Još su drevni fitoterapeuti poznavali lekovita svojstva lipe, a mirisne cvetove su, pre svega koristili u terapiji nervnih i respiratornih tegoba. Lipa cveta od kraja maja do početka jula, a dug period cvetanja je izuzetno važan s obzirom na to da je u pitanju medonosna biljka.
Cvet se bere čim se otvori, pre nego što precveta i promeni boju, i suši se u hladu na promaji. Obiluje vitaminom C, a sadrži i sluz, tanin i etarska ulja, dok je lišće izuzetno bogato kalcijumom.
Lek protiv disajnih tegoba
Lipa se koristi za ublažavanje simptoma prehlade, gripa i drugih upalnih oboljenja disajnih puteva. Zbog visokog sadržaja sluzi koja oblaže sluzokožu disajnih organa i sprečava nadražaj ove regije, cvast lipe se koristi i za umirenje intenzivnog kašlja.
Takođe, pomaže u lečenju urinarnih tegoba, olakšava izlučivanje mokraće, pospešuje znojenje, smiruje grčeve i ublažava bolove. Fitoterapeuti preporučuju čaj od lipe u slučaju nervoze, napetosti i nesanice, a u kombinaciji sa drugim lekovitim biljkama pomaže i u lečenju težih psihičkih bolesti, kao što je depresija. Pored toga, lipa se koristi i u izradi kozmetičkih preparata.
Čuva jetru
Fitoterapeuti preporučuju lipu i osobama koje imaju problema sa jetrom, a u tom slučaju ne koristi se cvet već unutrašnji deo kore koji deluje kao blagi koleretik – podstiče stvaranje, lučenje i protok žuči kroz jetru i na taj način je čisti i obnavlja. Priprema: sipati u šerpu 30-40 g sitno iseckane lipove kore, preliti sa 1 l vode i kuvati dok tečnost ne ispari do pola. Procediti i popiti u toku dva dana.
Mere opreza
Napitak od lipe blago razređuje krv, sprečava stvaranje ugrušaka i taloženje plaka na krvnim sudovima, pa smanjuje rizik od infarkta. Međutim, osobe koje već piju lekove za razređivanje krvi i druge medikamente protiv kardiovaskularnih tegoba, ne bi smele da konzumiraju čaj od lipe jer može da pojača njihovo dejstvo. Latinski naziv: Tilia platyphyllos
Recepti
Čaj protiv celulita: Pomešati po 2 prstohvata mirođije, pirevine i lipe, pa kuvati 10 minuta u 0,5 l vode, a zatim procediti i piti tokom dana.
Čaj od lipe: kuvati 5 prstohvata lipe u 0,5 l vode 10 minuta, zatim procediti i piti čaj nekoliko puta u toku dana.
Protiv nazeba: Pomešati po 25 g cveta lipe, zove i kamilice, 15 g pomoćnice i 10 g bele saponarije, pa 3 kašike smeše preliti sa 0,5 l ključale vode. Ostaviti poklopljeno da odstoji 30 minuta, procediti i popiti što toplije.
Opuštajuća kupka: Staviti 20 g lipe u platnenu vrećicu i dobro je zatvoriti, a zatim potopiti u 3 l vrele vode i ostaviti da vri 10 minuta. Sipati svu tečnost u kadu s toplom vodom. Praktikovati dva puta nedeljno.
Za jači imunitet: Pomešati po 25 g šipka i cvetova lipe i po 15g pomorandžine kore i cvetova zove, pa 3 kašike mešavine preliti sa pola litra proključale vode. Ostaviti poklopljeno da odstoji 10 minuta, a potom procediti. Piti 2-3 šolje zagrejanog čaja dnevno.