesterona je promenljiv ‒ pada i raste. Većina perimenopauzalnih promena nastaje zbog smanjenja stvaranja estrogena. Smanjenje može biti blago ili naglo.
Najčešći simptomi predmenopauze su:
- Nepravilnosti menstrualnog ciklusa
- Prekomerno znojenje
- Problemi sa nesanicom
- Nagle promene raspoloženja
- Razdražljivost
- Suvoća vagine
- Problemi sa urinarnim traktom
- Smanjenje mogućnosti začeća
- Promene seksualne želje i seksualnog funkcionisanja
- Gubitak koštane mase
- Povećanje nivoa holesterola u krvi
- Promena kvaliteta kože
- Promena kvaliteta kose
- Promena kvaliteta noktiju
Nepravilnosti menstrualnog ciklusa su jedan od prvih simptoma pred menopauzu. Vreme između dve menstruacije se menja ‒ skraćuje se ili se produžava, a može i izostati. Menstrualno krvarenje može biti povećano ili značajno manje nego inače. Menja se čak i dužina trajanja krvarenja. Ukoliko je redovno prisutna promena od 7 ili više dana u dužini između dva ciklusa, najverovatnije je u pitanju rana predmenopauza. Vreme između dve menstruacije od 60 ili više dana, znači da je prisutna kasna predmenopauza.
Učestale nesanice, talasi vrućine i pojačano znojenje su takođe karakteristični simptomi predmenopauze.
Pojačano i intenzivno znojenje praćeno talasima toplote (valunzi) ‒ Njihova jačina, dužina i učestalost se razlikuje, ali se najčešće doživljavaju kao neprijatni simptomi i često negativno utiču na kvalitet sna.
Problemi sa snom mogu biti uzrokovani preznojavanjem, ali se često javljaju i bez njih. Uglavnom se manifestuju ranim buđenjem ujutru ili otežanim uspavljivanjem sa posledicama dnevnog umora.Kada su u pitanju simptomi predmenopauze svakodnevno buđenje u zoru je još jedan od nih.
Promene raspoloženja bez vidljivog spoljašnjeg uzroka, povećanje nervoze i razdražljivost, takođe su karakteristični simptomi za pretklimaks. Njihovom intenzitetu dodatno doprinose poremećaji sna. Povećana je i učestalost javljanja depresivnog poremećaja.
Smanjenje nivoa estrogena utiče na tkivo vagine i čini da gubi elastičnost i vlažnost. Kod su simptomi jače izraženi odnos može biti bolan. Povećana je i osetljivost na vaginalne urinarne infekcije. Smanjenje elastičnosti tkiva mokraćne bešike doprinosi urinarnoj inkotinenciji.
Sve učestaliji ciklusi bez sazrevanja jajne ćelije, kao i njihovo različito trajanje smanjuju mogućnost začeća. Ipak, sve dok postoji menstrualni ciklus, moguća je i trudnoća.
Predmenopauza može da utiče na libido u manjoj ili većoj meri. Žene koje su imale zadovoljavajuće seksualno finkcionisanje, najčešće će ga imati i dok traje perimenopauza i kasnije u menopauzi.
Smanjenjem nivoa estrogena povećava se rizik od osteoporoze, a takođe se menja i kvalitet kože, kose i noktiju.
Estrogen, koji je čuvar zdravlja srca kod žena, svojim smanjenjem utiče na nivo holesterola u krvi, pa tako dolazi do povećanja LDL, a smanjenja HDL holesterola, što povećava rizik za nastanak kardiovaskularnih bolesti.
Predmenopauza i hormoni
U predmenopauzi je veoma važno uravnoteživanje hormona ne samo da bi se izbegle tegobe u predmenopauzi nego i zbog očuvanja celokupnog zdravlja. Ipak, većina žena, a i lekara gledaju na hormonsku terapiju kao na poslednji izbor za lečenje simptoma perimenopauze. Dominantno stanovište je da je hormonska terapija korisna, ali da se mora primenjivati u najmanjoj mogućoj dozi i u kratkom vremenskom periodu.
Nadomeštanje nedostajućih hormona bioidentičnima u većini slučajeva pokazuje kao dobrodošla pomoć i rešenje, ali ipak treba imati na umu da terapijom nadomešteni hormoni nisu čarobna supstanca koja sama po sebi vraća organizam u ravnotežu.
Žene kod kojih su perimenopauzalni simptomi izraženi trebale bi da budu spremne da naprave promene u životu ‒ od ishrane i životnog tempa do odnosa s okolinom i odnosa prema sebi.
Predmenopauza i menstruacija
Hormonalne promene utiču na jajnike, pa tako ciklus može trajati duže ili kraće nego obično ili čak izostati nekoliko meseci. Ako menstruacija izostane 3 ili više meseca ili su prisutni veliki odlivi praćeni osećajem umora ili teškog disanja, treba da se obratite lekaru, naročito ako imate manje od 40 godina.