Lavanda se širom sveta gaji uglavnom kao ukrasna biljka, ali su još od davnina poznata i njena lekovita svojstva. Stari Rimljani kupali su se u mirisnim kupkama u koje su dodavali lavandino ulje, dok su je Grci koristili za lečenje disajnih tegoba. U 18. veku, za vreme epidemije kuge, ljudi su udisali eterično ulje lavande jer su verovali da će ih opojni miris zaštititi od infekcije.
Ova biljka upotrebljava se za pripremu čajeva, biljnih kapi i tinktura, eteričnog ulja, kupki ili inhalacija, a dejstvo joj se pojačava ukoliko se pomeša sa kamilicom, ruzmarinom ili žalfijom. Deluje blagotvorno na želudac i matericu, sprečava nadimanje, pospešuje izlučivanje mokraće, a pomaže i u slučaju bolnih menstruacija.
Lavanda je čest sastojak kozmetičikih preparata jer čisti, smiruje, jača i osvežava kožu, nadoknađuje vlažnost i prokrvljenost te je čini nežnom, mekom i zdravom. Takođe, smanjuje znojenje, poboljšava rast kose i jača nokte.
Ublažava depresiju i anksioznost
Brojna naučna istraživanja potvrdila su ono što su drevni lekari dobro znali – lavanda smiruje nerve, zbog čega su se aromatični suvi cvetovi stavljali u jastuke ili ušivali u platnene vrećice koje su se držale pored kreveta kao sredstvo protiv nesanice. Takođe, udisanje ili masaža eteričnim uljem ove biljke ublažava depresiju i anksioznost, otklanja glavobolju i suzbija migrenu.
Dovoljno je staviti nekoliko kapi ulja u posudu vruće vode i udisati lekovitu i opuštajuću paru. Inhaliranje ovog eteričnog ulja deluje kao tonik na ceo organizam, osvežava i otklanja iscrpljenost, a isti efekat se postiže i ukoliko se sipa u kupku.
Nezamenljiv začin
Lavanda se koristi kao začin za jela sa roštilja ili kolače, kao i za aromatizovanje šećera, sirćeta ili ulja. * Kolačići sa lavandom Potrebni sastojci: 125 g maslaca, 200 g brašna, 100 g šećera, 2 jajeta, 2 kašike otopljenog meda, 1 kašika sušenih cvetova lavande, 1/2 kesice praška za pecivo, 1 kesica vanil-šećera za posipanje.
Priprema: Ulupati jaja sa šećerom, a zatim dodati preostale sastojke i umesiti testo. Razvući testo da bude debljine oko 5 mm, a zatim modlom vaditi kolačiće. Peći u pećnici zagrejanoj na 180 *C oko 25 minuta. Posuti vanil-šećerom i cvetićima lavande.
Nervne bolesti: Preliti kašičicu cveta lavande sa 2 dl ključale vode i ostaviti poklopljeno da odstoji 30 minuta. Procediti i piti u gutljajima. Nesanica Pomešati jednake delove lavande, kantariona, jaglaca i odoljena. Preliti kašiku mešavine sa 2,5 dl ključale vode i ostaviti da odstoji 30 minuta. Piti uveče u gutljajima.
Lavandino ulje: Napuniti flašu ili teglu cvetovima lavande pa preliti maslinovim uljem i ostaviti da odstoji na suncu ili toplom mestu najmanje mesec dana. Procediti i sipati u flašice koje treba držati na tamnom i hladnom mestu…