Želite da izbegnete grip i prehlade ove godine? To je moguće ukoliko ojačate svoj specifični imunitet!
Specifični imunitet neutrališe pretnju vašem zdravlju aktiviranjem limfocita i antitela. Kod specifičnog imuniteta imuni odgovor je takav da maksimalno eliminiše organizme ili patogene koji izazivaju bolest. Specifični imunitet podrazumeva i formiranje imunološke memorije tj.pamćenje svakog patogena sa kojim je imuni sistem „imao posla“(na koji je imuni sistem trebalo da odreaguje). Svaki klon limfocita štiti isključivo od jedne vrste bakterija ili virusa. Na žalost, kako i oni sami stare, limfociti postaju manje efikasni.
Potrudite se da vam nivo vitamina D bude u odgovarajućim-preporučenim granicama.
Bela krvna zrnca sadrže jedinjenja slična antibioticima koja se zovu antimikrobni peptidi. Aktivni vitamin D povećava aktivnost ovih antimikrobnih jedinjenja. Nutritivni epidemiolozi ističu da je 50% populacije u Severnoj Americi i Zapadnoj Evropi ili u nedostatku ili nema dovoljno ovog vitamina za optimalno funkcionisanje imunih ćelija.
Praktikujte svakodnevne, umerene vežbe
Umereno vežbanje povećava proizvodnju antitela, poboljšava funkciju T-limfocita kod starijih i usporava starenje imunog sistema. To bi značilo da bi, praktikovanjem umerenih vežbi, čak i starije osobe mogle da pojačaju otpornost na virusne infekcije i da smanje rizik obolevanja od raka. Vežbe takođe pomažu u uspostavljanju ravnoteže između imunih komponenti koje mogu da zaustave dejstvo upala, alergija i autoimunih obolenja.
Jedite pametno!
Mudrost u ograničavanju kalorija, vitamin E i folna kiselina usporavaju starenje specifičnog imunog sistema. Ishrana sa puno masti usporava prozvodnju antitela i slabi imuni sistem u celini. Jedite orašaste plodove, masline, avokado i laneno seme svakoga dana kako biste se zaštitili od zapaljenskih procesa i uneli dovoljno vitamina E. Kako biste bili sigurni da unosite dovoljno folne kiseline, unosite svakoga dana bar jednu šolju zelenog lisnatog povrća. Mahunarke obezbeđuju veoma značajnu količinu folne kiseline, a takođe je sadrži i citrusno voće. Ekstra devičansko (hladno ceđeno) maslinovo ulje je jedno od najboljih ulja za korišćenje u domaćinstvu. Budite štedljivi u korišćenju drugih ulja.
Cink je takođe neophodan za proizvodnju limfocita i antitela. Dobar izvor cinka u hrani je sočivo, spanać, brokoli, semenje i orašasti plodovi.
Izbegavajte imuno supresore!
Alkohol umanjuje efikasnost svih imunih ćelija, uključujući i limfocite. Dva pića dnevno smanjiće proizvodnju antitela za 66 %. Ova imuno depresija traje nekoliko dana , čak i nakon što je alkohol napustio organizam. Kofein umanjuje prozvodnju limfocita od strane antitela, dok duvan sprečava T- limfocite da se bore protiv virusa. Iako gojaznost umanjuje proizvodnju antitela i sposobnost T – limfocita da napadne viruse i ćelije raka, savet je postepeni gubitak težine u kombinaciji sa redovnim vežbama, jer se tako najbolje mogu poboljšati performanse imunog sistema.
Spavajte dovoljno
Tokom dubokog sna povećana je proizvodnja hormona rasta. Ovaj dragoceni hormon povećava proizvodnju specijalnih „trupa“ T – limfocita i pojačava reakciju antitela.