Pomaže lučenje žuči, ublažava želudačne tegobe, dobar je protiv proliva, pročišćava krv, razlaže kamen u bubregu, odličan u borbi protiv dijabetesa, sprečava razne upale i pomaže zarastanje rana (čaj od listova petrovca). Koristi se u terapiji hepatitisa i upale jetre, kamena u žučnoj kesi, astme, reumatizma, anoreksije, upala grla i sluzokože usne duplje.
Preporučuje se takodje protiv upale krajnika, afti, osobama sa problematičnim glasnim žicama, za ispiranje usne duplje i grla… Posebno preporučljiv pevačima i nastavnicima. Mogu ga koristiti i deca sa upaljenim krajnicima u vidu kupke.
Upotreba Biljke Petrovac
Biljka Petrovac se koristi cela bez korena, a nabolje je da se sakuplja u vreme cvetanja. Najbolje je da se sakupi dok je još mlada i ne visa od 25 cm, kao i kada nema drvenastih delova stable. Cvetovi moraju da imaju karakterističnu žutu boju.
Poznavaoci lekovitog bilja tvrde da je ovu biljku, nabolje brati oko 12. jula, a to je dan kada se slavi praznik svetih apostola Petra i Pavla.
Lekovitost Biljke Petrovac
Lekovitost Petrovca omogućavaju brojne supstance koje ova biljka sadrži a koje imaju povoljan uticaj na zdravlje, to su: tanin, etarsko ulje, silicijum dioksid, askorbinska kiselina, nikotinska kiselina, vitamin K, kvercitrin.
Mast od petrovca
Mast od petrovca je dobar za lečenje hemoroida i upalu vena.
Petrovac biljka protiv proliva
Petrovac je veoma efikasan u zaustavljanju proliva. Napravite čaj tako što ćete dve supene kašike petrovca preliti šoljom ključale vode. Promešajte, poklopite i pustite da stoji minimum 45 minuta. Procedite i popijte u malim gutljajima.
Čaj od petrovca
Ako se pije, preporučena doza je 2 šolje dnevno jer predoziranje može da uzrokuje jake grčeve, naglo izbacivanje kamena, pa nekada i blokadu mokraćnih i žučnih kanala. Čaj možete koristiti kod zapaljenja sluzokože usne duplje, angine, faringitisa tako što ćete njime ispirati usta i ždrelo. Za ispiranje grla još je blagotvornija kombinacija petrovca, žalfije i crnog sleza.