Da li imate problema sa menstrualnim ciklusom, opadanjem kose, aknama, naglim promenama raspoloženja? Često ste pod stresom i primećujete da vaše telo reaguje nizom promena na isti? Najverovatnije se radi o hormonskom disbalansu – vodećem uzroku zadravstvenih problema kod žena (ali i muškaraca) u savremenom društvu. Naučnici se danas slažu da mnogi faktori – kako oni unutrašnji koji potiču iz samog tela i oni spoljšanji koje unosimo u organizam putem hrane, pića i drugih medijuma – utiču na sve veću pojavu hormonske neravnoteže.
Ne brinite, ovaj problem pogađa veliki broj ljudi i nije nerešiv.
U okviru ovog članka ćemo objasniti koji su to mogući simptomi i uzroci za hormonski disbalans, kao i na koje načine možete da rešite ovaj problem.
Šta su hormoni?
Hormoni su hemijski glasnici u našem telu, a proizvode se i luče od strane endokrinih žlezda, odakle putuju krvotokom do ciljnih tkiva i organa kojima ”govore” šta treba da rade. Oni pomažu u kontroli mnogih glavnih telesnih procesa, uključujući metabolizam i reprodukciju.
Šta je hormonski disbalans?
Hormoni su odgovorni za mnoge glavne procese u našem oranizmu. Kada hormoni ”izađu” iz ravnoteže, simptomi mogu biti izuzetno raznovrsni. Hormonski disbalans može da izazove niz ozbiljnih komplikacija, tako da je veoma važno da se što pre počne sa adekvatnim lečenjem.
Kada neka osoba doživi hormonski disbalans, to znači da proizvodi ili previše ili suviše malo nekog određenog hormona. Čak i sitne promene mogu imati ozbiljne efekte u celom vašem organizmu.
Hajde za zamislimo hormone kao sastojke za recept za neku tortu – previše ili premalo bilo kog sastojka utiče na krajnji proizvod. Iako je normalno da nivoi hormona prolaze kroz fluktuacije tokom života i mogu da budu samo rezultat prirodnog starenja, ipak postoje određene promene koje mogu da izazovu ovaj disbalans i samim tim određene zdravstvene probleme.
Hormonski disbalans simptomi
Budući da hormoni igraju integralnu ulogu u celokupnom zdravlju, može da se javi širok spektar simptoma koji bi mogli da ukažu na hormonsku neravnotežu. Simptomi hormonske neravnoteže najviše zavise od toga koji hormoni ili koja endokrina žlezda ne funkcionišu ispravno.
Kada je u pitanju hormonski disbalans simptomi koji se najčešće javljaju i kod žena i kod muškaraca su:
- – dobijanje na težini ili neobjašnjiv gubitak težine
- – umor
- – povećana osetljivost na hladnoću ili toplotu
- – konstipacija (zatvor) ili češće pražnjenje creva
- – suvoća kože
- – otečeno ili zaokrugljeno lice
- – povećana ili smanjena srčana frekvencija
- – slabost mišića
- – učestalo mokrenje
- – pojačana žeđ
- – bolovi u mišićima
- – bol, krutost ili otok u zglobovima
- – opadanje ili proređivanje kose
- – pojačana glad
- – depresija
- – smanjen libido
- – nervoza, anksioznost ili razdražljivost
- – zamagljen vid
- – znojenje
- – sterilitet
- – ljubičaste ili ružičaste strije.
Hormonski disbalans simptomi kod žena
Hormonski ciklus kod žena se prirodno menja tokom: puberteta, trudnoće, dojenja, menopauze.
Specifični simptomi hormonske neravnoteže kod žena uključuju:
- – nepravilan menstrualni ciklus
- – prekomerni rast dlaka na licu, bradi ili drugim delovima tela (hirzutizam)
- – akne na licu, grudima ili gornjem delu leđa
- – proređivanje ili opadanje kose
- – dobijanje na težini ili neobjašnjiv gubitak težine
- – zatamnjivanje kože, pogotovo na naborima vrata, preponama i ispod grudi
- – fleke na koži
- – vaginalna suvoća
- – vaginalna atrofija
- – bol tokom seksualnog odnosa
- – noćno znojenje.
Šta je uzrok za hormonski disbalans?
Uzroci za hormonski disbalans se razlikuju u zavisnosti od toga koji hormoni ili žlezde su ”pogođeni”. Uobičajeni uzroci hormonske neravnoteže uključuju:
- – dijabetes
- – hipotiroidizam ili neaktivna štitna žlezda
- – hipertiroidizma ili prekomerno aktivna štitna žlezda
- – hipogonadizam
- – Kušingov sindrom
- – tiroiditis
- – hiperfunkcionalni čvorići štitne žlezde
- – hormonska terapija
- – tumori (benigni ili kancerogeni)
- – kongenitalna adrenalna hiperplazija
- – poremećaji u ishrani
- – upotreba određenih lekova
- – stres
- – nadbubrežna insuficijencija
- – tumor hipofize
- – povreda ili trauma
- – tretmani za kancer
Hormonski disbalans uzroci kod žena
Mnogi uzroci hormonske neravnoteže kod žena se odnose na reproduktivne hormone. Uobičajeni uzroci uključuju:
- – menopauza
- – trudnoća
- – dojenje
- – sindrom policističnih jajnika
- – preuranjena menopauza
- – lekovi na bazi hormona, uključujući i kontraceptivne pilule
- – primarna insuficijencija jajovoda.
Hormonski disbalans lečenje
Lečenje hormonskog disbalansa zavisi pre svega od toga šta uzrokuje ovaj problem. Obično se sprovodi hormonalna terapija, pri čemu se kod žena najviše govori o estrogenskoj terapiji u slučaju neprijatnih simptoma menopauze. Kod muškaraca se često sprovodi testosteronska terapija.
Anti-androgeni lekovi: androgeni su muški polni hormoni koji su prisutni i kod žena i kod muškaraca. Žene sa visokim nivoima androgena mogu da uzimaju lekove koji blokiraju efekat androgena, kao što su: gubitak kose, rast dlaka na licu, akne i bubuljice.
Hormonski disbalans prirodni lekovi i suplementi
Mnogi od ovih suplemenata sadrže hormone iz biljaka, pa se ponekad nazivaju “bioidentičnim” hormonima – budući da hemijski podsećaju na prirodne hormone našeg tela.
Konopljika je poznata kao izuzetna biljka koja se koristi za prirodno lečenje hormonskog disbalansa kod žena. Ova biljka dovodi do ravnoteže između proizvodnje estrogena i progesterona kod žena, čime reguliše mnoge zdravstvene tegobe nastale usled neravnoteže ova dva važna reproduktivna hormona žene. FLORAVITEX KAPI su potpuno prirodan preparat na bazi konopljike, a mogu pomoći u rešavanju problema vezanih za hormonski disbalans, uključujući: neredovne i bolne cikluse, osetljivost dojki, sterilitet, ciste na jajnicima, policistične jajnike, akne, bubuljice, pojačanu maljavost, tegobe u menopauzi.
Smatra se da vežbanje i joga pomažu u lečenju simptoma hormonske neravnoteže. Takođe vam mogu pomoći da izgubite na telesnoj težini, što može pomoći u regulisanju nivoa hormona.
Zdrava i izbalansirana ishrana je važan deo celokupnog zdravlja, a samim tim utiče i na otklanjanje hormonskog disbalansa.