Dijagnoza dijabetesa postavlja se kad je nivo glukoze u krvi previsok. Naše telo je koristi kao gorivo za proizvodnju energije, a do ćelija stiže zahvaljujući insulinu, za čije je lučenje zadužen pankreas. U slučaju šećerne bolesti, pankreas ne luči dovoljno insulina ili su ćelije postale otporne na njega. Ako se to dogodi, glukoza ne može stići do odredišta, te se gomila u krvi, a prvi simptomi obuhvataju umor, izraženu glad i žeđ, te čestu potrebu za pražnjenjem bešike.
Tip 1 ili tip 2?
Oboleli od dijabetesa mogu se podeliti u dve velike grupe. Prvu čine oni koji žive s autoimunim oboljenjem – dijabetesom tipa 1; u tom slučaju sam imunološki sistem pacijenta uništava ćelije pankreasa zadužene za lučenje insulina. Još nije sasvim poznato zašto se to događa, ali zna se da geni igraju veliku ulogu u nastanku bolesti. S druge strane, dijabetes tipa 2 nastaje kao posledica nepravilne ishrane, gojaznosti i manjka fizičke aktivnosti, s tim što geni mogu uticati i na njegov nastanak. Za razliku od dijabetesa tipa 1, gde je ubrizgavanje insulina po pravilu sastavni deo terapije, oboleli od šećerne bolesti tipa 2 nivo šećera u krvi često mogu regulisati umerenom fizičkom aktivnošću i promenom jelovnika, bez upotrebe dodatnog insulina.
Rana dijagnoza sprečava komplikacije
Rana dijagnoza obolelima garantuje gotovo potpuno normalan život, jer se u tom slučaju mogu izbeći komplikacije, koje su posledica neregulisanog nivoa šećera u krvi. Ako se šećer ne drži pod kontrolom, može doći do oštećenja velikih i malih krvnih sudova, ali i nervnog sistema. Najozbiljnije komplikacije dijabetesa jesu slabljenje, katkad čak i potpun gubitak vida, kao i dijabetičko stopalo. Naime, usled poremećene cirkulacije, otežano je zarastanje rana na telu, naročito nogama i stopalima dijabetičara. Budući da su nervi oštećeni, pacijenti gube osećaj bola, toplote ili hladnoće u stopalima. To znači da oni često ne primete povredu na stopalu, a čak i najmanja ogrebotina s vremenom se može inficirati, nakon čega tkivo počinje da odumire. Ako do toga dođe, hirurški se otklanja gangrenom zahvaćen deo stopala, čak i celo stopalo ili deo noge – za preko 80 odsto amputacija kod dijabetičara krive su nelečene rane na stopalima.
Istine i zablude o ishrani
Sigurno ste čuli da ljudi koji boluju od dijabetesa treba da izbegavaju samo slatkiše. To je zabluda. Tajna je zapravo u ugljenim hidratima, koji se u krvi razlazu na šećere. Najproblematičniji su prosti ugljeni hidrati, kojih ima u industrijski prerađenim proizvodima ne samo slatkišima već i u drugim namirnicama, poput hleba i peciva od belog brašna. Naravno, budući da su ugljeni hidrati neophodni svakom čoveku za normalno funkcionisanje, ne treba ih izbaciti iz ishrane, ali se umesto prostim, treba okrenuti onim složenim, kojih ima u svežem voću i integralnim žitaricama. Treba izbegavati transmasti, kuhinjsku so i alkohol, a tanjir puniti namirnicama s niskim glikemijskim indeksom (ovsene pahuljice, sočivo, slatki krompir, pasulj, grašak, zeleno lisnato povrće, većina voća).
Zašto je važna fizička aktivnost?
Fizička aktivnost važan je faktor u borbi protiv šećerne bolesti. Ne samo da snižava nivo šećera u krvi, već i stimuliše bolju cirkulaciju i čuva krvne sudove. Pritom, poboljašava osetljivost stopala na nadržaje, što je naročito važno za one kod kojih je dijabetes praćen neuropatijom, to jest oštećenjem nerava. Inače, dijabetesnoj neuropatiji izloženiji su dijabetičari pušači, koji su pritom podložniji i kardiovaskularnim oboljenjima, ali i bolestima bubrega, pluća i mozga.
Zdravo i ukusno: Heljda i kefir
Mešavina heljde i kefira preporučuje se dijabetičarima, jer pored toga što snižava nivo šećera u krvi, može stati na put brojnim problemima s kojima se oboleli susreću, medu kojima su migrena, nesanica i razne vrste infekcija. Zdrav napitak priprema se tako što se dve kašike mlevene heljde preliju s pola litra kefira. Pošto se smesa sjedini, ostavi se da odstoji preko noći, a sutradan se uzima u malim količinama između obroka.
Ovas i hrana i lek
Tokom terapije šećerne bolesti, svakog drugog dana pre doručka, ručka i večere treba jesti po 400 g mešavine koja se dobija na sledeći način: u 1,2 l vode kuvati 100 g ovsenog brašna s mekinjama, ali na tihoj vatri, da voda ne proključa. Nakon jednosatnog kuvanja, skloniti lonac u stranu i dodati po 1 kašiku samlevenih oraha i lešnika, kao i sirupa od maline ili višanja. Sve dobro izmešati. Pored toga, preporučuje se i kupka od ovsene slame i to svakog trećeg dana. Uzeti 1 kg sitno iseckane ovsene slame i sipati u 20 l vode. Kuvati poklopljeno dva sata pa ostaviti da odstoji van šporeta još dva sata. Procediti i vodu sipati u toplu kupku. Kupati se pola sata.
Praziluk i belo vino
Salata od praziluka može pomoći pri snižavanju nivoa šećera u krvi, a naročito se preporučuje lek od tog povrća i belog vina. Pravi se tako što se 500 g sitno iseckanog praziluka prelije sa 0,7 l belog vina. Nakon što poklopljena mešavina odstoji 24 sata, procedi se i pije po 1 gutljaj ujutru i uveče. Može pomoći i tinktura od belog luka: izgnječiti tri velike glavice, staviti u bocu zapremine 1 1 i napuniti je komovicom. Mešavina treba da odstoji od 10 do 14 dana, nakon čega se svakog jutra na prazan stomak uzima po jedna kašičica tinkture.
Celeri kopriva suzbijaju žeđ
Ako vas zbog šećerne bolesti muči žed, posegnite za ovim napitkom: pomešajte po 1 kašiku sitno iseckanog rizoma celera, lista mlade koprive i lista kupine. Sve sipajte u 7 dl ključale vode ili proključalog razblaženog vina. Ostavite da odstoji 2 sata van šporeta, procedite i pijte po 2 dl pre doručka, ručka i večere tokom 10 dana.
Listovi borovnice – pravi izbor
List borovnice jedan je od najboljih saveznika u borbi protiv šećerne bolesti, ali samo ako se prikupi pre nego što plod sazri. Čaj se spravlja tako što se u 2 1 hladne vode sipaju 4 kašike listova borovnice. Kuva se dok polovina tečnosti ne ispari. Potom se procedi i pije tri puta dnevno, po jedna šolja posle jela. List borovnice naročito je efikasan u kombinaciji s drugim biljkama. Pomešati po 3 kašike žute steže i zečje stope, 2 kašike suvih mahuna pasulja i po 1 kašiku lista kupine i borovnice. Jednu punu kašičicu mešavine preliti sa 250 ml vode, procediti nakon 10 minuta i piti tokom dana, ali ne više od 1,5 1 čaja dnevno. List borovnice može se koristiti i u kombinaciji s listom jagode – po 20 g listova obe biljke popariti s pola litra ključale vode. Pošto odstoji 15 minuta, piti tokom dana umesto vode.
Ništa bez mahuna pasulja
Mahune pasulja nezaobilazan su sastojak u terapiji dijabetesa. Jednu kašiku preliti sa 300 ml vode, kuvati 4-6 minuta i procediti nakon što odstoji 3 sata. Pije se po jedna šolja pre obroka, tri puta dnevno. Mahune su najefikasnije u kombinaciji s listom borovnice – pomešati tri kašike lista borovnice i pet kašika mahuna. Dve kašike mešavine kuvati u 3 dl vode dok 2/3 tečnosti ne ispari. Pije se po jedna šoljica ujutru i uveče pre obroka. Delotvorna je i mešavina od jednakih delova mahuna, potočarke i lista koprive. Jednu kašiku mešavine kuvati 3 minuta u 3 dl vode, a nakon što poklopljen čaj odstoji 10-15 minuta, procediti i piti u gutljajima tokom dana.
Seme piskavice kao lek
Istraživanja su pokazala da žućkasto-smeđe seme piskavice može stimulisati lučenje insulina i poboljšati osetljivost ćelija na njega, te dodatno usporiti razgradnju složenih ugljenih hidrata. Naročito se preporučuje obolelima od dijabetesa tipa 2. S obzirom na karakterističnu aromu, mleveno seme piskavice dodaje se raznim jelima kao začin, a od njega se može napraviti i čaj. Jednu kašiku semena preliti sa 250 ml ključale vode i ostaviti da odstoji 15 minuta. Procediti i piti po jednu solju, do tri puta dnevno pre obroka.
Dud i cimet: sjajan tandem
Mada se lišće crnog duda obično navodi kao nezaobilazan sastojak u čajnim mešavinama koje se koriste u terapiji šećerne bolesti, pojedini fitoterapeuti smatraju da su listovi belog duda bolji izbor. Čaj se pravi tako što se 50 g listova prelije sa 1/2 l ključale vode, a nakon što odstoji 2 sata, procedi se i pije tokom dana u gutljajima. Preporučuje se da se čaju doda i malo cimeta, koji poboljšava osetljivost ćelija na insulin i usporava razgradnju složenih ugljenih hidrata, pa samim tim sprečava gomilanje šećera u krvi. Naravno, osim kao dodatak čaju, cimet se preporučuje i u ishrani.
Efikasni iđirot i maslačak
Preporučujemo čaj od iđirota protiv dijabetesa. Spravlja se tako što se preko noći u šolji hladne vode ostavi ravna kašičica korena biljke, ujutru se zagreje, procedi i pije samo šest gutljaja dnevno – po jedan pre i posle obroka, tri puta na dan. Osim toga, preporučila je i žvakanje stabljika maslačka tokom četiri nedelje, svakodnevno bi trebalo žvakati 10-15 stabljika radi normalizovanja nivoa šećera u krvi. Efikasan je i čaj koji se pravi tako što se 2 kašike usitnjenog korena maslačka uveče prelije s pola litra ključale vode. Ujutru se procedi i pije po 1 dl pola sata pre obroka, tri puta dnevno. Čaj se može napraviti i na sledeći način: 10 g suvog lista maslačka treba da odstoji 12 sati u 250 ml vode. Potom dodati 1 kašiku meda, sve zajedno kuvati 5 minuta pa procediti. Ujutru i uveče popiti po 1/2 šolje mlakog čaja.
I brest je dobar saborac
U borbi protiv šećerne bolesti može se koristiti cvet bresta. Jednu kašiku cveta preliti sa 250 ml ključale vode. Nakon što odstoji pet minuta, procedi se i pije dvaput dnevno po 1 šolja i to ujutru i uveče, pola sata pre jela. Umesto cveta može se koristiti i kora dvogodišnjeg bresta. Uzeti 7-8 kašika usitnjene kore i kuvati u 2 I vode dok polovina tečnosti ne ispari. Nakon što preostali litar odstoji 1 sat, procediti i podeliti na dva dela, tako da se 250 ml pije ujutru i 250 ml uveče.
Pomaže i breza
Čaj od listova breze može biti dobar borac protiv dijabetesa – 3 kašike listova preliti sa 1/2 l ključale vode i ostaviti da odstoji 3 sata. Nakon što se procedi, pije se po 1 dl čaja i to 3 puta dnevno, pola sata pre obroka. Breza je još efikasnija u kombinaciji s mahunama i maslačkom: Pomešajte 3 kašike lista breze, 2 kašike mahuna pasulja, 1 kašiku korena maslačka i 1 kašičicu crne slačice. Jednu kašiku mešavine preliti sa 3 dl ključale vode, a nakon što odstoji pola sata, procediti i piti tokom dana. Efikasan čaj dobija se i ako se breza, mahune pasulja i maslačak pomešaju s dobričicom. Pomešati po 25 g svih biljaka, kuvati 15 minuta u 500 ml vode, a nakon što odstoji tri sata, čaj procediti i podeliti na tri dela, od kojih se svaki pije pola sata pre jela.
Muči vas dijabetičko stopalo?
Zarastanje rana na stopalima možete ubrzati ako pomešate 150 ml maslinovog ulja i 1/2 kašike usitnjenog karanfilića. Zagrejte mešavinu do ključanja i procedite nakon što se ohladi. Umočite sterlinu gazu u ulje i nanesite ga direktno na ranu. Još jedan prirodni lek sastoji se od meda i čička – obolelo mesto treba namazati tankim slojem meda, preko kojeg se stavljaju listovi čička, koje treba menjati 2-3 puta dnevno. Dobar prirodni lek takođe su iglice bora i smreke, i to u kombinaciji s jogurtom. Ranu treba premazati jogurtom, a zatim je posuti prahom dobijenim od iglica, koje ubrzavaju saniranje povrede.