Matočina, limun trava ili pčelarica, kako se u narodu još naziva matičnjak, spada u višegodišnje biljke, dostiže visinu od oko 60 centimetara i ima bele, plavičastobele, bledoružičaste ili žućkastobele cvetove. Njegov opojni miris najviše podseća na limun.
Matičnjak se uspešno gaji u baštama ili saksijama koje su postavljene na sunčanom mestu.
Za lekovita svojstva ove biljke najzaslužnija su esencijalna ulja citronelal i citral, pelini i tanini, koja opuštaju mišiće, jačaju srčani mišić i imaju antibiotsko dejstvo.
ŠTA LEČI MATIČNJAK
Redovno uzimanje čaja od matičnjaka pomaže kod nervoze, depresije i glavobolje uzrokovane stresom.
Kupka od matičnjaka deluje smirujuće, pa se preporučuje osobama koje pate od nesanice. Tinktura napravljena od ove lekovite biljke pomaže kod glavobolja, usnog herpesa i atletskog stopala.
Osim toga, matičnjak je odličan prirodni lek za jačanje srca i normalizaciju rada unutrašnjih organa, ublažavanje noćnih strahova i depresije i popravljanje raspoloženja.
PROVERENI RECEPTI
Čaj protiv nervoze
Tri kašičice suvih listova matičnjaka prelijte šoljom kipuće vode, ostavite da odstoji desetak minuta, pa procedite. Pijte tri šolje dnevno najmanje šest nedelja.
Kupka protiv napetosti
Skuvajte deset kašika suvih listova matičnjaka u litri vode, ostavite da odstoji deset minuta, a zatim procedite. Odvarak dodajte u vodu za kupanje i leškarite u kadi dvadesetak minuta.
Tinktura protiv herpesa
Kašičicu listova matičnjaka prelijte s pola šolje votke, ostavite da odstoji dve nedelje na toplom mestu, pa procedite i istisnite tečnost iz listova. Tinkturu čuvajte u dobro zatvorenoj boci od tamnog stakla. Herpes, kada se pojavi, premazujte nekoliko puta dnevno s nekoliko kapljica tinkture.
Probajte i majčinu dušicu
Kašiku majčine dušice prelijte sa 2 dl vrele vode, ostavite da odstoji poklopljeno desetak minuta, pa procedite. Uvek pijte sveže pripremljen čaj.
Takođe, u jastučić od gaze stavite dve šake sušenih cvetova i listova majčine dušice, pa ih stavite u kadu pod mlaz tople vode. Ležanje i opuštanje u kupki preporučuje se pre spavanja.
Bosiljak protiv kašlja
Pored brojnih već poznatih kvaliteta, bosiljak je i snažno sredstvo protiv kašlja, tvrde švedski naučnici. Naime, da biste se što pre rešili prehlade, svakodnevno grickajte deset listića svežeg bosiljka uz doručak. Ako kašalj ne popusti, napravite čaj od ove biljke tako što ćete listove osušenog bosiljka preliti ključalom vodom i ostaviti u poklopljenoj posudi 10 minuta. Čaj pijte redovno nedelju dana.