Do masne jetre najčešće dolazi zbog pogrešne ishrane (debljanja), prekomerne upotrebe alkohola, ali i zbog dijabetesa.
Manje količine masnoće u jetri su normalne. Ako jetra sadrži više od 5% ukupne težine u masnoći, to znači da imate masnu jetru. Ovo eventualno može dovesti do kritičnih i kobnih posledica ako se ne preduzmu potrebne mere za smanjenje masnoće u jetri.
Važno je prepoznati poremećaj pre nego što prouzrokuje ozbiljno oštećenje jednog od najvažnijih organa. Jetra je centralna laboratorija organizma za preradu i prečišćavanje otrova. Zato je moramo čuvati i održavati zdravom, jer u protivnom može povući i mnoge druge tegobe u organizmu.
Simptomi masne jetre
Masnoće se u jetri gomilaju tiho – u najvećem broju slučajeva bez ikakvih tegoba. Upravo zbog toga se ovo oboljenje dosta teško dijagnostikuje, neretko izostaju rane manifestacije bolesti. Ako se simptomi masne jetre ipak jave, mogu obuhvatiti hroničan umor, bol u gornjem delu stomaka s desne strane i gubitak apetita, a samim tim i telesne težine. Ponekad se javljaju i problemi sa koncentracijom i pažnjom.
Uzroci masne jetre
U najvećem broju slučajeva uzrok nastanku hepatične steatoze jeste alkoholizam.
Masna jetra se javlja se kada organizam produkuje previše masti ili nema sposobnost da dovoljno brzo metaboliše mast, zatim se ona taloži u ćelijama jetre. Konzumiranje visoko kaloričnih namirnica, bogatih šećerom i mastima doprinosi razvoju masne jetre.
Kako leči masna jetra
Terapija se sastoji u smanjivanju faktora rizika u vidu:
- Limitacije ili izbegavanja alkoholnih pića
- Snižavanje holesterola u krvi
- Pravilna ishrana (sa malom količinom šećera i zasićenih masnih kiselina)
- Gubitak težine
- Kontrolisanje nivoa šećera u krvi
U vidu prevencije, takođe se preporučuje svakodnevna fizička aktivnost, kao najbitniji faktor.
Šta treba jesti:
Najvažnije namirnice koje svakako treba uvesti u ishranu jesu mahunarke – pasulj, grašak, boranija, zatim orašaste plodove – orah, lešnik, badem, pa semenke susama, suncokreta i bundeve. Možete jesti i meso, najbolje pileće i ćureće, ali bez kožice. Važno je napomenuti i da ne treba pržiti meso, kao ni krompir. Što češće treba jesti ribu spremljenu u foliji i naravno, dosta povrća.
Gujina trava i čičak za čišćenje jetre
Gujina trava smatra se najboljom saveznicom jetre, jer sadrži silimarin, koji podstiče regeneraciju oštećenih ćelija tog organa, pritom štiteći one zdrave. Koristi se u lečenju kako alkoholičarske, tako i masne jetre izazvane drugim faktorima.
Floralip biljne kapi
Floralip biljne kapi su prirodni biljni preparat koji pomaže kod:
- povišenog nivoa holesterola i triglicerida u krvi
- masne jetre
- dugotrajnog uzimanja lekova
- ciroze jetre
- otežanog varenja, nadutosti, opstipacije
- boljeg lučenja žuči
- čićenja jetre od toksina
- insulinske rezistencije
- aterosklerotičnih promena na zidovima krvnih sudova
Floralip biljne kapi su 100% prirodan proizvod na bazi mešavine biljnih ekstrakta sikavice, artičoke, maslačka, nane i grčkog semena, rađene sa organskim voćnim destilatom.