Ako svakog jutra morate da menjate posteljinu jer se vaše dete u snu upiškilo, nemojte ga grditi i kažnjavati, jer tako nećete rešiti problem.
Do enureze odnosno noćnog mokrenja dolazi mimo volje deteta, što potvrđuje i činjenica da u budnom stanju problem umokravanja ne postoji.
Mnogi misle da je noćno mokrenje izraz dečjeg bunta ili pritiska na roditelje, kako bi postiglo neki cilj. To je potpuno pogrešno, jer se radi o poremećaju koji treba adekvatno lečiti.
ČVRST SAN MOKRA POSTELJA
Glavni uzroci enureze kod zdrave dece jesu genetski faktori, čvrst san, povećano stvaranje mokraće u snu ili smanjen kapacitet mokraćne bešike, navodi dr Kostić. Ukoliko je jedan roditelj imao isti problem u detinjstvu, verovatnoća da će dete imati enurezu je 40 odsto, a ako su problem imala oba roditelja, verovatnoća je čak 75 odsto.
Deca sa enurezom su „čvrsti spavači” i teško se bude. Kod njih se tokom noći pojačano stvara mokraća, šta je posledica poremećaja u ritmu lučenja hormona hipofize, koji na nivou bubrega reguliše količinu i gustinu stvorene mokraće u snu.
STRES ZA DETE I ZA RODITELJE
Deca sa enurezom imaju brojne psihološke probleme, emotivne i sociološke poremećaje koji predstavljaju posledicu a ne uzrok noćnog mokrenja.
Noćno mokrenje je na trećem mestu liste stresnih životnih događaja, posle razvoda roditelja i roditeljskih svađa. Deca koja imaju ovaj problem veoma često su uznemirena, stide se, osećaju se krivom i odbačenom, zbog čega i izbegavaju vršnjake.
Zabluda je da enureza ne mora da se leči i da će nestati kad dete odraste. To je samo delimično tačno, jer se problem, s jedne strane, ublažava sa godinama, dok, s druge, nosi rizik od razvoja ozbiljnih posledica na psihosocijalni razvoj deteta.
Čaj kod noćnog mokrenja pomaže kod:
- noćnog mokrenja kod dece
- nekontrolisanog mokrenja